ODBIERZ PREZENT

Z pewnością znasz osoby, których głównym hobby jest marudzenie, jęczenie na wszystko co ich otacza. Ledwo wstaną, a już coś jest nie tak. N...

Co się dzieje gdy stale narzekasz?

Dodane przez | 12:03 2016/09/11
Z pewnością znasz osoby, których głównym hobby jest marudzenie, jęczenie na wszystko co ich otacza. Ledwo wstaną, a już coś jest nie tak. Na dzień dobry potrafią znaleźć jakiś powód żeby tylko ponarzekać. A to pogoda za oknem nie taka (i tu jak jest ciepło to źle, bo kto by widział żeby w lecie było 30 stopni, jak temperatura poniżej 20 stopni to kto to słyszał, żeby lato było takie zimne), a to w lodówce nie ma tego, na co oni akurat mają ochotę, a to jak zwykle nie ma się w co ubrać. Gdy już w końcu uda im się opuścić dom i udać się do pracy to nie omieszkają nie wspomnieć pod nosem o korkach ulicznych, przykrym pobycie w autobusie, czy zbyt wolno zmieniających się światłach. Po przekroczeniu progu zakładu pracy i jakże trudnym poranku wydawałoby się, że teraz już będzie dobrze. W końcu praca od dłuższego czasu ta sama, znajome twarze i obowiązki. Ale niestety tutaj te osoby również nie znajdują zbyt wielu chwil wytchnienia. Roszczeniowi klienci, szef palant, który wiecznie czegoś chce a i zespół pracowników poza kilkoma wyjątkami też nadawałby się do wymiany na inny. 

Co się dzieje gdy stale narzekasz?
fot. Moyan Brenn, flickr.com, licencja CC
Ludzie, którzy mają nawyk stałego narzekania zawsze znajdują kolejne powody, by móc to robić. Wystarczy im naprawdę niewiele, by mogli się rozkręcić i znów wydobyć z siebie słowa niezadowolenia. A Ty? Czy jesteś jedną z taki osób? Czy krytykujesz wszystkich i wciąż jesteś niezadowolony bez względu na to co dzieje się w Twoim życiu? Jeżeli łapiesz się na tym, że lubisz sobie pomarudzić, spotkać się ze znajomymi i powymieniać spiralą krytycznych uwag, przykrych doświadczeń, tak po prostu siedzieć i narzekać zastanów się jaki ma to sens? Czy czujesz się po takim spotkaniu lepiej, jest Ci lżej, Twoja rzeczywistość się zmieniła? A jak czuje się ta druga osoba, która musiała tego wysłuchiwać?
Jestem głęboko przekonany o prawdziwości uniwersalnego prawa, które mówi: "To, na czym się koncentrujesz, rośnie". Na czym się koncentrujesz, kiedy narzekasz? Na tym, co dobre, czy na tym, co złe w twoim życiu? Oczywiście, koncentrujesz się na tym co złe, a jako że to, na czym się koncentrujesz, rośnie, będziesz miał więcej tego, co złe. (...) Kiedy narzekasz, stajesz się prawdziwym "magnesem na szajs".
- T. Harv Eker, "Bogaty albo biedny"

Narzekanie ma sens tylko wtedy, gdy uświadamiasz sobie, co Ci w Twoim życiu nie odpowiada i postanawiasz to zmienić. Dostrzegasz sytuacje czy osoby, które sprawiają, że czujesz się źle a następnie zastanawiasz się jakie zmiany mógłbyś wprowadzić. Może wystarczy szczera rozmowa, może niezbędne stanie się ograniczenie kontaktu, zmiana miejsca pracy czy miasta. 

Jeżeli nie jesteś w stanie zmienić obiektu swoich narzekań zastanów się czy w ogóle warto zawracać sobie tym głowę? Czasami nie masz wpływu na pewne okoliczności jak np. pogoda za oknem, spóźniony klient, czy wysokość podatków, ale zawsze masz wybór jak na daną sytuację zareagujesz. Zmieniaj to, co zmienić możesz i odpuszczaj, gdy nie masz na coś wpływu. Bez niepotrzebnych negatywnych emocji, bez litowania się nad swoim losem, bez bezsensownego informowania każdej spotkanej osoby o tym jaki to świat jest okrutny. Przejmij odpowiedzialność za to co Cię otacza, ale przede wszystkim za to w jaki sposób na to reagujesz.


Odbierz prezent bezpłatny e-book

"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia
nie zmarnować?


I dokonaj zmian, dzięki którym nareszcie zaczniesz, czerpać radość, realizować swój potencjał i żyć w zgodzie z sobą!


A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: