ODBIERZ PREZENT

Nie ma chyba osoby, która chociaż raz w życiu nie wyznaczyła sobie celu. Prawie każdy daje się porwać ekscytacji towarzyszącej nadejściu No...

Co zrobić żeby w końcu zrealizować swoje cele?

Dodane przez | 19:42 2016/09/05
Nie ma chyba osoby, która chociaż raz w życiu nie wyznaczyła sobie celu. Prawie każdy daje się porwać ekscytacji towarzyszącej nadejściu Nowego Roku i wówczas wielu z nas, nawet jeśli przez cały poprzedni rok nie spisało żadnego celu, nagle zaczyna coś tworzyć. W okolicach 1. stycznia przepełnia nas chęć nowych doświadczeń, zmian naszego życia na lepsze. Przychodzi wtedy taki moment kiedy zdajemy sobie sprawę, że to, co obecnie mamy nie do końca nas satysfakcjonuje, że są obszary, które chcemy ulepszyć. Wydaje nam się, że teraz, na progu Nowego Roku, wszystko w końcu jest możliwe. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki ważne dla nas obszary naszego życia mogą zostać wreszcie zmienione. Wraz z nadejściem 1. stycznia wiele osób chce schudnąć, rzucić palenie, zdrowo się odżywiać, nauczyć się języka obcego, więcej czytać, więcej czasu spędzać z rodziną, otworzyć własny biznes. To nic, że przez ostatnie 365 dni zrobili niewiele w tym kierunku. Teraz przecież będzie inaczej i każdy obszar zostanie diametralnie zmieniony. Nagle w przeciągu kilku tygodni zbędne kilogramy mają nas opuścić, fast food będzie omijany szerokim łukiem, a język obcy będzie nam towarzyszył minimum godzinę dziennie. 

Niestety już 2. stycznia wiele osób rozpoczyna znaną sobie od lat grę w wymówki. Znajdują powody, dla których to przez ostatnie dwa dni nie udało im się wytrwać w planowanych działaniach. Jednak tłumaczą sobie, że wciąż pozostaje przed nimi 364 dni – a więc wystarczająco dużo czasu, by wcielić swoje zamiary w życie. Niektórzy stwierdzają, że skoro przez dwa dni się nie udało, to nie ma sensu kontynuować realizacji celów. W sumie to oni wiedzieli, że tak to się skończy. Są też tacy, którzy dumni z siebie, że mają dwa zrealizowane dni za sobą, prą dalej do przodu. Jednak tylko nieliczni dotrwają do końca. Większość osób na którymś etapie się podda, postanowi sobie odpuścić. Dlaczego tak się dzieje? Ilu ludzi - tyle powodów. Każdy znajdzie swoje mniej lub bardziej wyszukane usprawiedliwienie dlaczego to akurat nie w tym roku. Może za rok będzie inaczej. Może wtedy w końcu się uda. Jednak mało ludzi zdaje sobie sprawę, że w życiu niewiele rzeczy "po prostu" się udaje. Na większość muszą bardzo ciężko pracować i to sprawia, że tak trudno wytrwać w swoich postanowieniach.

Oczywiste jest, że mało kto wyznacza sobie błahe cele. Przeważnie są one dla nas ważne a jednocześnie trudne, wymagające poświęceń. Jednak wielu z nas chciałoby uzyskać wymarzony efekt nie wkładając w to aż tak dużo wysiłku. Starać się tak na 50 % i przy tym otrzymać 100% założonego wyniku. Niestety żeby osiągnąć duże cele potrzeba równie dużo wytrwałości, samodyscypliny, zaangażowania, poświęcenia. Nie da się z dnia na dzień przejść na zdrową dietę, jeśli do tej pory byłeś częstym bywalcem w fast foodach. Nie da się w kilka dni zrzucić kilkunastu nadprogramowych kilogramów, jeżeli pracowałeś na nie kilka lat. Nie da się w jeden weekend nauczyć na satysfakcjonującym poziomie nowego języka. Tak samo jak nie da się stworzyć dobrze prosperującej firmy w tydzień. Wszystkie te cele są jak najbardziej osiągalne jeśli rozłożysz je odpowiednio w czasie. Jeśli nie będziesz chciał wyników od razu. A zatem wykażesz się cierpliwością i wytrwałością. I nawet jeśli przez miesiąc czy kilka miesięcy nie będziesz widział oszałamiających efektów to wciąż będziesz realizował krok po kroku swoje zamierzenia.

Jeżeli do tej pory nie robiłeś tego, co teraz chcesz zrealizować, to nie licz na to, że budząc się 1. stycznia z nowymi postanowieniami od razu uda Ci się wszystko wykonywać. Z pewnością nadejdą momenty, kiedy stare przyzwyczajenia dadzą o sobie znać. Kiedy będziesz musiał walczyć sam ze sobą. Kiedy będziesz chciał sobie odpuścić chociaż na chwilę. Będą też momenty, kiedy będziesz wątpił czy jest to możliwe do zrealizowania, czy ma to sens, czy rzeczywiście warto.

Dlatego tak istotne jest, byś już na samym początku przy wyznaczaniu celów zastanowił się co tak NAPRAWDĘ chcesz osiągnąć.

Czy cele, które sobie wypisałeś rzeczywiście są Twoje? 
Jak bardzo tego pragniesz? Możesz napisać w skali od 1 do 10.
A jeśli wciąż uznasz, że zależy Ci, by to osiągnąć zadaj sobie pytanie jaką cenę jesteś gotów za to zapłacić? Co jesteś w stanie zrobić żeby ten cel osiągnąć?

Jeśli wciąż uznasz, że warto, że jest to dla Ciebie naprawdę istotne, by przykładowo, wreszcie zmieścić się w swój wymarzony rozmiar, by iść do sklepu wybrać sobie świetną sukienkę czy koszulę i nie przejmować się wylewającymi się fałdkami to zapisz sobie ten cel.

Zapisz swój cel dokładnie. Do kiedy ma zostać osiągnięty dany rezultat.

Jest to niezbędne do tego byś mógł sprawdzać efekty. Jeżeli chcesz schudnąć napisz ile kilogramów czy ile cm chcesz mieć w obwodzie. Nie wystarczy stwierdzić chcę być szczupły. Ważne byś wiedział ile dokładnie kilogramów chcesz się pozbyć bądź do jakiego rozmiaru. Byś wiedział dokąd zmierzasz i czy już to zrealizowałeś.

Zapisz ten cel, a następnie zastanów się, na jakie trudności możesz trafić?
Co może utrudnić Ci osiągnięcie tego rezultatu?
Zastanów się co zrobisz, gdy któraś z tych opcji się wydarzy.

Być może zabraknie w pewnym momencie wytrwałości albo nie widząc początkowo efektów stwierdzisz, że nie warto. Być może znów postanowisz karmić siebie wymówkami, usprawiedliwieniami.

Aby wciąż wytrwać pomimo wszelkich utrudnień i przeciwności warto:

Wypisać 10 powodów, dla których chcesz dany cel osiągnąć. 

Co dzięki temu zyskasz? 
Dlaczego ci na tym zależy?
Co tracisz się jeśli tego nie osiągniesz?

W chwilach kryzysowych otwieraj tę kartkę i czytaj na głos. Czytaj dopóki nie poczujesz, że naprawdę Ci na tym zależy. Jeśli tego nie poczujesz przez kolejne 3 dni z rzędu porwij tę kartkę i zapomnij. Ciężko jest osiągnąć cel, na którym w gruncie rzeczy wcale nam nie zależy.

Przestań wreszcie szukać wymówek a weź się do roboty. Gdy Ci się nie chce – nie zastanawiaj się nad tym. Nie myśl jak bardzo jesteś dziś zmęczony, jak jest Ci ciężko. Nie tłumacz sobie, że przecież możesz przełożyć realizację celu na następny dzień. Jeżeli nie wykonasz tego zadania dziś to ponownie rozpoczniesz błędne koło odwlekania. Jeśli nie wytrwasz w swoim postanowieniu to znów przegrasz. Przegrasz sam ze sobą tylko dlatego, że zabrakło w Tobie siły woli, determinacji, wolałeś wybrać łatwiejszą drogę i kolejny raz pójść na skróty. Twoje życie się nie zmieni jeśli nie weźmiesz się wreszcie za siebie.

Dlatego nie szukaj wielu wymówek, dla których to nie dziś podejmiesz działanie, ale znajdź jeden powód, dla którego zrobisz to pomimo wszelkich trudności i przeciwności.

Ludzie, którym udaje się osiągnąć swoje cele też mieli chwile, kiedy im się nie chciało, kiedy woleli zamiast iść na trening włączyć telewizor czy się położyć. Mimo wszystko nakładali dres, buty i wychodzili. Nie myśl czy Ci się chce, ani tym bardziej jak bardzo Ci się nie chce. Po prostu idź i rób.

Wykup karnet na siłownię, basen, lekcje danego języka obcego na dłuższy okres. Raczej mało kto lubi tracić pieniądze, a więc duża szansa, że Ty również postanowisz wówczas wytrwać.
Poinformuj bliskie osoby o tym, że teraz masz dany cel i poproś ich, by Ci w tym pomogły. Może razem zaczniecie uprawiać jakiś sport, chodzić na długie spacery, czy rozwijać nową umiejętność. Często jest tak, że nie dotrzymujemy obietnic, które składamy sobie, ale naprawdę rzadko kiedy chcemy zawodzić innych. Dużo łatwiej jest wytrwać jeśli obok jest ktoś, kto nas wspiera.
Podziel cel na mniejsze części. Jeżeli chcesz przykładowo schudnąć zdrowo 10 kg to nie licz, że uda Ci się to w miesiąc, że wypróbujesz kolejną dietę cud i ten cud się wreszcie wydarzy. Niestety to tak nie działa. Jesteś w stanie osiągnąć swój cel, ale robiąc to stopniowo, powoli, krok po kroku. 
Nagradzaj siebie i ciesz się ze swoich drobnych sukcesów. Wybierz okresy, po których będziesz chciał wręczyć sobie jakąś nagrodę. Może po 4 tygodniach kiedy trzymałeś się planu udasz się na masaż, kupisz sobie nowe obuwie, gdzieś wyjedziesz.
Wyznacz realne ramy czasowe na osiągnięcie tego celu. Daj sobie czas. Nie oczekuj efektów już następnego dnia. Pamiętaj, że jest to proces, a więc musi trochę potrwać.
Gdy już osiągniesz wyznaczony cel nie przestawaj stosować nowych zdrowych nawyków, które w sobie wykształciłeś. Nie dopuść do tego, by cała praca poszła na marne.

I na koniec. Nigdy nie daj sobie wmówić, że istotny dla Ciebie cel jest nieosiągalny, że nie dasz rady. Jeśli postanowisz, że dasz z siebie wszystko, aby dany cel zrealizować to wcześniej czy później będzie on Twoją rzeczywistością. Może będziesz musiał zdobyć nowe umiejętności, zmienić miejsce pracy, miasto w którym mieszkasz, być może z jakimś osobami trzeba będzie się rozstać. Jednak ważne jest, by kiedy przyjdą chwile zwątpienia, zniechęcenia - byś wciąż trwał, wciąż z pełnym zaangażowaniem szedł do przodu, wciąż w siebie wierz.

Pamiętaj, że jeżeli na czymś naprawdę Ci zależy i jesteś gotów ciężko na to pracować, to osiągniesz wreszcie wymarzony efekt.

Życzę Ci, abyś odważył się nadać wreszcie swojemu życiu kierunek, byś miał wielkie cele bo tylko wtedy, gdy zaczniesz je realizować będziesz czuł, że masz wpływ na swoje życie. Zaczniesz kreować otaczającą Cię rzeczywistość i staniesz się osobą, którą zawsze chciałeś być. Wykształcisz w sobie wreszcie nawyki, które pozwolą Ci osiągać znacznie więcej od osób, które nie wiedzą dokąd zmierzają.

Cele to marzenia z planem ich realizacji.

Co zrobić żeby w końcu zrealizować swoje cele?
fot. Moyan Brenn, flickr.com, licencja CC

Odbierz prezent bezpłatny e-book

"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia
nie zmarnować?


I dokonaj zmian, dzięki którym nareszcie zaczniesz, czerpać radość, realizować swój potencjał i żyć w zgodzie z sobą!


A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: