ODBIERZ PREZENT

Czy zastanawiałeś się kiedyś jakimi wartościami kierujesz się w życiu? Co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne? Czy może żyjesz z dnia na dzi...

Dlaczego warto poznać swoje życiowe wartości?

Dodane przez | 21:24 2016/10/04
Czy zastanawiałeś się kiedyś jakimi wartościami kierujesz się w życiu? Co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne? Czy może żyjesz z dnia na dzień, bez większej refleksji czekasz na to, co przyniesie nowy dzień, a planowanie uważasz za stratę czasu?

Dziś chciałabym zachęcić Cię do tego, byś zatrzymał się na chwilę i pomyślał nad swoim życiem. Dzięki chwili refleksji będziesz wiedział:
  • Co się dla Ciebie liczy – dzięki czemu łatwiej będzie Ci planować swoje dni, tygodnie, miesiąca a nawet lata,
  • O wiele szybciej będziesz podejmował decyzje,
  • Ustalisz swoje priorytety a następnie cele, których realizacja da Ci ogromną satysfakcję, gdyż będziesz wiedział, że są Twoje, a nie narzucone przez innych – rodzinę czy społeczeństwo,
  • Odzyskasz uśmiech, szczęście i spełnienie.

Pamiętaj! Jeśli nie masz wartości w życiu to inni ludzie Ci je narzucą!

Poniżej znajduje się lista przykładowych wartości i związane z nią ćwiczenie. Nie zadałabym Ci go i nie marnowała teraz Twojego czasu na nie gdyby nie było to naprawdę istotne. Zanim wyznaczysz sobie cele, priorytety i zanim przystąpisz do działania, niezmiernie ważne jest byś wiedział,  w którą stronę chcesz tak naprawdę podążać.

Nie ma nic gorszego niż inwestowanie swojego czasu w rzeczy, sprawy, a także znajomości, które nie są z nami spójne, które nie mają dla nas żadnego znaczenia, które nie sprawiają że się rozwijamy. Dlatego zrób to ćwiczenie solidnie, byś wiedział jakie obszary w życiu są warte Twojej uwagi. 

Oto przykładowe wartości. Wybierz z tej listy 10 wartości, które są Ci najbliższe, z którymi się identyfikujesz.
Zastanów się nad każdą ze 100 wymienionych wartości, przemyśl je dokładnie nim wypiszesz 10 najważniejszych dla Ciebie.
Nie spiesz się.

To ćwiczenie jest bardzo ważne, gdyż w oparciu o nie będziesz później wyznaczał swoje cele. Następnie wybierz 6 kluczowych dla Ciebie wartości. Takich, których za nic w świecie nie chciałbyś oddać. 

Autentyczność
Inteligencja
Piękno
Skromność
Ambicja
Jakość
Pokora
Sprawiedliwość
Asertywność
Kariera
Poczucie spełnienia
Stabilność
Atrakcyjność
Kreatywność
Pieniądze
Staranność
Bezpieczeństwo
Konsekwencja
Pracowitość
Spokój
Cierpliwość
Lojalność
Pomysłowość
Szczęście
Ciężka praca
Łagodność
Prawda
Szacunek
Determinacja
Mądrość
Prestiż
Sukces
Dobra organizacja
Miłość
Pozycja
Tolerancja
Doskonałość
Marzenia
Profesjonalizm
Towarzystwo
Duchowość
Nadzieja
Prostota
Twórczość
Dyscyplina
Niezawodność
Piękno
Uczciwość
Dynamizm
Niezależność
Porządek
Wartość
Dokładność
Nowatorstwo
Przyjaźń
Wdzięczność
Dobro
Natura
Punktualność
Wiara
Efektywność
Naturalność
Przedsiębiorczość
Wiedza
Ekspresja
Odpowiedzialność
Przygoda
Wierność
Empatia
Odwaga
Przyjemność
Wolność
Elastyczność
Osiągnięcia
Przywództwo
Wytrwałość
Emocje
Ostrożność
Radość
Wykształcenie
Entuzjazm
Oryginalność
Rozwój osobisty
Wyjątkowość
Ekologia
Opanowanie
Równowaga
Zabawa
Harmonia
Optymizm
Samorealizacja
Zadowolenie
Hojność
Pasja
Satysfakcja
Zaufanie
Humor
Pewność siebie
Siła woli
Zdrowie

Jeżeli masz z tym trudność i zastanawiasz się pomiędzy dwoma wartościami, spójrz na swój kalendarz, a będziesz wiedział której do tej pory poświęcałeś więcej czasu, bądź z której nigdy nie chciałeś zrezygnować nawet wówczas, gdy tego czasu było niewiele. 

Gdy wybrałeś już 6 najważniejszych dla Ciebie wartości, zapisz je na kartce bądź w zeszycie. Następnie wybierz 3, które w tym momencie Twojego życia są dla Ciebie najistotniejsze, na których najbardziej chcesz się teraz skupić.

Zapisz je na oddzielnej kartce. Będziemy do niej wracać.

Pamiętaj! Wraz z upływem tygodni czy lat Twoje życiowe wartości będą zmieniać swoją kolejność bądź zastąpią je zupełnie inne. To naturalny proces. Twoje życie się zmienia. I to, że dziś na pierwszym miejscu stawiasz karierę czy rozwój zawodowy nie oznacza, że za pół roku nie postanowisz, że kluczowa stanie się rodzina. Jednakże tylko wtedy, gdy będziesz wiedział co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne będziesz w stanie podejmować decyzje, które będą z Tobą spójne. 

Z Twoich wartości wynikają Twoje decyzje. Jeśli będziesz znał swoje wartości znacznie szybciej będziesz podejmował decyzje. Jednak najważniejszą korzyścią jaką odniesiesz jest to, że będą to dobre decyzje, spójne z Tobą.

Jeśli Twoim wartościami są (w podanej kolejności) :

Rodzina > Zdrowie > Rozwój zawodowy i osobisty > Finanse > Niezależność > Zaangażowanie

to, gdy okaże się, że możesz dodatkowo dorobić pracując w soboty po 8 godz. kosztem czasu spędzonego z rodziną i odpoczynku będziesz wolał zrezygnować z dodatkowych możliwości zarobku.

Jeśli jednak Twoje wartości są takie same jak te powyżej jednak ułożone w innej kolejności:

Finanse > Rodzina > Rozwój zawodowy i osobisty > Zdrowie > Niezależność > Zaangażowanie

to, gdy pojawi się możliwość dodatkowego zarobku pracując w soboty po 8 godz. stwierdzisz, że to świetna okazji i z niej skorzystasz.

Dlatego tak ważne jest byś wiedział jakie masz wartości i jaka jest ich hierarchia. Warto poświęcić czas, by to przemyśleć niż później „łapać okazje”, które tak naprawdę staną się udręką i frustracją. Dla osoby, dla której ważniejsze jest zdrowie i rodzina od finansów, praca która jest ich kosztem przestaje dawać tyle satysfakcji ile daje osobie, która stawia zarobki przed rodziną czy zdrowiem. 

Pamiętaj! W oparciu o swoje wartości podejmujesz decyzje. Zawsze możesz zmienić hierarchię swoich wartości a nawet dodać nowe, jak również usunąć dotychczasowe. Twój partner, Twoim współpracownicy również mają swoje kluczowe wartości. Porozmawiaj z nimi o nich, a dzięki temu będziesz lepiej rozumiał ich postępowanie. Nie oceniaj, nie potępiaj. Dla każdego co innego jest w danym momencie ważne. 

Dlaczego warto poznać swoje życiowe wartości?
fot. Marvin Chandra, flickr.comlicencja CC


dzięki któremu będziesz mógł/a jeszcze efektywniej realizować swoje cele :) oraz


"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia nie zmarnować?" A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: