ODBIERZ PREZENT

Wielokrotnie zastanawiałam się co sprawia, że jedne osoby osiągają sukces, a inne wciąż o nim marzą. Przeczytałam na ten temat znaczną iloś...

Dlaczego warto wykształcić w sobie samodyscyplinę?

Dodane przez | 20:31 2016/10/26
Wielokrotnie zastanawiałam się co sprawia, że jedne osoby osiągają sukces, a inne wciąż o nim marzą. Przeczytałam na ten temat znaczną ilość książek, artykułów i doszłam do wniosku, że wszystkich ludzi sukcesu łączy jedna cecha - wykształcili w sobie nawyk samodyscypliny. 
„Samodyscyplina zmusza do robienia tego, co do nas należy, ponieważ trzeba to zrobić, czy mamy na to ochotę, czy też nie.” 
- Elbert Hubbard

To prawda, że jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz mieć dokładnie określony cel oraz określić sposób jego realizacji. Jednak samo to nie wystarcza. Papier przyjmie wszystko, o czym wiele osób przekonuje się pod koniec stycznia, gdy już dawno zapomniało o swoich postanowieniach Noworocznych. Dlatego tak istotne jest przy tym byś codziennie robił to, co będzie Cię przybliżało do Twojego celu. Dziś wiele osób pragnie natychmiastowych efektów. Pewnie też dlatego wciąż na rynku pojawia się tak dużo „szybkich rozwiązań”:

Nie masz pieniędzy? Nie przejmuj się bo pożyczkę można dostać zaledwie w kilka chwil.

Chcesz schudnąć? I na to znajdzie się sposób - kolejna wyniszczająca dieta lub specyfiki, które bez Twojej morderczej pracy na siłowni sprawią, że zgubisz kilka kilogramów.

Tylko czy o to w tym wszystkim chodzi? Czy rzeczywiście te wszelkie szybkie rozwiązania dają długotrwałe i satysfakcjonujące efekty? A może wręcz przeciwnie. Sprawiają, że po chwilowej uldze przychodzi chwila refleksji, co dalej. Bo przecież pożyczone pieniądze trzeba będzie oddać, często nawet z odsetkami, a wymarzona sylwetka bez zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej raczej zbyt długo się nie utrzyma. 

Zatem co zrobić, by wreszcie zrealizować swoje cele, by osiągnąć to, co jest dla nas ważne?
  • Po pierwsze zdefiniuj swój cel, zapisując go (I tak, zapisanie jest konieczne, tu nie wystarcza, że coś tam wiesz, coś tam chcesz i masz to gdzieś z tyłu głowy. Zapisz to.),
  • ale przede wszystkim działaj w tym kierunku systematycznie.
Tu nie ma drogi na skróty, nie ma łatwych i szybkich rozwiązań. Żeby udało się zrealizować większość stawianych sobie celów niezbędne staje się wykształcenie w sobie samodyscypliny. Nie chce Ci się czegoś robić, znajdujesz tysiące wymówek, by dziś nie działać, ale mimo wszystko robisz to, bo wiesz, że tylko w ten sposób przybliżasz się do swojego celu. Wiesz, że aby osiągnąć sukces niezbędne jest byś robił to, co konieczne i nie zastanawiał się nad tym czy masz dziś na to ochotę, czy też odczuwasz jej brak. Po prostu działasz.

Dlaczego warto wykształcić w sobie samodyscyplinę?
fot. Dragan, flickr.com, licencja CC
Od początku września biorę udział w pewnym wyzwaniu. Obecnie muszę codziennie chodzić po 2 km w określonym czasie. I w sumie nie ma w tym większej trudności bo jest to odległość, którą zazwyczaj i tak pokonywałam w drodze do pracy albo na siłownię. Jednak są takie dni kiedy nie idę ani do pracy, ani na siłownię, pada deszcz, a ja tak naprawdę mogłabym pozwolić sobie na zostanie w domu. I wtedy jest bardzo ciężko żeby zmotywować się do wyjścia, do tego żeby tak bez większego powodu iść te 2 km i wrócić z powrotem. Jednak wiem, że jeśli odpuszczę, to mogę odpaść z wyzwania. I pewnie gdybym miała wyrobiony w sobie nawyk odpuszczania to przy pierwszej większej chwili zwątpienia już bym zrezygnowała, ale ponieważ jestem osobą, która jeśli już za coś się zabiera robi wszystko, by wykonać dane zadanie do końca, to nakładam buty, kurtkę, biorę parasol i wychodzę. I nie zastanawiam się nad tym jak bardzo mi się nie chce, nie rozmyślam o tym, że po wczorajszej siłowni strasznie bolą mnie nogi wraz z tyłkiem i że w sumie to należy mi się coś od życia i mogłabym odpocząć. Po prostu ubieram się, włączam endomondo i wychodzę. I tak samo postępuję w wielu innych sytuacjach, które wymagają działania. Nie rozmyślam o tym jak bardzo mi się nie chce, tylko działam. Codziennie. Systematycznie, krok po kroku. Czasami powoli, ale wciąż do przodu. Dlatego jeśli chcesz odnieść sukces w jakiejkolwiek dziedzinie niezbędne jest byś codziennie robił coś, co będzie cię przybliżało do Twojego celu. Postanów, że codziennie przez chociaż 5 minut zajmiesz się tym na czym Ci zależy.

Zdecyduj, że poświęcisz 5 minut spośród aż 24 godzin, aby coś przeczytać albo przez 5 minut będziesz ćwiczył lub robił przez ten czas cokolwiek innego, co jest niezbędne do osiągnięcia Twojego celu. Po prostu zacznij. Jeśli np. masz do napisania sprawozdanie czy pracę magisterską to wystarczy, że usiądziesz i przez te 5 minut przejrzysz zgromadzone notatki. Przeczytasz spis treści z wybranego podręcznika. Zrobisz cokolwiek. Często jest tak, że jak już tylko rozpoczniesz to zamiast 5 minut poświęcisz na daną czynność więcej czasu. Jednak konieczne jest byś w ogóle zaczął. Dzięki samodyscyplinie jaką w sobie wykształcisz, dzięki codziennemu 5 minutowemu działaniu zyskasz także więcej szacunku do samego siebie oraz więcej pewności siebie. Jeśli nauczysz się systematycznie działać w drobnych sprawach będzie Ci także dużo łatwiej wytrwać w tych trudniejszych, które będą wymagały większego zaangażowania, czy nakładu czasu. Jeśli wyćwiczysz się w codziennym działaniu w końcu przestaniesz marnować tak wiele sił na szukanie wymówek a zaczniesz się zbliżać do swojego celu szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Istotne jest jednak byś zmusił się w ogóle do działania. Tak - zmusił. Nie tylko zmotywował, ale często po prostu zmusił. Czasami motywacji brak, czasami naprawdę człowiekowi bardzo się nie chce, ale jeśli wiesz, że brak działania z Twojej strony wynika jedynie z bezsensownych i ograniczających Cię wymówek, to przerwij ten głupi monolog prowadzony w swojej głowie i zabierz się do pracy. Pamiętając, że brak wysiłku spowoduje z pewnością brak pożądanego wyniku. 

Na sam koniec pragnę Cię zostawić z myślą Briana Tracy:
„Ludzi sukcesu interesują zadowalające wyniki. Nieudacznicy natomiast skupiają się na zadowalających metodach. Ludzie sukcesu podejmują działania rozładowujące sytuację, robią rzeczy trudne, lecz konieczne i ważne. Z kolei nieudacznicy wolą robić rzeczy miłe i łatwe, przynoszące satysfakcję natychmiast.”

Odbierz prezent bezpłatny e-book

"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia
nie zmarnować?


I dokonaj zmian, dzięki którym nareszcie zaczniesz, czerpać radość, realizować swój potencjał i żyć w zgodzie z sobą!


A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: