ODBIERZ PREZENT

Jak często nadmiar obowiązków Cię przytłacza? W pracy wciąż nowe projekty, w domu też wiele rzeczy do zrobienia a Ty nie możesz znaleźć naw...

Jak zyskać więcej czasu na to, co dla Ciebie ważne?

Dodane przez | 21:29 2016/11/23
Jak często nadmiar obowiązków Cię przytłacza? W pracy wciąż nowe projekty, w domu też wiele rzeczy do zrobienia a Ty nie możesz znaleźć nawet chwili dla siebie. Czekasz z utęsknieniem na weekend, by choć trochę odpocząć lub nadrobić zaległe zadania, ale te dwa dni mijają tak szybko, że nim się spostrzeżesz znów jest poniedziałek.

Jak zyskać więcej czasu na to, co dla Ciebie ważne?

Wciąż bierzemy na siebie bardzo wiele. Gonimy społeczne ideały najlepszego pracownika, kochającej matki, żony i opiekunki domowego ogniska. Wciąż chcemy udowodnić sobie i światu, że ze wszystkim sobie świetnie radzimy i radzić będziemy. Aż pewnego dnia przychodzi taki moment, że mamy wszystkiego serdecznie dość, że chciałoby się uciec choć na kilka dni jak najdalej stąd.


Co zrobić, by nie dopuścić do tego, że nadmiar obowiązków zaczyna Cię przerastać


Deleguj

Są z pewnością takie obowiązki zarówno w Twoim domu, jak i firmie, które może wykonać ktoś inny, nie tylko Ty. Zastanów się, którymi zadaniami możesz się podzielić. Być może nie tylko Ty idealnie prasujesz czy myjesz podłogi. Może Twój parter również da radę ugotować obiad.

Często wydaje nam się, że jesteśmy niezastąpieni, że nasz dom czy firma nie istniałyby bez nas. Jednak jeśli chcemy znaleźć czas dla siebie i na swoje potrzeby warto pomyśleć, którymi zadaniami możesz się podzielić.

Proponuję usiąść wspólnie z całą rodziną, wypisać wszystkie prace, które wykonuje się w domu i pomyśleć kto mógłby się czym zająć - jakie domowe obowiązki przejąć na siebie. Być może część z tych zadań nie będzie wówczas wykonana tak idealnie jak gdybyś Ty się nimi zajęła, ale warto czasami przymknąć oko na drobne niedociągnięcia i zaangażować w obowiązki domowe całą rodzinę.

Z pewnością każdy z członków bardziej doceni porządek, gdy zobaczy ile kosztuje jego zrobienie. Wspólne porządki wzmocnią także wasze więzi, będziecie zespołem, który wspólnie dba o miejsce, w którym spędzacie tak dużo czasu, często także dobrze się przy tym bawiąc.

Oddając część obowiązków pozostałym członkom rodziny wreszcie przestanie być wszystko na Twojej głowie a Ty poczujesz dumę, że możecie razem tak sprawnie działać i się uzupełniać.

Jak zyskać więcej czasu na to, co dla Ciebie ważne?
fot. Nguyen Hung Vu, flickr.com, licencja CC

Rezygnuj
Są takie zadania, których nie warto lub po prostu nie da się delegować innym, ale jednocześnie nie mają one większego wpływu ani na Twoje życie zawodowe, ani na prywatne. Wówczas warto się zastanowić czy przypadkiem nie lepiej jest z nich zrezygnować. Być może poświęcasz czas na coś, co wcale nie jest godne Twojej uwagi a tylko Tobie wydaje się, że musi być zrobione.

Pomyśl nad swoimi zawodowymi obowiązkami – 
za co tak naprawdę Ci płacą? 

Wypisz wszystkie swoje zadania a następnie umów się na rozmowę ze swoim szefem.

Pokaż mu swoją listę i zapytaj czy to, co wypisałaś rzeczywiście do Ciebie należy? 

Często pracując dłuższy czas w jednym miejscu wpadamy w rutynę wykonywanych obowiązków. Warto wówczas zastanowić się czy to, co robię jest tym, co powinnam robić. Wielu pracowników nie ma do końca sprecyzowanych swoich obowiązków. Czasami robią to, co w ogóle do nich nie należy a innym razem nawet nie wiedzą, że powinni robić coś jeszcze.

Warto zatem dowiedzieć się za co otrzymujesz wynagrodzenie. Co możesz zrobić tylko Ty lub które z wykonywanych przez Ciebie zadań przynoszą firmie największe korzyści i zyski. Skup się głównie na tym, co tak naprawdę jest w zakresie Twoich obowiązków i gdy dana czynność wykracza poza nie zastanów się wówczas czy nie warto jej oddelegować lub całkowicie z niej zrezygnować.

Jeśli uznasz, że jednak chcesz się nią zająć to zrób to, ale już świadomie.


Jak zyskać więcej czasu na to, co dla Ciebie ważne?
fot. Mariano García-Gaspar, flickr.com, licencja CC

Naucz się odmawiać
Wiele czasu i energii tracimy na zadania, które kompletnie nie przybliżają nas do żadnego z naszych celów, nie są także spójne z naszą wizją, ale robimy je bo głupio nam odmówić. Koleżanka z pracy prosi byś wykonała pilnie jakiś raport, który tak naprawdę należy do niej, ale ona nie zdąży go zrobić na czas.

Nie chcesz się nim zająć bo masz sporo swoich obowiązków, masz też już plany na wieczór, ale zgadzasz się - bo co sobie o Tobie pomyśli. Dobrzy ludzie przecież nie odmawiają człowiekowi w potrzebie, a Ty chcesz, by uważano Cię za sympatyczną i koleżeńską osobę - poza tym nigdy nie wiesz kiedy Tobie przyda się czyjaś pomoc. 

Nie twierdzę, że nie należy pomagać innym. Jeśli tylko jest to możliwe do wykonania i etyczne to warto. Jednak należy zastanowić się czy w danej chwili możesz sobie na to pozwolić

Być może umówiłaś się już z mężem na kolację lub z dzieckiem do kina, ale teraz zaczynasz tłumaczyć sobie, że możesz to przecież przełożyć na inny dzień, a raport nie może czekać, musi być na jutro.

Jeśli nie nauczysz się stawiać granic i mówić „nie” wtedy, gdy wymaga tego sytuacja nigdy nie znajdziesz dość czasu na to, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne

Wciąż będziesz realizować cele wszystkich innych osób wokół Ciebie zamiast swoich. Pomagaj, gdy masz możliwość oraz czas, gdy dana prośba nie jest wykorzystywaniem Ciebie - w przeciwnym razie może zdarzyć się tak, że wszyscy inni będą dla Ciebie ważniejsi niż Ty sama.


Twoje cele i plany są tak samo ważne, jak plany i cele innych osób, że masz prawo zajmować się swoim życiem, a nie tylko realizować wszystkie kierowane do Ciebie prośby


Życzę Ci byś nauczyła się delegować, rezygnować, a także odmawiać, gdy wymaga tego sytuacja. Tylko wtedy będziesz mogła w pełni skupić się na swoich celach i świadomie podejmować decyzje czym się w danej chwili zająć. 


A jakie Ty masz sposoby, by lepiej zarządzać swoim czasem?
dzięki któremu będziesz mógł/a jeszcze efektywniej realizować swoje cele :) oraz


"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia nie zmarnować?" 


A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: