ODBIERZ PREZENT

Dziś pragnę się z Tobą podzielić ćwiczeniem, które pomoże Ci zdefiniować jakie role pełnisz w swoim życiu. Dlaczego tak istotne jest byś si...

Jakie role pełnisz w życiu?

Dodane przez | 14:08 2016/11/19
Dziś pragnę się z Tobą podzielić ćwiczeniem, które pomoże Ci zdefiniować jakie role pełnisz w swoim życiu. Dlaczego tak istotne jest byś się nad tym zastanowił? Dlatego, że pozwoli Ci to lepiej organizować Twój czas, wyznaczać cele, ale przede wszystkim żyć bardziej świadomie. Na co dzień niewiele osób zastanawia się jak tak naprawdę chciałoby żeby ich życie wyglądało. Wpadają w wir różnych obowiązków i tylko patrzą jak kolejne dni przeciekają im przez palce.

Dziś zachęcam Cię do tego byś znalazł chwilę i zastanowił się jakie role w życiu pełnisz i w jaki sposób chcesz je realizować. Kiedy ja zastanawiałam się nad tym, co dla mnie jest ważne zadałam sobie kilka pytań, którymi teraz się z Tobą podzielę.

Jakie role pełnisz w życiu?
fot. Giuseppe Milo, flickr.com, licencja CC

 1. Jakie role obecnie pełnię?
  (Podobno efektywnie jesteśmy w stanie pełnić 7 ról)

I tu wypisujesz przykładowo: żona, matka, córka, siostra, kobieta, mąż, ojciec, brat, mężczyzna, student, przyjaciel, szef, pracownik.

Wypisz wszystkie role jakie pełnisz w życiu i zastanów się które z nich są dla Ciebie najbardziej  istotne - wybierz 7. 

 1. Kiedy już wybrałeś 7 istotnych ról pomyśl co dla Ciebie oznacza bycie matką /ojcem, żoną /mężem, córką /synem, siostrą/bratem, kobietą /mężczyzną, przyjaciółką /przyjacielem, studentką/studentem?

Nie zastanawiaj się jaki jest społeczny ideał danej roli tylko wypisz co dla Ciebie dana rola oznacza. I tak zastanów się nad każdą z 7 ról.

Przykład => rola - Bycie kobietą oznacza dla mnie:

 • Dbanie o swoje zdrowie i kondycję fizyczną
 • Bycie wrażliwą i ciepłą
 • Bycie stanowczą i wymagającą
 • Bycie pewną siebie
 • Dbanie o swój rozwój osobisty, zawodowy i duchowy
 • Wspieranie innych
 • Czas tyko dla siebie - na swoje pasje, przemyślenia
 • Uśmiech, cierpliwość, inteligencja, poczucie humoru

 1. Następnie wypisz dla każdej roli po 3 najważniejsze dla Ciebie punkty i zastanów się jak możesz je realizować i doskonalić

Przykład => rola - Bycie kobietą:

 • dbanie o swoje zdrowie i kondycję fizyczną: dbam o to, co spożywam, ćwiczę na siłowni 3 razy w tygodniu, codziennie spaceruję, regularnie się badam;
 • bycie pewną siebie: słucham afirmacji, noszę ubrania, w których dobrze się czuję, dbam o włosy, skórę i paznokcie;
 • dbanie o swój rozwój zawodowy, osobisty i duchowy: uczestniczę w szkoleniach, codziennie czytam przez minimum 1 godzinę, medytuję, słucham pięknej muzyki, odpoczywam na łonie natury.

Jakie role pełnisz w życiu?
fot. Edson Hong, flickr.com, licencja CC

 1. Pomyśl teraz, które z tych punktów chcesz realizować sam a którymi chcesz się podzielić z innymi osobami

Przykład => rola – żona:

 • Dbanie o relacje z dziećmi i mężem: przygotowywanie zdrowych posiłków, sprzątanie, spędzanie wspólnie czasu, randki z mężem, wycieczki, spacery.
Być może robienie zdrowych posiłków postanowisz zachować dla siebie, ale już chętnie podzielisz się sprzątaniem w domu.

Pomyśl jakie zadania w Twoim domu są do wykonania i kto mógłby część z nich przejąć.
=> Proponuję wypisać na karteczkach wszystkie czynności, które należy w domu wykonywać. Następnie rozłożyć je na stole, usiąść z całą rodziną i wspólnie wybrać kto przejmuje jakie obowiązki. Dzięki temu Twoja rodzina odczuje, że też ma pewien wkład w wasze wspólne mieszkanie i w to żeby przyjemnie wam się razem żyło a Ty zyskasz więcej czasu na inne ważne dla Ciebie kwestie.

=> Zastanówcie się wspólnie w jaki sposób lubicie razem spędzać czas, jakie macie pomysły na wyjazdy, co chcecie razem robić tak, by każdy z domowników czuł się ważny i by jego potrzeby również zostały zaspokojone.
=> Ważne jest także byście mieli z mężem czas tylko dla siebie. Jeden raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie spędźcie wieczór tylko we dwoje. Umocni to łączącą was więź i sprawi, że choć na chwilę zapomnicie o wszelkich troskach. 

 1. Czerp satysfakcję z każdej pełnionej roli. Ciesz się tym, że możesz być żoną/mężem, siostra/bratem, córką, matką/ojcem, pracownikiem czy studentem

Doceń chwile, w których możesz realizować się w tych rolach. Pamiętaj też, że są w życiu takie momenty, kiedy więcej czasu i energii będziesz musiał poświęcić jednej z tych ról. Nie rób wtedy sobie wyrzutów i nie porównuj swojej sytuacji do innych osób. Ciesz się tymi momentami, które trwają i pamiętaj, że większość z nich nigdy się nie powtórzy.

=> Jeśli urodziło Ci się niedawno dziecko to nie zastanawiaj się co innego w tym momencie Cię omija, że być może teraz Twoja kariera trochę przystopuje, że ktoś inny w tym czasie buduje dom, wyjeżdża na wakacje czy zakłada biznes - tylko ciesz się, że obecnie możesz spełniać się w roli rodzica. Doceń to i skup się teraz w głównej mierze na tym.
=> Gdy otwierasz biznes to więcej niż pewne, że teraz tutaj będziesz musiał bardziej się zaangażować i nie będziesz w stanie w tym samym czasie realizować w 100% innych ważnych dla Ciebie ról.

Pamiętaj jednak o tym, by w dłuższych okresach czasu dbać o wszystkie istotne dla Ciebie role. W przeciwnym razie będziesz czuł, że coś tracisz.

Zdefiniowane 7 istotnych dla nas ról i sposobów ich realizacji jest kluczowe, by panować nad swoim życiem, by wybierać, co tak naprawdę się dla nas liczy i efektywnie zarządzać swoim czasem oraz energią.

A Wy jakie role w swoim życiu obecnie pełnicie?

Odbierz prezent bezpłatny e-book

"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia
nie zmarnować?


I dokonaj zmian, dzięki którym nareszcie zaczniesz, czerpać radość, realizować swój potencjał i żyć w zgodzie z sobą!


A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: