ODBIERZ PREZENT

Stephen R. Covey w swojej fenomenalnej książce „ 7 nawyków skutecznego działania ” opisał dwie postawy jakie możemy w życiu przyjąć  - proa...

Osoba proaktywna a reaktywna według Stephena R. Coveya

Dodane przez | 22:12 2016/11/08
Stephen R. Covey w swojej fenomenalnej książce „7 nawyków skutecznego działania” opisał dwie postawy jakie możemy w życiu przyjąć  - proaktywną i reaktywną. Dziś przedstawię Ci różnice w obydwu podejściach do życia po to, byś mógł świadomie dokonać wyboru.

OSOBY PROAKTYWNE

Ludzie proaktywni to tacy, którzy zawsze przejmują odpowiedzialność za swoje życie, za to co ich otacza, a także za swoje decyzje. Cechuje ich także to, że przejmują oni inicjatywę. Nie czekają biernie na to co przyniesie los, ale dokonują świadomych wyborów. 

fot. Marvin Chandra, flickr.com, licencja CC
Stephen R. Covey wskazuje, że słowo „odpowiedzialność”oznacza zdolność do wyboru odpowiedzi
Zatem osoby proaktywne to takie, które nie obwiniają wszystkich dookoła, nie tłumacza się warunkami w jakich przyszło im żyć czy okolicznościami zewnętrznymi. Ich zachowanie cechuje świadomy oparty na wartościach wybór. W swoim życiu kierują się zatem zdefiniowanymi wcześniej wartościami – to one pozwalają im podejmować słuszne reakcje oraz decyzje. Pamiętają, że zawsze mają wybór. Pomiędzy bodźcem a reakcją stosują pauzę, która pomaga im zdecydować jak chcą postąpić. Nie działają impulsywnie, pod wpływem chwili, ale dokładnie wiedzą dokąd zmierzają i co jest dla nich istotne.

Wiedzą, że to oni ponoszą odpowiedzialność za swoje życie i nigdy nie szukają winy na zewnątrz. Nieważne co im się w życiu przytrafi pamiętają, że okoliczności zewnętrzne nie są żadnym usprawiedliwieniem. Akceptują to, czego zmienić nie są w stanie. Wiedzą, że trudne, często dramatyczne sytuacje ich hartują, że nawet jeśli dotkną ich fizycznie czy ekonomicznie to nie mogą dopuścić do tego, by złamany został ich charakter, wartości czy tożsamość. Rozumieją, że są czymś więcej niż tylko tym, co im się przytrafia. Działają, przejmują inicjatywę, zamiast się stale dostosowywać. Gdy popełnią błąd starają się szybko go zauważyć i naprawić, ale przede wszystkim wyciągnąć z niego lekcję. Porównują konsekwencje i dokonują wyboru. W ich słowniku nie znajdziesz słowa „muszę”, oni wiedzą, że „mogą, wybierają, chcą”. Pracują nad tym, nad czym mają kontrolę, a więc nad sobą. Nie tracą sił na zmianę innych osób, nie twierdzą, że gdyby okoliczności były bardziej sprzyjające ich życie wyglądałoby dużo lepiej. Robią to, co mogą w miejscu, w którym są z pełnym zaangażowaniem. Wyznaczają sobie cele wiedząc, że ich realizacja wymaga czasu zamiast oczekiwania natychmiastowych efektów. Dotrzymują wszelkich obietnic i zobowiązań, również tych, które dali sobie gdyż traktują siebie poważnie i z szacunkiem.


OSOBY REAKTYWNE

Osoby reaktywne to takie, które za swoje niepowodzenia obarczają wszystkich dookoła, zawsze znajdą usprawiedliwienie dla swoich niepowodzeń, ulegają wpływom środowiska fizycznego, jak i społecznego. Ich życie emocjonalne w głównej mierze zależy od zachowań innych osób. Kiedy są traktowani dobrze, czują się wspaniale, ale jeśli inni traktują ich nie najlepiej od razu zaczynają się bronić czy atakować. To uczucia kontrolują ich działanie. Dostosowują się zamiast przejmować inicjatywę.

fot. Sooz, flickr.com, licencja CC
Nie szukają odpowiedzi w sobie, ale na zewnątrz. Posługują się językiem, który uwalnia ich od odpowiedzialności „Taki już jestem. Nie mogę nic na to poradzić. Zawsze taki byłem”. Pozwalają, by to inni ludzie i wydarzenia przejmowały nad nimi kontrolę. Często mówią „muszę”, „nie mogę”, „gdyby tylko”, co sprawia, że przestają w pełni panować nad swoim życiem, nie dokonują świadomych i opartych na wartościach wyborów a ich życie przypomina niekończącą się spiralę usprawiedliwień i wymówek.

NA ZAKOŃCZENIE

Tylko od Ciebie zależy jaką postawą chcesz się kierować w życiu. Czy przejmiesz pełną odpowiedzialność za swoje myśli, uczucia i czyny czy też postanowisz obwiniać wszystkich wokół i szukać usprawiedliwienia na zewnątrz.

Ja zachęcam Cię do tego byś postanowił przejąć odpowiedzialność za swoje życie, byś poznał swoje wartości i dokonywał świadomych wyborów.


Odbierz prezent bezpłatny e-book

"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia
nie zmarnować?


I dokonaj zmian, dzięki którym nareszcie zaczniesz, czerpać radość, realizować swój potencjał i żyć w zgodzie z sobą!


A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: