ODBIERZ PREZENT

Bywają takie dni kiedy stwierdzasz, że ledwie się zaczęły, a już się kończą - a Ty dochodzisz do wniosku, że prawie nic nie zrobiłeś? Jeśli...

Pożeracze czasu – czym są i jak z nimi walczyć?

Dodane przez | 10:14 2016/11/27
Bywają takie dni kiedy stwierdzasz, że ledwie się zaczęły, a już się kończą - a Ty dochodzisz do wniosku, że prawie nic nie zrobiłeś? Jeśli jest to taki dzień, w którym rzeczywiście chciałeś odpocząć i się zrelaksować to dobrze, gorzej jednak, gdy miałeś wiele zadań do zrobienia, a zabrakło Ci na nie czasu. W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci największych i najczęstszych złodziei czasu - być może któryś z nich często gości także w Twoim życiu.

Złodzieje czasu – to zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, które przeszkadzają Ci w skupieniu się na realizacji celów - rozpraszają Twoją uwagę przez co stajesz się mniej efektywny.


Pożeracze czasu – czym są i jak z nimi walczyć?

1. Brak planu działania - nieokreślone cele i priorytety

Głównym pożeraczem czasu jest brak planu dnia. Jeśli nie poświęcisz czasu na ustalenie swoich celów i nie określisz swoich priorytetów, będziesz działał chaotycznie i z pewnością wielu istotnych zadań nie wykonasz. Z prostego powodu: albo kompletnie o nich zapomnisz, albo zabraknie Ci na nie czasu, gdyż przez cały dzień będziesz zajęty sprawami, które nie były ani pilne, ani ważne lub takimi, które należały do przyjemności.

Brak planu działania sprawi także, że nie będziesz wiedział ile czasu możesz na daną czynność poświęcić. A wówczas z pewnością znajdzie zastosowanie Prawo Parkinsona - dana czynność zajmie Ci tyle czasu, ile postanowisz na nią przeznaczyć. Ty, nie mając planu, nie wiesz ile czasu chcesz i powinieneś przeznaczyć na dane zadanie, a zatem może ono trwać wielotonie dłużej, niż gdybyś wyznaczył ramy czasowe.

Z pewnością miałeś w swoim życiu takie sytuacje, gdzie na wykonanie danego zadania dostałeś kilka dni, jednak zabrałeś się za nie w ostatniej chwili.

Przykład => Masz tydzień na wykonanie sprawozdania. Przez pierwsze 5 dni nie robisz kompletnie nic w tym kierunku, a w ostatnie 2 dni wykonujesz całe zadanie. Zrobienie tego sprawozdania zajęło Ci 7 dni z czego tylko 2 wykorzystałeś efektywnie. Jeśli zatem będziesz wyznaczał krótsze ramy czasowe – bardziej skupisz swoją energię na danym zadaniu i wykonasz je w krótszym czasie.

Jak sobie radzić?

Każdy dzień planuj z wyprzedzeniem – najpóźniej tego samego dnia rano, zaś najlepiej wieczór wcześniej zrób listę zadań do wykonania i ustal swoje priorytety. Planuj realistycznie - 60% czasu jaki masz do dyspozycji zaplanuj, a pozostałe 40% zostaw na czynności nieoczekiwane oraz spontaniczne. Wyznaczaj ramy czasowe na daną czynność i staraj się w nich utrzymać. Pamiętaj o robieniu przerw. Wykorzystuj w pełni czas, który przeznaczasz na dane zadanie – skup się, przygotuj niezbędne materiały, a gdy już zasiądziesz do pracy nie odrywaj się dopóki nie nadejdzie czas przerwy. Kiedy pracujesz to zaangażuj się w pełni w zadanie, które wykonujesz i nie rozpraszaj niczym innym.

Pożeracze czasu – czym są i jak z nimi walczyć?

2. Częste przeglądanie stron internetowych i granie w gry komputerowe

Bardzo dużą ilość czasu pochłaniają także: stałe przesiadywanie na portalach społecznościowych, ciągłe sprawdzanie poczty elektronicznej, bezmyślne przeglądanie stron internetowych. Obecnie dostęp do Internetu stał się tak powszechny i prosty, że wiele osób nie odczuwa jak wiele czasu w nim spędza. Wchodzą tylko na chwilę a zostają na kilkadziesiąt minut czy nawet kilka godzin. Jak często zdarza Ci się, że wchodzisz na portale społecznościowe co kilkanaście minut, by sprawdzić co nowego się wydarzyło u Twoich znajomych – może otrzymałeś jakąś wiadomość, ktoś wrzucił swoje zdjęcie lub ciekawy wpis.

Jak sobie radzić?

Wyznacz czas, który chcesz spędzić w Internecie i zastanów się w jakim celu w ogóle wchodzisz. Kontroluj treści, które chcesz aby do Ciebie docierały zamiast bezmyślnie przeglądać wszystko jak leci. Jeśli postanawiasz przeznaczyć na to 15 minut to pilnuj żeby po tych 15 minutach rzeczywiście opuścić Internet, zamiast sobie tłumaczyć, że jeszcze tylko chwilka.

Ile czasu przeznaczasz dziennie na gry komputerowe bądź te znajdujące się w komórce? Postanawiasz pograć przez chwilę, ale po tej chwili zdążysz już tak się wciągnąć, że trudno Ci się od niej oderwać. Powtarzasz sobie w myślach, że jeszcze tylko 5 minut, jeszcze tylko osiągniesz jakiś poziom i będziesz mógł przerwać. Niestety jakże często okazuje się, że spędziłeś tak cały wieczór.

Jak sobie radzić?

Wyznacz ramy czasowe. Jeśli postanawiasz, że chcesz grać godzinę to gdy ona minie od razu wyłączasz. Nieważne na jakim jesteś etapie - rób tak żebyś mógł o wyznaczonej porze zakończyć.

3. Bezmyślne oraz nadmierne oglądanie telewizji

Wielu osobom ogromną ilość czasu pochłaniają także seriale, a także bezmyślne oglądanie programów telewizyjnych, ciągłe zmienianie kanałów. Są osoby, które potrafią spędzić cały dzień z włączonym telewizorem. Bez względu na to czy jedzą, czy też pracują, coś musi grać w tle. Są także takie osoby, które zaraz po powrocie z pracy zasiadają w fotelu z pilotem w ręku i oglądają wszystko jak leci, stale zmieniając kanały. Są także osoby, które czekają tylko na konkretną porę, by zasiąść przed telewizorem bo wówczas emitowany jest ich ulubiony serial. I nieważne co dzieje się wokół koniecznie muszą widzieć ten odcinek.

Jak sobie radzić?

Najlepiej pozbyć się telewizora. Jednak zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób taka opcja nie brzmi zbyt kusząco. Zatem jedynym wyjściem może się okazać drastyczne ograniczenie korzystania z niego. Sama oglądam telewizję 2-3 razy w tygodniu, zazwyczaj w okolicy weekendu. Zazwyczaj są to filmy, które są dostępne w Internecie w systemie VoD – dzięki czemu nie mam aż tak długich przerw reklamowych i sama decyduję o tym, na co mam ochotę.

Pożeracze czasu – czym są i jak z nimi walczyć?
fot. Alen Djuderija, flickr.com, licencja CC

4.Przeciągające się rozmowy telefoniczne i ciągłe sms’y

Kolejnym złodziejem czasu są telefony komórkowe –  przeciągające się rozmowy oraz stałe wysyłanie SMS-ów. Jak wiele razy byłeś w sytuacji, że daną sprawę można było załatwić 2-5 minutową rozmową telefoniczną a Ty wolałeś wysłać kilkanaście SMS-ów lub pozwolić, by Twoja rozmowa trwała kilkadziesiąt minut, przechodząc od jednego tematu do drugiego?

Jak często byłeś czymś zajęty, a tu nagle dzwoni telefon? - nie bardzo masz czas i ochotę na jakiekolwiek pogaduszki, ale rozbrzmiewający się dzwonek sprawia, że przerywasz dotychczasowe zadanie. A jak jest z SMS-ami? Czy druga strona odpisuje Ci zaraz po tym, jak Ty prześlesz do niej wiadomość SMS? Pewnie nie za każdym razem tak się dzieje. Jednak nawet jeśli już to zrobi często jest tak, że chcesz o coś dopytać i piszesz do niej ponownie. Następnie znów czekasz aż poznasz jej zdanie. W tym czasie nie jesteś zbyt efektywny bo Twoje myśli są skupione bardziej na tych wiadomościach niż na tym, co masz do zrobienia.

Jak sobie radzić?

Jeśli tylko możesz umawiaj się na rozmowy telefoniczne – ustalcie konkretną porę (np. SMS-em, że rozmowa odbędzie się o godz. 15:00 i macie na nią 15 minut) oraz temat, który chcecie poruszyć – dzięki temu oboje będziecie mogli się do niej przygotować. Omówcie to, co istotne a gdy jest taka potrzeba ustalcie datę spotkania, kolejną rozmowę telefoniczną lub jeśli jest taka możliwość przedłużcie tę, która obecnie trwa (stale trzymając się tematu). Traktuj pisanie SMS-ów jako ostateczność, gdy naprawdę nie możesz zadzwonić ani w inny sposób skontaktować się z daną osobą lub wiesz, że rzeczywiście będzie to szybsza forma kontaktu.

5. Plotkowanie

Do złodziei czasu należy także zaliczyć plotkowanie, a zatem rozmowy, które nic nie wnoszą ani w Twoje życie, ani w życie Twojego rozmówcy – kiedy to bezcelowo skupisz swoją energię na kimś lub na czymś, co wcale nie wymaga Twojej uwagi. Jak często łapiesz się na tym, że więcej czasu poświęcasz na obgadanie życia innej osoby zamiast na przemyślenia nad swoim własnym?

Jak sobie radzić?

Skup się na tym, na co masz wpływ. Skup się na sobie i na tym, co dla Ciebie ważne. Realizuj swoje cele, znajdź jakąś pasję. Wówczas z pewnością przestaniesz tak bardzo interesować się życiem innych osób, mówić o nich za ich plecami bo najzwyczajniej zabraknie Ci na to czasu.


Który ze złodziei czasu okrada także Ciebie i jak chcesz z nim walczyć?


Odbierz prezent bezpłatny e-book

"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia
nie zmarnować?


I dokonaj zmian, dzięki którym nareszcie zaczniesz, czerpać radość, realizować swój potencjał i żyć w zgodzie z sobą!


A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: