ODBIERZ PREZENT

Na co dzień rzadko znajdujemy czas, by zastanowić się nad swoim życiem, wartościami czy celami. Pochłonięci swoimi obowiązkami przeżywamy k...

Dlaczego tylko nieliczni zrealizują swoje postanowienia noworoczne?

Dodane przez | 23:40 2016/12/29
Na co dzień rzadko znajdujemy czas, by zastanowić się nad swoim życiem, wartościami czy celami. Pochłonięci swoimi obowiązkami przeżywamy kolejne dni. Aż w końcu przychodzi grudzień, a dokładnie jego końcówka. Wtedy to w okresie pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem znajdujemy czas i chęć, by na chwilę się zatrzymać, pomyśleć, ale przede wszystkim postanowić, że wprowadzimy pewne zmiany.

Niektórzy stwierdzają, że Nowy Rok jest świetną okazją do tego, by rzucić palenie, przejść na dietę i zgubić wreszcie kilka kilogramów, zaś inni chcą rozpocząć naukę jakiegoś języka, więcej czytać czy znaleźć czas dla bliskich. To, co nie udało się przez ostatnie kilkanaście miesięcy nagle w Nowym Roku z pewnością ma wyjść.

Dlaczego tylko nieliczni zrealizują swoje postanowienia noworoczne?

Zapisujemy więc swoje postanowienia i liczymy na to, że teraz to już na pewno staną się naszym udziałem. Jednak w bardzo wielu przypadkach zapału, by zrealizować swoje cele wystarczy zaledwie na kilka tygodni. Dlaczego tak się dzieje? Dziś przedstawię Ci kilka głównych powodów, które hamują przed zrealizowaniem swoich postanowień noworocznych.

  1. Wypisane postanowienia wcale nie są Twoje

Czasami wypisujemy coś, co dobrze brzmi i fajnie by było gdyby stało się naszym udziałem. Często jednak gdybyśmy chwilę się nad tym zastanowili to okazuje się, że wcale nas to nie kręci. Słuchamy o dokonaniach innych i myślimy sobie, że my też tak chcemy. Jednak gdy nagle zaczynamy dane postanowienie realizować okazuje się, że początkowy zapał bardzo szybko mija.
Dlatego zanim zapiszesz swoje postanowienia zastanów się czy aby na pewno są Twoje. Lepiej napisać 3 postanowienia, na których naprawdę Ci zależy i się ich trzymać niż 10, które nie mają dla Ciebie większego znaczenia.

  1. Brak gotowości

Postanowienia Noworoczne przeważnie powstają pomiędzy Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Jest to taki okres, w którym mamy dużo więcej wolnego czasu, przebywamy z najbliższymi i jesteśmy pozytywnie nastawieni do otaczającej nas rzeczywistości. W tym całym entuzjazmie zaczynamy planować. To nic, że przez ostatnie 365 dni nie uprawialiśmy żadnego sportu bo oto nadchodzi 1 stycznia i od teraz będziemy ćwiczyć 3 razy w tygodniu.

Wiele osób marzy o tym, by mieć świetną figurę, zdrowo się odżywiać, ale nie są jednocześnie w stanie zrezygnować z dotychczasowego trybu życia. Uwielbiają jeść wszelkie przetworzone i wysokokaloryczne pokarmy a swój wolny czas spędzać przed telewizorem lub z książką w ręku. Dlatego jeśli nie jesteś gotów do poświęceń to i w tym roku nic się nie zmieni. Pomyśl co tak naprawdę powstrzymuje Cię przed realizacją Twojego celu? Czego się boisz? Co stracisz, gdy zaczniesz go realizować? Z czego będziesz musiał zrezygnować?

  1. Brak planu działania

Wiele osób pisze swoje postanowienia i czeka aż magicznie się spełnią. Jednak samo ich wypisanie nie sprawi, że zostaną osiągnięte. Nawet jeśli będziesz codziennie na nie patrzył mało realne jest, że bez Twojego wysiłku staną się Twoim udziałem. Dlatego niezbędny jest plan realizacji. Rozłożenie danego celu na etapy, wyznaczenie terminu końcowego i działanie. Wdrażaj zatem zmiany stopniowo, ale systematycznie. Codziennie rób coś, co przybliży Cię do jego osiągnięcia.
Jeśli przez ostatnie 365 dni podejmowałeś jakieś działanie i za każdym razem w pewnym momencie odpuszczałeś to zanim znów zapiszesz dany cel - zastanów się dlaczego tak się działo. Pomyśl też o efekcie końcowym. Co się stanie, gdy ten cel zostanie osiągnięty, jak zmieni się Twoje życie?

Dlaczego tylko nieliczni zrealizują swoje postanowienia noworoczne?

  1. Nie przewidywanie, że nastąpią trudności

Wydaje nam się, że jeśli czegoś chcemy to wszelkie okoliczności będą nam sprzyjały, a całe nasze otoczenie zacznie nas wspierać. Niestety prawie za każdym razem, gdy naprawdę na czymś nam zależy, jesteśmy wystawiani na próbę. W pewnym momencie przyjdzie chwila zwątpienia, zniechęcenia, jak również zwolnienia tempa. Pojawią się trudności. Jednak tylko od Ciebie i Twojego samozaparcia oraz samodyscypliny zależy czy wytrwasz, czy też znów się poddasz i odpuścisz.
Są osoby, które zawsze walczą do samego końca, ale są i takie, które przy pierwszym większym wyzwaniu zaczynają szukać wymówek. Pomyśl do której kategorii Ty się zaliczasz?
Czy znajdujesz sposoby, by sięgać po swoje pragnienia czy też znajdujesz powody, by znów odpuścić. Jeśli na czymś Ci naprawdę zależy to wiedz, że trudności z pewnością się pojawią i przygotuj się na nie. Pomyśl co takiego może się po drodze wydarzyć co mogłoby odsunąć Cię od Twoich celów i zapisz sobie jak wówczas będziesz sobie z tym radził. Postanów też, że wytrwasz mimo wszystko.

  1. Brak czasu i motywacji

Kiedy wypisujemy postanowienia noworoczne jesteśmy pełni entuzjazmu i wiary we własne możliwości. Jednak u wielu osób cały ten zapał wystarcza zaledwie na kilka tygodni. Potem początkowa motywacja zaczyna słabnąć. Tłumaczymy się brakiem czasu, siły, innymi ważnymi zadaniami. Pojawiają się tysiące wymówek dlaczego akurat nie dziś.
I tak stopniowo zaczynamy odkładać nasz cel na później, aż w pewnym momencie zupełnie tracimy go z oczu.
Wszystko, co warte osiągnięcia wymaga pracy i poświęcenia. Nic samo z siebie się nie dzieje. Dlatego jeśli naprawdę zależy Ci na danym postanowieniu przestań tak bardzo zastanawiać się czy dzisiaj masz ochotę się nim zająć oraz usprawiedliwiać swój brak aktywności. 

Motywacja jest Ci niezbędna do tego byś w ogóle zaczął, ale potem przestań tak bardzo jej szukać. Po prostu działaj, rób swoje bez względu na to czy aura jest sprzyjająca.

  1. Brak wsparcia ze strony najbliższego otoczenia

Przyjemnie by było gdyby nasze otoczenie zawsze nas wspierało, dopingowało i wzmacniało. Niestety czasami jest tak, że bliskie nam osoby nawet nie rozumieją dlaczego chcemy podjąć jakieś działanie, dokonać pewnych zmian. Dlatego zamiast szukać akceptacji, zwiększ zaufanie do samego siebie i wiarę we własne możliwości.  Jeśli sam zaczniesz wątpić w to, czy podołasz, a także w sens swoich postanowień, to w sytuacji, gdy pojawią się trudności, będzie Ci bardzo ciężko je przezwyciężyć.
Jeśli wiesz, że coś jest dla Ciebie dobre i zależy Ci na tym, to zawsze znajdziesz sposób, by to osiągnąć a w pewnym momencie pojawią się także ludzie, którzy będą Cię wspierać. Czasami też warto samemu ich poszukać i wspólnie się dopingować.
Jeśli naprawdę na czymś Ci zależy i jest to dla Ciebie pozytywne to sięgaj po to.

Dlaczego tylko nieliczni zrealizują swoje postanowienia noworoczne?

  1. Chęć zmiany wszystkiego naraz

Często postanawiamy, że od 1 stycznia zmieni się prawie każdy aspekt naszego życia. Dokonamy ulepszeń w naszych relacjach rodzinnych, zaczniemy czerpać więcej satysfakcji z wykonywanej pracy, zdrowo się odżywiać, uprawiać sport, mieć czas na hobby. Przyglądamy się temu wszystkiemu co nam nie odpowiada i z całą stanowczością stwierdzamy, że od stycznia wprowadzamy zmiany. Zapominamy jednak, że owszem - możemy zmienić każdy nie pasujący nam aspekt naszego życia, ale stopniowo.
Pomyśl zatem, nad którym postanowieniem rozpoczniesz pracę już w styczniu, a które odłożysz na późniejszy okres. Następnie codziennie działaj w tym kierunku. Z biegiem czasu - po zrealizowaniu lub opanowaniu jednego postanowienia dokładaj kolejne. Nie rób jednak przewrotu w całym swoim życiu za jednym zamachem bo skazane jest to na porażkę.


Teraz, gdy znasz już powody nie realizowania swoich postanowień noworocznych prześledź jeszcze raz, te cele, które sobie wyznaczyłeś i zastanów się ponownie nad każdym z nich. Wykreśl te, na których Ci nie zależy i skup się na 3, które zrealizujesz pomimo wszelkich trudności, chwilowego braku wsparcia czy motywacji. Pracuj codziennie nad nimi przez kolejne 365 dni a zobaczysz jak bardzo po tym roku odmieni się Twoje życie i wiara we własne możliwości.

Odbierz prezent bezpłatny e-book

"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia
nie zmarnować?


I dokonaj zmian, dzięki którym nareszcie zaczniesz, czerpać radość, realizować swój potencjał i żyć w zgodzie z sobą!


A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com


0 komentarze: