ODBIERZ PREZENT

Jeśli czytasz literaturę fachową to znaczenie ma nie tylko to jakie zagadnienie chcesz zgłębić, ale także sposób, w jaki zamierzasz to zrob...

Jak czytać literaturę fachową, by odnieść największe korzyści?

Dodane przez | 21:34 2016/12/13
Jeśli czytasz literaturę fachową to znaczenie ma nie tylko to jakie zagadnienie chcesz zgłębić, ale także sposób, w jaki zamierzasz to zrobić. Jeśli zależy Ci na tym, by czas poświęcony na zgłębienie danego tematu był jak najlepiej wykorzystany, a w Twoim życiu zaszły realne zmiany, poznaj 5 elementów efektywnego czytania:


Jak czytać literaturę fachową, by odnieść największe korzyści?

  1. Określ cel

Zastanów się po co w ogóle sięgasz po ten materiał, czego chcesz się dowiedzieć / nauczyć? Jaki problem rozwiązać, jakie umiejętności zdobyć, jaką wiedzę poszerzyć? Poszukaj autorów oraz tytułów książek, które poruszają interesujące Cię zagadnienie. Wybierz kilka pozycji.

  1. Przejrzyj pobieżnie treść

Nie zaczynaj od czytania książki ode deski do deski, zaraz po tym jak znalazła się w Twoich rękach. Zamiast tego w pierwszej kolejności zapoznaj się z tekstem umieszczonym na okładce oraz na tzw. skrzydełkach – przeczytaj umieszczone informacje o autorze, a także opinie innych czytelników, jeśli zostały umieszczone. Zwróć uwagę na tytuł, spis treści, układ tekstu, tytuły rozdziałów, wyróżnione fragmenty, rysunki, tabele, schematy – sprawdź czy są dla Ciebie przejrzyste. Poznaj wstęp i zakończenie oraz kilka akapitów, przeczytaj wyrywkowe zdania – sprawdź czy odpowiada Ci forma w jakiej dana wiedza jest przekazywana, czy jest dla Ciebie zrozumiała.

  1. Czytaj wnikliwie

Gdy już przejrzałeś pobieżnie treść i poznałeś pewne fragmenty zdecyduj w jaki sposób chcesz dalej czytać - czy zaczynasz od pierwszej do ostatniej strony, czy może najpierw chcesz poznać te rozdziały, które w danej chwili mają dla Ciebie największe znaczenie (nie zawsze jest to możliwe, czasami dalsze rozdziały wynikają z poprzednich). By przyspieszyć proces wnikliwego czytania możesz przesuwać palec wskazujący, ołówek lub linijkę po danej stronie tuż nad czytanym przez Ciebie zdaniem. Zgłębiaj dany tekst, analizuj, zestawiaj z już zdobytą wiedzą i doświadczeniem, dyskutuj z nim.

Jak czytać literaturę fachową, by odnieść największe korzyści?

  1. Czytaj aktywnie

Jeśli poprzestaniesz jedynie na samym czytaniu to z pewnością niewielką wartość z danej pozycji dla siebie wyciągniesz. Dlatego tak istotne jest byś wracał do przeczytanych treści i wcielał je w życie. Jeśli jesteś posiadaczem danej pozycji i chcesz ułatwić sobie powrót do tych fragmentów, które miały dla Ciebie największą wartość i z których chcesz skorzystać w przyszłości, stosuj:
  • zaginanie rogów kartek,
  • pisz na marginesie słowa klucze, wykrzykniki czy rysunki, które będziesz mógł szybko skojarzyć z daną treścią,
  • zaznaczaj istotne zdania, koncepcje oraz pomysły.
Zaopatrz się zatem w kolorowe zakreślacze, ołówek, długopis/pióro i nie bój się z nich korzystać. Zapewne w wielu osobach pojawi się teraz bunt, ale jak to… pisać po książce? Jeśli jesteś jej właścicielem i nie zamierzaj jej odsprzedać to naucz się korzystać z niej tak, by wynieść dla siebie jak najwięcej. Jeśli masz chęci możesz wszystkie ważne fragmenty przepisywać tylko zastanów się czy dysponujesz aż taką ilością czasu.

  1. Rób notatki, wyciągaj ważne lekcje i stosuj je

Po każdym przeczytanym rozdziale zanotuj w swoim zeszycie lub na końcu książki, jeśli jest miejsce - dwie istotne dla Ciebie lekcje. Pomyśl też jak możesz już dziś wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce i wdrażaj ją. Gdy zapoznasz się już z całą książką jeszcze raz przeczytaj te fragmenty, które zakreśliłeś oraz wyróżniłeś – pamiętaj, że powtarzani jest niezbędne do tego, byś mógł dany materiał w pełni przyswoić.

Pamiętaj, że wiedza zdobyta, zaś niewykorzystywana przez Ciebie nie ma większego znaczenia. Co z tego, że wiesz, jeśli tego nie stosujesz? 

By Twoje życie się zmieniło, byś mógł osiągnąć efekty, których pragniesz niezbędne staje się podjęcie działania a zatem wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Tylko wtedy odniesiesz największe korzyści i rezultaty. Zatem do dzieła!


Odbierz prezent bezpłatny e-book

"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia
nie zmarnować?


I dokonaj zmian, dzięki którym nareszcie zaczniesz, czerpać radość, realizować swój potencjał i żyć w zgodzie z sobą!0 komentarze: