ODBIERZ PREZENT

Każdego dnia podejmujemy jakąś decyzję, dokonujemy wyboru. Jedne z nich są prozaiczne, inne mają ogromne znaczenia dla naszego życia. Jedne...

5 kroków, które ułatwią Ci podejmowanie trudnych decyzji

Dodane przez | 07:36 2017/01/27
Każdego dnia podejmujemy jakąś decyzję, dokonujemy wyboru. Jedne z nich są prozaiczne, inne mają ogromne znaczenia dla naszego życia. Jedne podejmujemy łatwo i szybko, nad innymi rozmyślamy dniami a nawet tygodniami. W momencie, gdy już wydaje nam się, że dokonaliśmy wyboru zaczynają pojawiać się wątpliwości „czy oby na pewno jest on słuszny i korzystny?”

W XXI wieku, kiedy gama możliwości jest przeogromna, kiedy nic już nie jest takie pewne i oczywiste, podejmowanie decyzji stało się wyzwaniem. Bo co jeśli okaże się, że nie jest ona najlepsza, co jeśli nie będzie można jej zmienić?
Zastanawiamy się nad tym, co wybrać, ale często już nawet po podjętym działaniu przychodzą wątpliwości „czy słusznie postąpiłem?” Zapominając, że przeszłości nie możemy już zmienić, wciąż w swoich głowach rysujemy różne scenariusze pt. „a co by były gdybym wtedy jednak…?” 

Co zatem zrobić, by przyspieszyć proces podejmowania decyzji, nie zastanawiać się wciąż, czy były one słuszne?

Poznaj 5 kroków, które ułatwią Ci podejmowanie trudnych decyzji:

5 kroków, które ułatwią Ci podejmowanie trudnych decyzji
fot. Joanna M. Foto, freestocks.org

1.       Przygotuj się, zbierz informacje

Sprecyzuj czego dokładnie dotyczy Twoja decyzja, jakich obszarów. Zastanów się jaką wagę ma ta decyzja – czy ma znaczący wpływ na Twoje życie (jak chociażby wybór kierunku studiów, miejsca zamieszkania, pracy), czy należy ona raczej do typowo codziennych (zakupy w supermarkecie, wybór filmu).

Następnie jeśli uznasz, że warto się nad nią głębiej zastanowić, zbierz wszelkie możliwe informacje. Poszukaj ich w książkach, Internecie, zadzwoń gdzie trzeba, popytaj. Poświęć zatem czas, by zdobyć wszelkie niezbędne informacje.

Zapisuj to, co udało Ci się ustalić. Nie oceniaj i nie analizuj. 
Po prostu zbieraj wszelkie istotne dane. 

Zwróć przy tym uwagę na źródło pozyskiwanych informacji. Jeśli stoisz przed podjęciem istotnego wyboru, to przemyśl od kogo pochodzą dawane Ci rady – czy są to ludzie, którzy rzeczywiście znają się na danym temacie, czy mają wyniki, czy są szczęśliwi, czy są dla Ciebie autorytetem?

2.       Wyznacz czas na podjęcie decyzji

Sprecyzuj termin, w wciągu którego podejmiesz ostateczną decyzję. W przeciwnym razie stale będziesz w punkcie pierwszym, a zatem wciąż będziesz jedynie gromadził informacje. W sytuacji, gdy uznasz, że decyzja, którą masz podjąć jest istotna, ma duży wpływ na Twoje życie i wymaga głębokiej analizy – wyznacz sobie dłuższy okres czasu.

Jeśli zaś stoisz przed podjęciem decyzji, która nie ma aż tak istotnego wpływu na Twoje życie, to nie trać zbyt dużo czasu i energii na przygotowania do jej podjęcia - wyznacz krótki okres czasu (kilka godzin, maksymalnie kilka dni).

3.       Przeanalizuj możliwości

Kiedy już zebrałeś wszelkie informacje, wiesz w jakim przedziale czasu masz dokonać decyzji, przeanalizuj zebrane dane. Jakie masz możliwości?


Zapisz wszelkie możliwe opcje podjęcia danej decyzji. Znajdź jak najwięcej rozwiązań. 
Stwórz listę i wypisz plusy i minusy przy każdej z możliwości. 

Może się okazać, że niektóre mają tyle samo plusów, co minusów. Wtedy zdecyduj, które plusy mają dla Ciebie największe znaczenie, z których nie chciałbyś zrezygnować. Podejmując ważną i zarazem bardzo trudną decyzję zadaj sobie pytanie „czy decydując się na tę opcję, będę szczęśliwy?”

Czy wybierając to rozwiązanie postępuję w zgodzie ze sobą, czy może wciąż realizuję pomysły i scenariusze innych bliskich mi osób? Czy podejmując taką decyzję nie kieruję się przypadkiem jedynie strachem?

5 kroków, które ułatwią Ci podejmowanie trudnych decyzji
fot. Denys Nevozhai, unsplash.com

4.      Dokonaj wyboru

Kiedy już zebrałeś informacje i stworzyłeś możliwe rozwiązania danej sytuacji zastanów się, która z tych opcji najbardziej do Ciebie przemawia, która Twoim zdaniem jest najbardziej dla Ciebie korzystna.

Zastanów się jak będzie wyglądało Twoje życie, gdy zrealizujesz swój pomysł. 

Wybierz tę opcję, która przy Twoim obecnym stanie wiedzy wydaje Ci się najbardziej słuszna, przy której pojawia się uśmiech. Każda decyzja jest lepsza od jej braku. Bo nawet jeśli nowa sytuacja nie będzie Ci w stu procentach odpowiadała, to przynajmniej uruchomiłeś już w sobie tę chęć zmian i wciąż możesz kolejnymi decyzjami kształtować swoją teraźniejszość zamiast stale narzekać i łudzić się, że wszystko samo się ułoży.

Pamiętaj, że można godzinami zbierać informacje, tygodniami zastanawiać się nad tym, co zrobić jednak dopóki nie zdecydujesz, którą opcję wybierasz i nie przystąpisz do działania wciąż będziesz stał w tym samym miejscu, frustrując się brakiem zmian.

5.      Przystąp do działania

Po podjęciu decyzji przychodzi moment na podjęcie działania. Kiedy już wybierzesz jakąś opcję, przestań się nad nią ponownie zastanawiać. Zebrałeś już wszelkie możliwe informacje, przeanalizowałeś różne możliwości, wybrałeś, tę która w danym momencie wydawała Ci się najbardziej słuszna, więc działaj. 

Nie trać już czasu i energii na dalsze rozmyślanie, 
na gdybanie czy oby na pewno tak zrobić. 

Nie katuj się wątpliwościami, czy wyrzutami – 
na dany moment wybrałeś najlepszą z opcji. 

Może z perspektywy czasu, za kilka lat, uznasz, że wybrałbyś inaczej. Jednak pamiętaj, że w tamtym momencie wybrałeś i zadecydowałeś najlepiej jak się dało, nie mogłeś i nie umiałeś inaczej – wybrałeś to, co wydawało Ci się najbardziej sensowne.

Wiele z podjętych decyzji będziesz mógł wciąż zmienić, dokonując kolejnych wyborów. Jeśli po przystąpieniu do działania okaże się, że jednak jego konsekwencje Ci nie odpowiadają, to rozpocznij cały proces od początku i podejmij nową decyzję.

Jeśli zaś zmiana decyzji nie jest możliwa to spójrz w przeszłość, wyciągnij z niej lekcję i zdecyduj, że w przyszłości w podobnej sytuacji zareagujesz inaczej.


Nie pozwól jednak, by brak podjętej decyzji wciąż trzymał Cię w punkcie, który Cię nie satysfakcjonuje. Czasami każda decyzja jest lepsza od jej braku. 


Odbierz prezent bezpłatny e-book

"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia
nie zmarnować?


I dokonaj zmian, dzięki którym nareszcie zaczniesz, czerpać radość, realizować swój potencjał i żyć w zgodzie z sobą!


A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: