ODBIERZ PREZENT

Jak często zdarza Ci się słyszeć swój wewnętrzny głos, który informuje Cię, że „kolejny raz poniosłeś porażkę”, „jesteś beznadziejny i głup...

Jak radzić sobie z głosem wewnętrznego krytyka oraz krytyką innych?

Dodane przez | 07:30 2017/01/31
Jak często zdarza Ci się słyszeć swój wewnętrzny głos, który informuje Cię, że „kolejny raz poniosłeś porażkę”, „jesteś beznadziejny i głupi”, „nic nie umiesz i do niczego się nie nadajesz”?

Ile to już razy chciałeś podjąć jakieś działanie, doświadczyć czegoś nowego, ale w Twojej głowie pojawiła się myśl, że „to bez sensu”, „i tak nie wyjdzie”, „nie jestem wystarczająco dobry, mądry, ładny”? Jak wiele okazji straciłeś przez to, że sabotowałeś swoje plany i marzenia?

Zadaniem wewnętrznego krytyka jest troska o Ciebie, o Twoje dobro.
Chce Cię chronić przed niepowodzeniami, bólem, stratą, odtrąceniem, ośmieszeniem czy narażeniem na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Podsuwa Ci zatem wszelkie powody, dla których nie powinieneś nawet próbować
Hamuje Cię przed podjęciem danego działania mówiąc, że „i tak sobie nie poradzisz”, że „nie nadajesz się do tego”, „raz już próbowałeś i nie wyszło, daj sobie spokój”.

Chce Cię chronić, ale jednocześnie sprawia, że wciąż stoisz w miejscu - nie rozwijasz się i nie podejmujesz nowych wyzwań, z obawy przed porażką i odrzuceniem, z obawy, że nie zasługujesz.

Co zatem zrobić, by Twój wewnętrzny głos, który stale do Ciebie przemawia zaczął Cię wspierać zamiast osłabiać?

Jak radzić sobie z głosem wewnętrznego krytyka oraz krytyką innych?
fot. Jonathan Emmanuel Flores Tarello, flickr.com, licencja CC

1.       Gdy usłyszysz czyjąś krytykę, negatywną uwagę - zastanów się, czy się z nią zgadzasz

Niestety od najmłodszych lat każdy z nas stale jest za coś krytykowany, upominany, czy nawet karany. Wciąż słyszymy, że do czegoś się nie nadajemy, coś nam nie wyszło, coś zrobiliśmy źle, czegoś nie umiemy.

Jeśli te krytyczne uwagi pochodzą od osób, na których nam zależy, które są nam bliskie, są dla nas autorytetem, to ta krytyka boli jeszcze bardziej. Zapada gdzieś głęboko w naszej pamięci i w podobnej sytuacji znów się ujawnia w postaci wewnętrznego głosu.

Poddajesz się z obawy, że znów nie wyjdzie. 
Czyjąś opinię uznałeś za pewnik i wciąż pozwalasz, 
by blokowała Cię przed podjęciem działań

Masz wiele marzeń, pragnień i celów, ale nie podejmujesz ich, bo Twój wewnętrzny głos zawsze zdoła ostudzić każdy Twój zapał. 

Przykład: Jeśli w szkole nauczyciel powiedział Ci, że beznadziejnie piszesz wypracowania, nie masz żadnych zdolności plastycznych, a matematyka nie jest Twoją mocną stroną – to często wciąż w dorosłym życiu wleczesz te opinie za sobą.
Przy kolejnej okazji, gdzie miałbyś znów wykazać się daną aktywnością, nawet nie próbujesz.
Twój wewnętrzny głos podpowiada Ci, że przecież „nie potrafisz”, „nie nadajesz się do tego”.
I zostawiasz to innym. 

Być może od dawna marzysz o napisaniu książki, ale za każdym razem przypomina Ci się, że przecież w szkole średniej Twoje wypracowania nikogo nie porywały, wciąż wytykano Ci na czerwono błędy stylistyczne i ortograficzne.
Obecnie już nawet nie pamiętasz o czym wtedy pisałeś, dlaczego wtedy Cię skrytykowano, że być może w ogóle się wtedy nie przykładałeś, temat nie był zbyt interesujący, czasu było za mało, jednak wciąż po tylu latach, gdzieś w Twojej głowie pojawia się myśl, że się do tego nie nadajesz.

Dziś już nie musisz ciągnąć za sobą tych negatywnych uwag, osłabiających zdań, które ktoś gdzieś kiedyś wypowiedział.

 Może to było prawdziwe wtedy, ale niekoniecznie musi mieć sens teraz. 

Za każdym razem, gdy ktoś Cię znów skrytykuje zastanów się, czy ma rację, czy zgadzasz się z nim. Jeśli tak, to wyciągnij z danej danego wydarzenia wnioski na przyszłość.
Postanów, że następnym razem w podobnej sytuacji zachowasz się inaczej.
Jednak nie pozwól, by czyjaś krytyka stale Cię hamowała przed podjęciem kolejnych wyzwań. Wyciągaj lekcje z wszelkich niepowodzeń i idź dalej.
Twój czas jest ograniczony, a więc nie marnuj go na życie cudzym życiem. Nie daj się złapać w pułapkę przeżywania życia będąc sterowanym przez innych. Nie pozwól by zgiełk opinii innych zagłuszył twój wewnętrzny głos. I co najważniejsze, miej odwagę podążać za swoim sercem i intuicją. One jakimś cudem już wiedzą kim tak naprawdę chcesz zostać. Wszystko inne ma wartość drugorzędną!
- Steve Jobs

2.       Podejmij działanie zanim przekonasz siebie, że się nie nadajesz

Zacznij działać zanim Twój wewnętrzny krytyk dojdzie do głosu. Jeśli podczas zebrania w Twojej firmie czujesz, że chcesz wziąć udział w dyskusji – zgłoś się, powiedz co masz do powiedzenia -zanim zdążyć w myślach się przekonać, że „pewnie nie masz nic mądrego do dodania”, że „pewnie i tak wszyscy już to wiedzą”.
Nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, nie wiesz jak coś policzyć, napisać czy zrobić to – pytaj – zanim w Twojej głowie zdąży zagościć myśl, że „wyjdziesz na głupka, ośmieszysz się”, „to pewnie jest takie banalne”.


Nie pozwól, by Twój wewnętrzny głos i możliwa krytyka innych sprawiły, 
że wciąż będziesz się tylko przyglądał

Ryzykuj, próbuj, angażuj się. Ludzie dużo bardziej żałują, że nie odważyli się czegoś zrobić, niż że podjęli dane działanie. Dlatego zanim znów powiesz sobie, że „to bez sensu”, „tylko się wygłupię” działaj – pytaj, rób, zgłaszaj się, zabieraj głos podczas spotkań.

Przestań stać w kącie i liczyć, że ktoś się Tobą zainteresuje. Nie podejmując prób sprawiasz, że w Twojej głowie rośnie nowe przekonanie „znów się poddałem”, „nawet nie spróbowałem”, „jestem tchórzem, boję się”, „tak bardzo chciałem, ale…”.

I za każdym razem, gdy znów będziesz chciał czegoś spróbować wciąż będziesz słyszał ten negatywny i niewspierający Cię głos.

Zdecyduj więc, że będziesz działać za każdym razem, gdy poczujesz taką chęć, zanim jeszcze zdąży się w Twojej głowie pojawić cała opowieść dlaczego nie warto.

Przestań wreszcie sam siebie hamować. Doświadczaj życia, próbuj, a wszelkie porażki traktuj jako cenne doświadczenie.

Jak radzić sobie z głosem wewnętrznego krytyka oraz krytyką innych?
fot. Danka & Peter, unsplash.com

3.       Zadbaj o wysokie poczucie własnej wartości

Jeśli znasz swoje mocne i słabe strony, swoje umiejętności, swoją wiedzę, jeśli jesteś na co dzień osobą pewną siebie, wszelka krytyka z zewnątrz, jak i wewnątrz boli dużo mniej.

Nie uderza w czułe punkty tak bardzo, jak wtedy gdy masz niskie poczucie własnej wartości, gdy nie wierzysz w siebie i swoje możliwości.

Każdy z nas ma na swoim koncie porażki i niepowodzenia, ale także sukcesy – mniejsze lub większe osiągnięcia. Jednak niektórzy dużo częściej koncentrują się na tym, co im nie wyszło.

Umniejszają swoje sukcesy twierdząc, że to był przypadek, szczęśliwy traf, zbieg okoliczności, zaś wszelkie porażki i niepowodzenia niesamowicie wyolbrzymiają.
Przeżywają je jeszcze długo po tym, jak miały miejsce.


Żadne negatywne słowa czy cudze opinie nie są w stanie Cię zranić dopóki nie przyznasz im racji

Jeśli znasz swoją wartość, wiesz, że być może teraz Ci nie wyszło, być może odniosłeś porażkę, ale nie traktujesz tego jako prawdę o sobie. Nie pozwalasz, by przeszłość determinowała Twoją przyszłość, by blokowała Cię przed kolejną próbą.

Przeczytaj mój artykuł, by wiedzieć więcej : Jak zwiększyć poczucie własnej wartości

Jak sobie radzić z wewnętrznym krytykiem, by zaczął nas wspierać?
  • Za każdym razem, gdy czujesz, że jakaś sytuacją Cię przerasta, czyjaś opinia Cię zabolała, to wejdź w dialog ze swoim wewnętrznym krytykiem. Zachęć go, by przemówił do Ciebie konkretnie, opierając się na faktach. Zadawaj mu jasne pytania. Skąd to pochodzi? Kto to powiedział? Czy ten ktoś był autorytetem w tej dziedzinie? 

  • Szukaj inspiracji i ludzi, którzy pomogą Ci w sytuacjach, kiedy Twój wewnętrzny głos bezsensownie Cię hamuje – czasami wystarczy odrobina otuchy, dobre słowo od kogoś bliskiego, by znów nasza wiara w sukces wzrosła. Czasami jesteśmy tak spanikowani daną sytuacją, że przestajemy myśleć racjonalnie wtedy warto zadzwonić do kogoś bliskiego, by nas wsparł. Warto także przypomnieć sobie inne stresujące sytuacje, w których pomimo obaw daliśmy radę.
Przykład: Uczyliśmy się dużo do egzaminu, a w naszej głowie wciąż pojawia się myśl „nie dasz rady”, „nic nie wiesz”, „nie zdasz”.
Wtedy warto przypomnieć sobie wszystkie egzaminy, które do tej pory zdawaliśmy i pomimo lęku i obaw zakończyły się dla nas pomyślnie.
Można także zadzwonić do kogoś, kto dobrze nas zna, by on nam przypomniał jak wiele razy daliśmy sobie radę w jeszcze gorszych sytuacjach niż egzamin.
  • Odwołuj się do doświadczenia innych osób – jeśli ktoś coś zrobił, to czemu Tobie miałoby nie wyjść? Jeśli nie masz odpowiednich kompetencji to zastanów się w jaki sposób to zmienić. Szukaj sposobów, które pomogą Ci przybliżyć się do swoich celów, zamiast powodów, dla których ma Ci się to nie udać.
Spraw, by Twój wewnętrzny krytyk stał się Twoim najlepszym przyjacielem – by codziennie Cię wspierał, motywował, zachęcał do podejmowania nowych wyzwań, a krytyka innych pomagała Ci się jeszcze bardziej doskonalić.

Jeśli czujesz, że doszłaś lub doszedłeś do takiego punktu w swoim życiu, w którym potrzebujesz dokonać zmiany
czy to w sferze zawodowej, czy prywatnej, 

zacząć żyć wreszcie w zgodzie z sobą, a nie pod dyktando innych,

to już dziś zapisz się na listę osób zainteresowanych: 

kursem online 
"ZBUDUJ SIEBIE NA NOWO, 
czyli pewność siebie w praktyce"

Dla kogo jest tej kurs?

Dla kobiet i mężczyzn.

Jeśli odnajdujesz siebie, w którymś z poniższych opisów, to ten kurs jest stworzony z myślą o Tobie:

1. Masz wrażenie, że żyjesz tylko po to, by spełniać oczekiwania wszystkich wokół, stale słyszysz, co masz zrobić, 
jak żyć, jak wychowywać dzieci, gdzie pracować
i już nawet nie wiesz, co tak naprawdę dla Ciebie jest ważne, w czym to Ty jesteś świetna
albo nawet jeśli wiesz, to nie potrafisz komunikować się asertywnie  i przez to w dalszym ciągu żyjesz pod ich dyktando,


2. Masz za sobą bolesne rozstanie, po którym straciłaś/eś pewność siebie i wiarę w miłość. Czujesz się skrzywdzona, samotna, porzucona i niechciana.
Może nawet czujesz się gorsza i niewiele warta,


3. Znasz swój cel, nawet bardzo Ci na nim zależy,(np. założenie swojego biznesu), ale nie działasz, bo boisz się, że jeszcze nie jesteś ekspertem, że jeszcze nie jesteś gotowa/y,  w Twojej głowie stale pojawiają się myśli ​​​​​​​"a, co jeśli nie wyjdzie lub spotkam się z krytyką innych?" 
I czekasz zamiast spełniać swoje marzenia.


Dzięki udziale w kursie online "Zbuduj siebie na nowo":


-   spojrzysz na swoje życie z lotu ptaka,

Przyjrzysz się bliżej sobie, swoim przekonaniom, mocnym stronom, wartościom, swoim sukcesom. Nauczysz się czerpać siłę ze swoich doświadczeń. 

Stworzysz swoje zasady postępowania, byś dużo łatwiej podejmowała ważne decyzji i by przede wszystkim były one spójne z Tobą.

Być może odkryjesz nawet pomysł na dalszy rozwój swojej kariery lub zdecydujesz się założyć własny biznes. 

-   dowiesz się jak skutecznie radzić sobie z głosem wewnętrznego krytyka i krytyką innych, często bliskich i ważnych dla Ciebie osób,

-   nauczysz się asertywnie komunikować, by Twoje zdanie, potrzeby, opinie wreszcie stały się tak samo ważne, jak potrzeby i zdanie innych osób.

W tym kursie zdradzę Ci jak za pomocą prostych narzędzi krok po kroku
 zbudować autentyczną pewność siebie i żyć na własnych zasadach!

Zapisu na listę osób zainteresowanych kursem możesz dokonać tutaj>>> 
Dzięki temu będziesz na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiesz się kiedy rusza przedsprzedaż.
Będzie trwała ona tylko 2 dni. ;)

0 komentarze: