ODBIERZ PREZENT

Jak często łapiesz się na tym, że chcesz coś osiągnąć, poznać kogoś nowego, zmienić swoje dotychczasowe nawyki, dostać świetną pracę, ale p...

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

Dodane przez | 07:44 2017/01/14
Jak często łapiesz się na tym, że chcesz coś osiągnąć, poznać kogoś nowego, zmienić swoje dotychczasowe nawyki, dostać świetną pracę, ale przed podjęciem działania powstrzymuje Cię brak odwagi, brak pewności siebie?

Stwierdzasz, że nie podołasz, często nawet nie próbujesz, bo w Twojej głowie pojawia się myśl, że inni są mądrzejsi, lepiej wykształceni, mają więcej szczęścia. Patrzysz na swoje dotychczasowe porażki i uznajesz z pełnym przekonaniem, że do czegoś się nie nadajesz, że nie warto ponownie próbować, bo pewnie i tak nie wyjdzie.

Jak często chcesz zabrać głos w dyskusji, ale Twój wewnętrzny krytyk mówi Ci, że to bez sensu, bo i tak nie masz nic mądrego do powiedzenia? Ile razy chciałeś podejść do napotkanej osoby, ale stanąłeś w połowie drogi bo uznałeś, że tylko się wygłupisz? Bałeś się ośmieszenia, odrzucenia, tego, że kolejny raz nie wyjdzie, więc wolałeś nie podejmować nawet próby.

Ile to razy w Twoim życiu traciłeś szanse tylko dlatego, że masz niskie poczucie własnej wartości? Dziś pragnę zachęcić Cię do tego byś zaczął jego odbudowę.


Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

Pamiętaj: Jesteś wartościowy dlatego, że jesteś

Masz swoją drogę do przebycia, swoje zadania do wykonania, swoje mocne i słabe strony. 
Nie ma na świecie drugiej takiej samej osoby jak Ty. 
Jesteś jedyny, niepowtarzalny i wyjątkowy, więc porównywanie się do kogokolwiek nie ma sensu.

1.       Daj sobie prawo, by być nieidealnym

Pozwól sobie na popełnianie błędów. Pamiętaj, że są one częścią życia i nie da się ich uniknąć. Dzięki nim się rozwijasz i wzrastasz - zawsze możesz zacząć ponownie już tym razem w inny sposób. Przestań biczować się za każde niepowodzenie, przestań je rozpamiętywać.

Wszelkie porażki są Ci niezbędne do momentu wyciągnięcia z nich wniosków.

Zaakceptuj je, wyciągaj lekcje i idź dalej, mądrzejszy o nowe doświadczenia.

Nie ciągnij tych przykrych wspomnień całe życie za sobą.
Nie pozwól, by wciąż ich ciężar Cię ograniczał.

Pamiętaj, że przeszłości nie zmienisz nawet jeśli całe życie spędzisz nad rozmyślaniem o niej.
Zaakceptuj, że dane wydarzenie miało kiedyś miejsce, wyciągnij wnioski i id na przód z podniesioną głową. 

Pozwól sobie na bycie nieidealnym, na gorsze dni.

2.       Poznaj siebie

Kluczem do zwiększenia pewności siebie jest znajomość siebie – uświadomienie sobie swoich słabych i mocnych stron. Wiedza dotycząca Twoich mocnych stron z pewnością da Ci wiarę w siebie, gdy staniesz przed trudnym wyzwaniem, pomoże przetrwać ciężki okres.

Zastanów się dziś nad tym jakie są Twoje mocne strony – wypisz je na kartce, niech to będzie minimum 25 mocnych stron.

Czytaj je codziennie rano i wieczorem.

Przy każdej z wypisanej mocnej stronie pomyśl nad takimi sytuacjami w swoim życiu, które potwierdzą, że rzeczywiście ją w sobie masz.

Wypisz też swoje słabe strony byś wiedział co Cię hamuje.

Pracuj nad tymi, które Ci na co dzień przeszkadzają, pamiętając także o tym, by w dużej mierze skupić się na rozwoju swoich mocnych stron.

Stawaj się jeszcze lepszy w tym, w czym już jesteś świetny. Rozwijaj w sobie swój dar, indywidualny talent – jeśli Ty go nie wykorzystasz nikt inny tego nie zrobi, a cały świat zostanie pozbawiony wartości, którą mogłeś wnieść.

3.       Wyrażaj swoje emocje

Naucz się wyrażać swoje zdanie i uczucia. Nie chodzi mi tu tylko o to, by nauczyć się odmawiać. Owszem, umiejętność mówienia „nie” jest bardzo istotna i przydatna w życiu każdego człowieka, bo prawie za każdym razem, gdy nie potrafisz odmówić i robisz coś wbrew sobie maleje Twój szacunek do samego siebie. Stąd też tak istotne jest, byś nauczył się mówić „nie”, gdy myślisz „nie”.

Ważne jest także byś popracował nad tym, by nie tylko poprzez to jedno słowo wyrażać wszelkie swoje uczucia. W tym celu warto byś zapoznał się z listą emocji jakie mogą towarzyszyć człowiekowi i za każdym razem, gdy jakaś sytuacja wywoła w Tobie frustrację, ból, smutek, rozgoryczenie, czy wręcz przeciwnie radość, euforię, szczęście, spełnienie nazwij to uczucie.

Bądź świadomy swoich emocji i czynników, które je wywołują. 
Mów innym co czujesz, a także jak się poczułeś w danej sytuacji.

Informuj ich, bo czasami nawet nie zdają sobie sprawy, że dane wydarzenie mogło w jakiś konkretny sposób na Ciebie wpłynąć.

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

4.       Pielęgnuj pozytywne myśli na swój temat

Być może w swoim życiu usłyszałeś więcej negatywnych słów na swój temat niż komplementów. Być może dużo częściej wskazywano Ci niedociągnięcia, wytykano błędy niż chwalono. I o ile kiedyś mogłeś uznać czyjeś zdanie za prawdę o Tobie, o tyle dziś masz już wybór. Możesz nauczyć się w jaki sposób odrzucić te hamujące przekonania i wytworzyć nowe, które będą Cię wspierały.

Naucz się afirmować. Myśl o sobie dobrze. Przestań tworzyć czarne scenariusze, które tylko ograniczają Twoje czyny. To, że kiedyś dane działanie Ci nie wyszło nie oznacza wcale, że teraz też tak musi być. To, że kiedyś czegoś nie umiałeś nie oznacza, że dziś nie jesteś w stanie się tego nauczyć.

Pielęgnuj w sobie pozytywne i piękne myśli zamiast tych, które tylko Cię osłabiają.
Miej szczęśliwe i pełne miłości myśli na swój temat. Kochaj siebie. Bądź dobry dla siebie.

A jeśli przychodzi Ci to z trudem to już dziś zapisz się na listę osób zainteresowanych 
kursem online 
"ZBUDUJ SIEBIE OD NOWA, czyli pewność siebie w praktyce"
i odzyskaj wpływ na swoje życie, poznaj swoje wartości, stwórz swój kodeks postępowania, 
naucz asertywnej komunikacji, dowiedz się jak radzić sobie z głosem wewnętrznego krytyka i krytyką innych, by już przestały Cię hamować, byś mógł żyć w zgodzie z sobą.

5.       Celebruj sukcesy

Rzadko kiedy jesteśmy chwaleni i doceniani przez innych. Wykonujemy świetnie swoje obowiązki, ale mało kto potrafi to zauważyć i pogratulować nam zaangażowania, włożonej pracy czy sukcesów. Dlatego tak ważne jest byś sam potrafił to robić. Byś nauczył się doceniać siebie, byś zauważał swoje postępy i nagradzał się za nie.

Prowadź swój dziennik sukcesów. Zapisuj wszystkie drobne i duże osiągnięcia. 

Codziennie napisz przynajmniej 3 rzeczy, które udało Ci się osiągnąć, zrobić, doświadczyć, które być może wymagały Twojego wysiłku, konsekwencji, ciężkiej pracy, ale podołałeś im. Powracaj do tych notatek, gdy znów zechcesz w siebie zwątpić.

Doceniaj siebie bo często jest tak, że nikt inny tego nie zrobi. Czerp siłę ze swoich sukcesów. Niech napędzają Cię pozytywnie do dalszych działań.

6.       Odkryj swoją pasję i rozwijaj się

Znajdź coś, co napełnia Cię siłą, w czym jesteś naprawdę dobry i chcesz się rozwijać. Coś, co sprawia, że na samą myśl o tym zaczynasz się uśmiechać, przy czym nie czujesz jak upływają kolejne minuty.

Odkryj swoje pasje i pogłębiaj je. Stale zdobywaj potrzebną wiedzę oraz umiejętności. Rozwijaj się. 

Wraz z podnoszonymi kompetencjami z pewnością będzie także wzrastała Twoja wiara we własne siły oraz pojawią się nowe możliwości. Być może nawet uda Ci się połączyć pracę ze swoją pasją. Zatem znajdź czas, na to, by robić to, co Cię uszczęśliwia, przy czym czujesz się spełniony.

"Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają." - Steve Jobs #cytaty #cytat #motywacja
Opublikowany przez Izabela Gmińska na 20 grudzień 2016

7.       Raz na miesiąc zrób coś, na co nigdy byś się nie odważył

Podejmuj próby, zrób coś szalonego. Doświadczaj życia. Idź do nowej restauracji, zjedź potrawę o której nigdy nawet nie słyszałeś, zagadaj do dopiero co spotkanej osoby - życzliwie i zwyczajnie, przecież chcesz ją w tym momencie jedynie poznać, a nie stać się od razu jej partnerem.

Wystawiaj się na próby. Kiedy nadarzy się okazja – działaj. 

Nie pozwól, by Twój wewnętrzny monolog znów powstrzymał Cię przed zrobieniem tego, o czym marzysz. Jeśli tylko jest to etyczne i pozytywne to dlaczego masz nie spróbować? Nie za każdym razem odniesiesz sukces, jednak brak próby z pewnością będziesz mógł uznać za porażkę.

8.       Pomagaj innym

Autentyczna pomoc i zainteresowanie się innymi sprawia, że przestajemy myśleć tylko o sobie, swoich problemach, ale kierujemy naszą uwagę na to, w jaki sposób być przydatnym innym. Pomyśl o tym komu potrzebna jest Twoja pomoc, wsparcie, dobra rada, czy sama obecność.

W życiu dostajemy tyle, ile dajemy.

Bądź dobry dla innych, okaż zrozumienie, uśmiechaj się do napotkanych osób, a zanim zauważysz świat wokół Ciebie stanie się przyjaznym miejscem, w którym Twoje życie naprawdę ma dużą wartość, jesteś potrzebny.

Pamiętaj przy tym, by troszcząc się o innych nie zapominać o sobie. Dbaj zatem również o swoje potrzeby - zdrowie, rozwój, wygląd. 

9.       Określ swoje wartości i cele

Ludzie, którzy nie wiedzą czego chcą, dostają ochłapy od życia. Do tego byś mógł żyć w pełni świadomie niezbędne jest zdefiniowanie swoich wartości, a następnie ich pielęgnacja. Życie zgodne z wyznawanymi przez siebie wartościami sprawia, że zaczynasz dostrzegać, co tak naprawdę się dla Ciebie liczy, ustalasz na nowo swoje priorytety, zaczynasz inaczej patrzeć na swój czas. Zaczynasz żyć świadomie.

Jeśli jeszcze nie określiłeś swoich wartości to koniecznie odrób to zadanie.
Następnie w oparciu o nie zdefiniuj swoje cele.

Wiedz dokąd zmierzasz, miej pomysł na siebie. Miej plany i zadania do realizacji. Miej sens.

Jeśli nie będziesz wiedział czego, tak naprawdę chcesz, w którą stronę podążasz staniesz się zagubioną istotą, która zamiast pracować nad swoimi celami - realizuje marzenia innych. Systematyczna, często wymagająca dużego wysiłku i zaangażowania praca, którą będziesz wykonywał, by zrealizować wytyczone przez siebie cele sprawi, że zdecydowanie wzrośnie Twoja samoocena.


Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

10.   Dbaj o swoje otoczenie i doceń je

Doceń wszystkie pozytywne aspekty swojego życia i podziękuj za nie. Tak często skupiamy się na brakach, niedociągnięciach, klęskach, że zapominamy o tym jak wiele dobra i piękna już dziś jest w naszym życiu. Jeśli nie będziesz umiał cieszyć się z małych rzeczy to i z dużych nie będziesz potrafił. Dlatego naucz się doceniać to, co już masz i podziękuj za to.

Pamiętaj także o tym, by mieć czas na to, co dla Ciebie ważne, w tym także dla ludzi, których kochasz. Otaczaj się pozytywnymi osobami, które Cię wspierają, motywują oraz inspirują. To przy nich będziesz wzrastać oraz nauczysz się dostrzegać i wykorzystywać nadarzające się okazje - staniesz się proaktywny.


Nie chcę się rozpisywać na temat tego, co mogło sprawić, że Twoje poczucie własnej wartości jest dziś niskie, jaki wpływ na to ma Twoje dzieciństwo, czy inne przykre wydarzenia, dlatego że nie jestem specjalistą w tym zakresie. Jednak jeśli Ty czujesz, że Twoja przeszłość wciąż bardzo rzutuje na teraźniejszość, że potrzebujesz to przepracować, to warto poszukać kogoś, kto rozpocznie z Tobą terapię, kto pochyli się nad Twoim problemem i pomoże Ci przez to przejść.

Jeśli zaś uznasz, że Twoje dotychczasowe doświadczenia nie hamują Cię aż tak bardzo, że jedynie gdzieś po drodze się pogubiłeś i na skutek różnych przeciwności zwątpiłeś w siebie - to spróbuj wykorzystać przedstawione rady i ciesz się życiem, na które zasługujesz.

Życzę Ci byś odbudował wiarę w siebie i zaczął korzystać w pełni ze swojego potencjału, bo dzięki temu poziom Twojego zadowolenia i satysfakcji z życia zdecydowanie wzrośnie.


Jeśli czujesz, że doszłaś lub doszedłeś do takiego punktu w swoim życiu, w którym potrzebujesz dokonać zmiany
czy to w sferze zawodowej, czy prywatnej, 

zacząć żyć wreszcie w zgodzie z sobą, a nie pod dyktando innych,

to już dziś zapisz się na listę osób zainteresowanych: 

kursem online 
"ZBUDUJ SIEBIE NA NOWO, 
czyli pewność siebie w praktyce"

Dla kogo jest tej kurs?

Dla kobiet i mężczyzn.

Jeśli odnajdujesz siebie, w którymś z poniższych opisów, to ten kurs jest stworzony z myślą o Tobie:

1. Masz wrażenie, że żyjesz tylko po to, by spełniać oczekiwania wszystkich wokół, stale słyszysz, co masz zrobić, 
jak żyć, jak wychowywać dzieci, gdzie pracować
i już nawet nie wiesz, co tak naprawdę dla Ciebie jest ważne, w czym to Ty jesteś świetna
albo nawet jeśli wiesz, to nie potrafisz komunikować się asertywnie  i przez to w dalszym ciągu żyjesz pod ich dyktando,


2. Masz za sobą bolesne rozstanie, po którym straciłaś/eś pewność siebie i wiarę w miłość. Czujesz się skrzywdzona, samotna, porzucona i niechciana.
Może nawet czujesz się gorsza i niewiele warta,


3. Znasz swój cel, nawet bardzo Ci na nim zależy,(np. założenie swojego biznesu), ale nie działasz, bo boisz się, że jeszcze nie jesteś ekspertem, że jeszcze nie jesteś gotowa/y,  w Twojej głowie stale pojawiają się myśli ​​​​​​​"a, co jeśli nie wyjdzie lub spotkam się z krytyką innych?" 
I czekasz zamiast spełniać swoje marzenia.


Dzięki udziale w kursie online "Zbuduj siebie na nowo":


-   spojrzysz na swoje życie z lotu ptaka,

Przyjrzysz się bliżej sobie, swoim przekonaniom, mocnym stronom, wartościom, swoim sukcesom. Nauczysz się czerpać siłę ze swoich doświadczeń. 

Stworzysz swoje zasady postępowania, byś dużo łatwiej podejmowała ważne decyzji i by przede wszystkim były one spójne z Tobą.

Być może odkryjesz nawet pomysł na dalszy rozwój swojej kariery lub zdecydujesz się założyć własny biznes. 

-   dowiesz się jak skutecznie radzić sobie z głosem wewnętrznego krytyka i krytyką innych, często bliskich i ważnych dla Ciebie osób,

-   nauczysz się asertywnie komunikować, by Twoje zdanie, potrzeby, opinie wreszcie stały się tak samo ważne, jak potrzeby i zdanie innych osób.

W tym kursie zdradzę Ci jak za pomocą prostych narzędzi krok po kroku
 zbudować autentyczną pewność siebie i żyć na własnych zasadach!

Zapisu na listę osób zainteresowanych kursem możesz dokonać tutaj>>> 
Dzięki temu będziesz na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiesz się kiedy rusza przedsprzedaż.
Będzie trwała ona tylko 2 dni. ;)

0 komentarze: