ODBIERZ PREZENT

Każdy doskonale wie, co należy robić, by odnieść sukces czy zrealizować swoje marzenia – jakie myśli w sobie pielęgnować, jakie nawyki wyks...

Odrzuć, porzuć, zaprzestań

Dodane przez | 20:49 2017/01/21
Każdy doskonale wie, co należy robić, by odnieść sukces czy zrealizować swoje marzenia – jakie myśli w sobie pielęgnować, jakie nawyki wykształcić i jakie konkretne działania podjąć. Każdy też świetnie zdaje sobie sprawę jakie skutki mają negatywne przekonania, narzekanie, trwanie w toksycznych relacjach, a jednak mimo wszystko wciąż to sobie robi.

Dziś chcę zachęcić Cię nie do tego byś zdobył nowe umiejętności, ale byś pozbył się tego wszystkiego, co hamuje Twój rozwój, obniża pewność siebie i satysfakcję z życia. Przyjrzyj się bliżej tym wszystkim działaniom, które Ci nie służą, a jednak wciąż je podejmujesz i zdecyduj, że przestaniesz wreszcie sobie szkodzić.

Z czego warto zrezygnować, by sobie życia nie zmarnować?

1.       Przestań chcieć się przypodobać komukolwiek

Tak często boimy się opinii innych, tego że nas nie polubią, skrytykują, wyśmieją, że wolimy nie podejmować działań, których pragniemy. Boimy się, że nam nie wyjdzie, a wówczas całe nasze otoczenie uzna nas za nieudaczników i przy każdej nadarzającej się okazji będzie nam to wypominało. Słuchamy ich ograniczających rad, przelewanych na nas obaw i zaczynamy wątpić w siebie i swoje możliwości.

Robimy coś „bo tak wypada” nie do końca zastanawiając się, czy jest to spójne z nami, z naszymi wartościami, celami. 

Schodzimy z własnej drogi i wchodzimy na ścieżkę innych (naszych rodziców, partnera, szefa, znajomych), słuchamy ich doskonałych pomysłów na nasze życie i realizujemy nakreślone scenariusze zamiast zastanowić się czego to my tak naprawdę chcemy.

Co dla nas jest ważne? 

Masz jedno życie, więc nie zmarnuj go tylko dlatego, że boisz się braku akceptacji ze strony innych ludzi, że boisz się porażki. Właściwi ludzie pojawią się, gdy odważysz się żyć zgodnie ze swoimi pragnieniami i marzeniami, gdy zaczniesz wykorzystywać wreszcie swój potencjał.

2.       Przestań odkładać na jutro i na bliżej nieokreślone kiedyś

Wciąż tak wiele osób żyje złudzeniem, że na wszystko mają jeszcze czas. Odkładają na później ważne rozmowy, spotkania z rodziną, książki, które zawsze chcieli przeczytać, miejsca, które chcieli zobaczyć. Kiedyś ma nadejść chwila, w której powiedzą bliskiej osobie, jak bardzo ją kochają i ile dla nich znaczy, kiedyś zaczną realizować swoje pasje, odpoczywać, pomagać innym.

To kiedyś założą biznes, o którym od zawsze marzyli, stworzą udany związek. Ale, co jeśli okaże się, że wcale nie mamy tak dużo czasu, że nasze życie skończy się zanim tak naprawdę zaczniemy w pełni żyć?

Ile Twoich celów czeka na lepsze czasy, na to aż będziesz wystarczająco mądry, doświadczony i bogaty? 

Czy gdyby się okazało, że jutrzejszy dzień ma być Twoim ostatnim czułbyś, że zrealizowałeś swój potencjał, spełniłeś swoje marzenia i możesz spokojnie odejść, czy raczej gorączkowo prosiłbyś o przedłużenie swojego pobytu na ziemi?

3.       Przestań myśleć negatywnie

Pytanie „czego w życiu pragniesz?” w przypadku wielu osób pozostaje bez odpowiedzi. Nie mają zdefiniowanych celów, skonkretyzowanych pragnień i marzeń. Doskonale wiedzą jedynie czego nie chcą.

Codziennie wielokrotnie powtarzają „nie chcę tego, czy tamtego”, jakby nie zdawali sobie sprawy, że ich podświadomość nie rozumie zaprzeczeń i stale daje im jeszcze więcej tego, czego oni wcale nie chcą. Dodatkowo wiele z tych osób każdego dnia karmi siebie wszelkimi czarnymi scenariuszami, negatywnymi myślami. Zamiast skupić się na tym, czego chcą i zmierzać w kierunku swoich celów wciąż stoją w miejscu.

Jeśli i Ty stale sabotujesz swoje działania poprzez negatywny wewnętrzny dialog, poprzez ciągłe mówienie o tym czego nie chcesz to nie dziw się, że Twoje życie przypomina jeden wielki nieład. 


Zdefiniuj czego tak naprawdę chcesz i zacznij pielęgnować w sobie pozytywne i wspierające myśli. 

Te które miałeś do tej pory doprowadziły Cię do miejsca, w którym jesteś, jeśli Ci ono nie odpowiada to zmień sposób myślenia, wraz z nim zmienisz sposób działania, a dzięki temu odmienisz swoje życie.

Z czego warto zrezygnować, by sobie życia nie zmarnować?

4.       Przestań uważać, że potrzeby innych są ważniejsze niż Twoje

Ile razy robiłeś coś tylko dlatego, że ktoś Cię o to poprosił? Wcale nie miałeś ochoty, posiadałeś już inne plany, ale kolejny raz postanowiłeś się poświęcić i być może nawet nie usłyszałeś na koniec żadnego dziękuję.

Ile razy chciałaś coś sobie kupić, zainwestować w swoje kompetencje, ale potrzeby syna, czy męża okazywały się ważniejsze?

Tak mało cenimy siebie, tak mało wierzymy, że zasługujemy na wszystko, co najlepsze, że wciąż spychamy siebie na koniec kolejki.

Wciąż przepuszczamy każdego i cierpliwie stoimy aż przyjdzie nasza kolej.

Niektórzy nawet kilka lat potrafią tak stać i czekać, a tu wciąż przychodzi ktoś później, ale staje przed nimi.

Jak długo zamierzasz jeszcze tkwić na samym końcu kolejki po awans, rozwój, zdrowie? 


Ile jeszcze osób będzie ważniejszych od Ciebie? 

Zrozum wreszcie, że Twoje potrzeby są tak samo ważne, jak potrzeby innych ludzi. 

Popracuj wreszcie nad poczuciem własnej wartości i doceń siebie. Zauważ swoje potrzeby i dąż do ich realizacji, bo tylko szczęśliwy i spełniony człowiek jest w stanie naprawdę pomagać innym.

5.       Przestań otaczać się niewłaściwymi ludźmi

Zastanawiałeś się kiedyś jak wiele energii tracisz podczas spotkań z osobami, które są pesymistycznie nastawione do życia, każdy Twój pomysł torpedują milionem powodów, dla których Ci nie wyjdzie, które stale narzekają, ale nie mają ochoty nic zmienić?

Zdaję sobie sprawę, że pracując na etacie nie masz często wpływu na to, kto siedzi w biurku obok, ale uważam, że masz wpływ na to jak bardzo pozwolisz tej osobie ingerować w swoje życie, samopoczucie, myślenie i działanie. Możesz opowiadać jej o wszystkim i słuchać jej niezbyt wspierających rad albo w pełni skoncentrować się na pracy i rozmawiać z nią tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do wykonania jakiegoś zadania.

Wybór jak zawsze należy do Ciebie.

To, z kim spotykasz się w swoim czasie wolnym również zależy tylko od Ciebie.

Czy są to osoby, przy których możesz być sobą, z którymi dobrze się bawisz, a po spotkaniu czujesz naładowany pozytywnymi emocjami? 

Czy gdybyś dziś poznał osobę, z którą spotykasz się od wielu lat, to czy chciałbyś utrzymywać z nią kontakt? Tak często tkwimy w jakiejś znajomości przez sentyment, miłe wspomnienia, niezapomniane przeżycia, ale dziś poza wspólną przeszłością niewiele nas łączy.

Warto zastanowić się, które z naszych znajomości wciąż chcemy pielęgnować, a które ograniczyć lub zakończyć, bo to, z kim przebywasz ma bardzo duży wpływ na to, kim jesteś.


Z czego warto zrezygnować, by sobie życia nie zmarnować?

6.       Przestań obwiniać wszystkich wokół

Jak często swoje niepowodzenia tłumaczysz trudnym dzieciństwem, kryzysem, pechem czy brakiem odpowiedniego wsparcia?

Jak długo zamierzasz jeszcze winić wszystkich wokół za swoje porażki i niezrealizowane marzenia?

Kiedy postanowisz przejąć odpowiedzialność za siebie i swoje życie? 

Im szybciej to zrobisz, tym szybciej zaczniesz podążać w kierunku życia, którego pragniesz.

Bo dopiero wtedy, gdy zrozumiesz, że tylko Ty jesteś odpowiedzialny za swoje działania, jak również za ich brak, zaczniesz żyć bardziej świadomie i uważnie, bo już nie będzie kogo obwiniać w razie jakichkolwiek niepowodzeń, bo porażki nie będą już błędami a lekcjami, które są niezbędne do tego, byś mógł wzrastać.

Obwinianie innych sprawia, że tracisz czas i energię, które mógłbyś spożytkować na twórczą aktywność. Nieważne jak trudne było Twoje życie, ile złych doświadczeń Cię spotkało jesteś wystarczająco silny, by się z tego podnieść i odważnie kroczyć naprzód nie winiąc nikogo wokół.

7.       Przestań szukać wymówek i głupio się tłumaczyć

Jak to jest, że jedne osoby mają wyniki, a inne jedynie wymówki? Ile razy obiecywałeś sobie, że zaczniesz zdrowo się odżywiać, ćwiczyć, spędzać więcej czasu z najbliższymi, zapiszesz się na jakiś kurs, jednak wciąż niewiele w tym kierunku zrobiłeś?

Jeśli naprawdę zależy Ci na tym, by zmienić swoje życie w tych obszarach, które są dla Ciebie ważne, to same chęci nie wystarczą, to samo myślenie o tym również niewiele zmieni. 

Potrzebujesz wykonać pracę, włożyć w to wysiłek. A Ty co wybierasz? Kolejne dobrze brzmiące usprawiedliwienia. Tłumaczysz się sam przed sobą, że już późno, nie masz siły, pieniędzy, biomet jest niekorzystny.

Możesz wciąż wynajdywać kolejne powody i tkwić w tym samym punkcie, ale dziw się wówczas, że Twoje życie wciąż odbiega od Twoich wyobrażeń. Wszystko, co warte osiągnięcia wymaga pracy, wysiłku i zaangażowania – zdecyduj, że podejmiesz ten trud i przestaniesz wreszcie głupio się tłumaczyć z braku efektów.

8.       Przestań się bać porażki

Każde podjęte przez Ciebie wyzwanie może zakończyć się sukcesem, jak również może nie wyjść. Zawsze są te dwie opcje. Jednak tak często świadomość tego, że może coś nie do końca pójść po naszych myślach sprawia, że wolimy w ogóle nie próbować.

Boimy się ośmieszenia, utraty złudzeń, wystawiania siebie na próbę.

Boimy się, że nie podołamy, więc nie robimy nic, nie ryzykujemy.

Zapominamy, że wszelkie niepowodzenia są naturalną częścią rozwoju, zmian i dążenia do życia, którego pragniemy. 

Nigdy nie będzie tak, że wszystko czego się podejmiemy, wyjdzie. Nie możemy jednak pozwolić na to, by strach przed porażką osłabiał nas i sprawiał, że nawet nie podejmiemy próby. Gdybyś miał pewność, że podjęte przez Ciebie działanie na pewno zakończy się sukcesem to, na co byś się odważył?

"Mogę zaakceptować porażkę, ale nie mogę zaakceptować braku próby. " - Michael Jordan #cytaty #cytat #motywacja
Opublikowany przez Izabela Gmińska na 18 styczeń 2017


9.       Przestań krytykować, narzekać i użalać się nad sobą

To, na czym się koncentrujesz rośnie i masz tego więcej. Jeśli stale marudzisz, krytykujesz i użalasz się nad sobą życie wciąż daje Ci więcej powodów, byś mógł to robić. Zawsze znajdzie się coś, co można potępić i coś, co można docenić – od Ciebie zależy na czym się skupisz.


Jeśli chcesz czerpać ze swojego życia więcej, doświadczać tego, co piękne to przestań wreszcie koncentrować się na tym, co nie sprawia Ci radości, co Cię osłabia. 

To, co możesz zmieniaj, a tam, gdzie zmiana nie jest możliwa, akceptuj. Naucz się odpuszczać, gdy widzisz, że walka nie ma sensu, ale nie użalaj się nad sobą, nie jęcz i nie marudź, bo tylko niepotrzebnie tracisz energię i sprawiasz, że rośnie Twoja frustracja.

10.   Przestań wydawać więcej niż zarabiasz

Żyjemy w świecie konsumpcji, gdzie z każdej strony, ktoś lub coś próbuje nas przekonać, że więcej znaczy lepiej, że nie mając domu pod miastem, sportowego auta, psa labradora czy wakacji 4 razy w roku nie możemy być szczęśliwi.

Dążymy do idealnego życia płacąc nieprzespanymi nocami, zawałami, zniszczonymi relacjami. Wciąż chcąc więcej, wmawiamy sobie, że okres ciągłych nadgodzin, złego odżywiania, braku kontaktu z najbliższymi to tylko stan przejściowy.

Zamieniamy dobre rzeczy na inne, tylko dlatego, że są nowsze. Podążamy za trendami, które nic wartościowego w nasze życie nie wnoszą a zabierają cenny czas, który trzeba poświęcić na to, by na nie zarobić. Wciąż tak wiele osób żyje na kredyt tylko po to, by udowodnić innym swoją wartość.

Dziś pragnę zachęcić Cię do tego, byś przemyślał każdy swój wydatek.


Zadaj sobie trzy razy pytanie „czy ja naprawdę tego potrzebuję?” i przestań wreszcie wydawać więcej niż zarabiasz. Znajdź dodatkowe źródło dochodu albo ogranicz wydatki, ale przestań żyć ponad stan.


A Ciebie co najczęściej powstrzymuje przed życiem pełnią życia?

Odbierz prezent bezpłatny e-book

"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia
nie zmarnować?


I dokonaj zmian, dzięki którym nareszcie zaczniesz, czerpać radość, realizować swój potencjał i żyć w zgodzie z sobą!


A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: