ODBIERZ PREZENT

Dla wielu osób po 30-stce sukces staje się już tylko mrzonką, fanaberią i nieosiągalnym luksusem, zaczyna dopadać  ich szara i smutna rzecz...

Jak nie paść ofiarą przeciętności?

Dodane przez | 08:36 2017/02/18
Dla wielu osób po 30-stce sukces staje się już tylko mrzonką, fanaberią i nieosiągalnym luksusem, zaczyna dopadać  ich szara i smutna rzeczywistość. Kredyt na mieszkanie, raty za samochód, dzieci, którym trzeba poświęcić czas i uwagę, praca, które nie daje żadnej satysfakcji, ale za coś trzeba żyć.

Kiedy zapytasz ich jaką mają wizję siebie za 3 lata? - usłyszysz, że żadnej bo nie ma to najmniejszego sensu, życie samo weryfikuje wszelkie plany i układa swój scenariusz, że to zbyt odległa perspektywa i skąd on ma wiedzieć jak jego życie do tego czasu się potoczy. Żyje więc w swoim letargu od Świąt Bożego Narodzenia do Wielkanocy, od jednego urlopu do drugiego, stale zabiegany i zajęty czymś, co jak mu się wydaje ma sens.

Kiedy usłyszy, że można inaczej – stwierdza, że to dla innych. On już próbował i nie wyszło.
Wybrał więc stagnację.

Jak nie paść ofiarą przeciętności?
fot. Tamara Bellis, unsplash.com

Przeciętność stała się wyborem społecznie akceptowalnym.

Swoje marzenia zamienił na szarą, ale jakże pewną i bezpieczną egzystencję. Przestał chcieć więcej na wypadek, gdyby znów miało nie wyjść. Drobne porażki stały się ogromnymi przeszkodami, które całkowicie zahamowały jego potencjał. Po każdej nieudanej próbie zamiast zacząć jeszcze raz, wolał zwątpić w siebie. Poddał się systemowi i zdecydował na przeciętność.


Przeciętność to wybór. Świadoma lub mniej świadoma decyzja, że nie chcesz się wybić. Nietrudna do podjęcia, bo społecznie akceptowalna

To wyjątkowość budzi sprzeciw, wymaga ciężkiej pracy, konsekwencji i poświęcenia

Przeciętność to kusząca iluzja łatwego życia. Przeciętność bywa kusząca. Niewiele od Ciebie wymaga, ale też niewiele daje w zamian. Pozwala Ci na życie poniżej Twoich możliwości, nie każde wspinać na wyżyny - odbierając przy tym wszelkie korzyści spełnionego i satysfakcjonującego życia.

Przeciętność przytuli każdego, kto tylko postanowi dawać z siebie mniej, komu nie zależy na wysokich zarobkach, świetnym samopoczuciu, eleganckim wyglądzie i jakimkolwiek luksusie.

Przeciętność mówi Ci, że tak jak jest, jest dobrze, nie ma sensu niczego zmieniać. 
Zagłusza Twoją ambicję, usypia poczucie wyjątkowości i sprawia, że każdy dzień wygląda tak samo, a Ty w żadnym z nich nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału.


Co zrobić jeśli jednak chce się wyrwać z płynięcia z nurtem przeciętności?


Porzuć rolę ofiary i przejmij pełną odpowiedzialność 
Znasz już tysiące powodów, dla których nie udało Ci się czegoś osiągnąć. Masz milion wymówek na to, by zrobienie tego, co istotne, kolejny raz odłożyć na jutro. Doskonale potrafisz za wszelkie niepowodzenia obwiniać kraj w którym mieszkasz, pracodawcę, trudne dzieciństwo.

Wszystkie niepodjęte działania i brak wyników potrafisz doskonale wytłumaczyć, na wszystko masz odpowiedź.

Jeśli jednak zależy Ci na tym, by przestać wieść przeciętną, szarą i nudną egzystencję, a sięgnąć po coś więcej, po coś o czym zawsze marzyłeś (zanim zdołałeś sobie wmówić, że nie warto, że nie wyjdzie), realizować się zawodowo i prywatnie to przestań wreszcie szukać wymówek, usprawiedliwień i głupich tłumaczeń.

W życiu albo coś robisz, alb tego nie robisz.
I powód nie ma większego znaczenia.
Zacznij więc działać i analizować, szukać odpowiedzi w sobie, a nie za oknem.

Przeczytaj więcej we wpisie : Kto jest odpowiedzialny za Twoje życie?


Pielęgnuj relacje
Dobre relacje to nie tylko brak kłótni, wspólny podział obowiązków i kilku zdaniowa odpowiedź na pytanie „co dziś u Ciebie?”. To, że się nie kłócicie wcale nie oznacza, że świetnie się dogadujecie, to, że podzieliliście zadania domowe też nie oznacza, że jesteście partnerami, a nie współlokatorami.

Jeśli nie chcesz mieć przeciętnego związku, przeciętnych uczuć i przeciętnego partnera zadbaj o jakość wspólnego czasu, o waszą komunikację, o wzajemne wsparcie i troskę.

Słuchaj zamiast tylko mówić, pytaj zamiast stwierdzać, że wiesz

To, że jesteście już kilka lat razem, że macie obrączkę na palcu i wspólne dzieci wcale nie oznacza, że jesteście szczęśliwą rodziną, że wskoczyłabyś za niego w ogień, że nic już tego nie zmieni.

Nikt i nic nie jest dane nam na zawsze.
Jeśli o coś nie dbasz, tracisz to. Nawet jeśli adres pozostaje ten sam.

Jak nie paść ofiarą przeciętności?
fot. João Silas, unsplash.com

Pracuj nad budowaniem pewności siebie 
Jeśli chcesz od życia czegoś więcej, zależy Ci na tym, by spełniać się zawodowo, mieć kochającą się rodzinę i czas na swoje pasje koniecznie musisz zbudować pewność siebie. Musisz uwierzyć, że potrafisz stawić czoła wszelkim przeciwnościom i trudnościom, że bez względu na to, co się wydarzy – dasz radę.

Musisz być przekonany o tym, że zasługujesz na to, by odnieść sukces, mieć wspaniałego partnera i pracę dającą ogromną satysfakcję. Jeśli Ty sam w siebie nie uwierzysz, nikt inny tego nie zrobi. To Ty przez to w jaki sposób patrzysz na siebie, mówisz innym jak mają Cię traktować.

Jeśli kochasz i cenisz siebie to emanujesz ogromną, pozytywną energią, zaczynasz przyciągać do swojego życia więcej możliwości i powodów do radości.

Przeczytaj więcej we wpisie : Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?


Spróbuj, zanim zrezygnujesz
Zanim stwierdzisz, że nie dasz rady, że się do czegoś nie nadajesz, zanim wmówisz sobie, że już za późno, za ciężko, za długo - spróbuj. Zawsze możesz zrezygnować, ale rób to świadomie. Nie poddawaj się już na starcie tylko dlatego, że coś wymaga czasu i wysiłku.

Jeśli jest coś, na czym kiedykolwiek Ci zależało, co wciąż "chodzi Ci po głowie", nie odpuszczaj, zaryzykuj i sprawdź się

Choć jeden raz daj z siebie naprawdę wszystko, a dopiero potem zdecyduj czy chcesz wciąż to robić, czy jednak wybierasz inną drogę. Nie pozwól jednak, by jakiekolwiek ograniczenia w Twojej głowie kolejny raz Cię zablokowały.

Zrób tyle ile możesz, tyle ile dziś jesteś w stanie

Być może kolejnego dnia zrobisz więcej, ale zacznij zanim przekonasz siebie kolejny raz, że nie warto, że to dla innych.


Stwórz w swoim umyśle taką wizję przyszłości, która będzie naprawdę pociągająca
Spektakularne efekty nie przychodzą do ludzi, którzy stale nie wiedzą czego chcą i wciąż czekają aż ktoś im to da, aż to ktoś inny się nimi zajmie.

Stwórz w swoim umyśle taką wizję siebie za 3 lata, za 5 i za 10 lat, która będzie Cię pobudzać, zachęcać do pracy, która sprawi, że każdego dnia dasz z siebie więcej. Oczekuj od życia tego co najlepsze, dając z siebie zawsze 100 % (nieważne czy ktoś inny to dostrzeże i doceni, wystarczy, że Ty wiesz na jakich obrotach działasz).

Określ swoje cele i nakreśl plan ich realizacji, zamiast żyć z dnia na dzień.
Zdecyduj kim chcesz zostać i jakie życie wieść. Twoje życie jest w Twoich rękach, tylko Ty możesz dokonać zmian.


Chciej od życia czegoś więcej, bądź ciekawy
W chwili, gdy tracisz ciekawość życia, nie stawiasz przed sobą wyzwań, zaczynasz umierać. I wiele osób tak wybiera - umierają mając kilkadziesiąt lat, a potem już tylko kolejna lata czekają na swój pogrzeb. Bądź spragniony życia i nowych doznań.

Zrób coś, czego nigdy nie robiłeś, a to, co robisz spróbuj wykonać w inny sposób.

Zburz swój schemat i wprowadź coś nowego, coś co Cię wreszcie pobudzi, obudzi i sprawi, że znów zakochasz się w życiu. Na co dzień rzadko kiedy doceniamy wszystko to, co nas otacza - to, że żyjemy w wolnym kraju, z nieograniczonymi możliwościami, to że mamy wybór w co się ubrać, gdzie i z kim pójść. Wybieramy to, co znane. Praca, dom, kolejny odcinek serialu.

Podziwiamy zdjęcia innych z wakacji zapominając o tym, że porzucając przeciętność sami będziemy mogli skosztować rajskiego odpoczynku. 

Jak nie paść ofiarą przeciętności?
fot. Heidi Sandstrom, unsplash.com

Wychodź z inicjatywą, bądź zaangażowany i konsekwentny
Przywykłeś już do tego, że jak Ci się nie chce czegoś robić, to nie robisz – nie widzisz sensu w tym, by się starać skoro i tak nikt tego nie doceni. Już nie jeden raz obiecywałeś sobie, że dokonasz zmian w swoim życiu, weźmiesz się solidnie za siebie i… na obietnicach się kończyło.

Luksus nic nie robienia wciąż tak bardzo Cię sobą wabił, że nie potrafiłeś mu odmówić. Wciąż było za wcześnie, za późno, byłeś zbyt zmęczony, a wszystko miało się zacząć od tego poniedziałku, który nigdy nie nadszedł.


Bycie najlepszym i osiąganie spektakularnych efektów zarezerwowane jest dla tych, 
co mają swoje cele i zmierzają w ich kierunku, 
bez względu na to czy im się dzisiaj chce, czy nie

Nie potrzebują stałej motywacji do tego, by zabrać się za działanie, nie tłumaczą swojego lenistwa tym, że „coś im się przecież od życia należy”. Zamiast tego skupiają się na ciężkiej pracy, z odroczonym zyskiem. Wstają wcześniej niż inni, robią więcej niż się od nich wymaga i nie zawodzą siebie.Rozwijaj się, podnoś swoje kompetencje i ucz języków obcych
Jeśli doszedłeś do wniosku, że czas edukacji zakończył się wraz z otrzymaniem tytułu magistra to jesteś na dobrej drodze do tego, by w dalszym ciągu wieść przeciętne i szablonowe życie, wykonywać pracę poniżej swoich możliwości i wciąż dziwić się dlaczego to inni dostają awans, a nie Ty.

Dziś już mało kto zostaje doceniony za lojalność i zasiedzenie. Obecnie jeśli to Ty chcesz dyktować warunki i zmieniać swoją sytuację finansową musisz stale poszerzać swoje kompetencje (poszerzać swoją wiedzę branżową, zdobywać nowe umiejętności i zadbać o odpowiednią postawę, która charakteryzuje ludzi sukcesu).

W dobie dzisiejszych bardzo prężnie zmieniających się warunków, szybkiego wzrostu ilości informacji człowiek, który się nie rozwija, zaczyna się cofać. Spróbuj zrobić sobie roczną przerwę w wykonywanym zawodzie, a sam doświadczysz jak wiele masz zaległości.

Jeśli chcesz skończyć z byciem osobą niewiele znaczącą w Twojej branży i firmie zacznij podnosić swoje kluczowe kompetencje – zamiast siedzieć przed telewizorem i przeglądać to, co akurat tam serwują, wykorzystaj moc złotej godziny i zacznij czytać fachową literaturę.
Po roku sam będziesz zdumiony wynikami swojej pracy.Miej wokół siebie wspierających i inspirujących ludzi
To z kim przebywasz, kogo słuchasz, kim się inspirujesz ma ogromny wpływ na to jaką osobą jesteś. Otaczaj się zatem ludźmi, którzy chcą od życia czegoś więcej, którzy zamiast narzekać, działają. 

Ludźmi, którzy będą Cię motywować i dopingować, którzy wierzą w Twoje możliwości, którzy nie torpedują każdego Twojego pomysłu tylko dlatego, że przekracza on ich światopogląd. Być może pewne relacje będziesz musiał ograniczyć albo nawet zakończyć, ale pamiętaj, że stawką jest Twoje szczęśliwe życie.

Znajdź w swoim otoczeniu osobę, którą będziesz podziwiał, która będzie Cię inspirowała do tego, by się rozwijać i pracować nad sobą - obserwuj co robi, jak myśli, co czyta, w jaki sposób spędza swój wolny czas. Ucz się od tych, co już są na szczycie, a pewnego dnia sam się na nim znajdziesz.


Każdy z nas ma w sobie ogromny potencjał, ale nikt poza nim samym nie jest w stanie go wykorzystać. Tylko Ty możesz zdecydować czy godzisz się na przeciętną egzystencję, czy też wybierasz drogę w kierunku sukcesu.

Decydując się na przeciętność zawsze będziesz odczuwał jakiś brak: jak chociażby brak pieniędzy, zdrowia, czasu, udanych relacji. Wyjątkowość zaczniesz traktować jako fanaberię i luksus zarezerwowany dla nielicznych. Sprawisz, że kolejne dni i lata staną się przykrym obowiązkiem przeplatanym z chwilową przyjemnością, a widok osób sukcesu stanie się nie do zniesienia – bo oni wciąż będą Ci przypominali, że Ciebie również na to stać, gdybyś tylko wykonał nad sobą pracę i podjął niezbędne działanie.

To Ty decydujesz czy chcesz dać z siebie wszystko, czy zaledwie kilka procent. Ty decydujesz czy wciąż chcesz mieć swoje usprawiedliwienia, czy może pomimo wszelkich przeciwności będziesz kroczył po więcej.

A jakie jest Twoje zdanie na temat przeciętności?

Jeśli czujesz, że potrzebujesz zadbać o siebie, stać się pewną siebie osobą to już dziś zapisz się na listę osób zainteresowanych: 

kursem online 
"ZBUDUJ SIEBIE NA NOWO, 
czyli pewność siebie w praktyce"

Masz dość płakania w poduszkę, gdy Twój kolejny związek kończy się z hukiem, a awans w pracy przechodzi Ci koło nosa? 
Czy jesteś gotowa na to, aby być wreszcie szalenie szczęśliwa? 
W tym kursie zdradzę Ci jak za pomocą prostych narzędzi odzyskać wiarę w siebie i swoje możliwości.
Pokażę Ci krok po kroku jak zbudować autentyczną pewność siebie, swoją wewnętrzną siłę, byś nie musiała już dłużej czekać, aby zacząć doceniać siebie i cieszyć się życiem.

Zapisu na listę osób zainteresowanych kursem możesz dokonać tutaj>>> 
Dzięki temu będziesz na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiesz się kiedy rusza przedsprzedaż.
Będzie trwała ona tylko kilka dni. ;)

0 komentarze: