ODBIERZ PREZENT

Najpierw należy się zastanowić dlaczego w ogóle warto stawiać sobie cele, czy jest to konieczne? Jeśli chcesz żyć świadomie, kreować swoje ...

Dlaczego warto wyznaczać sobie ambitne cele?

Dodane przez | 21:18 2017/03/20
Najpierw należy się zastanowić dlaczego w ogóle warto stawiać sobie cele, czy jest to konieczne? Jeśli chcesz żyć świadomie, kreować swoje życie i w pełni wykorzystywać swój potencjał, a zatem mieć większy wpływ na to, co się w Twoim życiu dzieje, to wyznaczanie celów staje się wręcz niezbędne. Jeśli zaś jest Ci obojętne jak Twoje życie będzie się toczyło, wolisz żyć z myślą „co będzie to będzie” to oczywiście możesz sobie darować wyznaczanie jakichkolwiek celów i wciąż liczyć, że świat się domyśli, czego potrzebujesz i w którą stronę zmierzasz.
- Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? - mówiła dalej.
- To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść - odparł Kot-Dziwak.
- Właściwie wszystko mi jedno.
- W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.
- Chciałabym tylko dostać się dokądś - dodała Alicja w formie wyjaśnienia.
- Ach, na pewno tam się dostaniesz, jeśli tylko będziesz szła dość długo.
Lewis Carroll – Alicja w Krainie Czarów

Teraz, kiedy już wiesz dlaczego warto poświęcić czas i zastanowić się nad tym, co jest dla Ciebie ważne, co chcesz w życiu osiągnąć i po prostu to spisać trzeba zastanowić się jakie te cele mają być. Często tak mało wierzymy w siebie i swoje możliwości, że stawiamy sobie poprzeczkę bardzo nisko albo wyznaczamy taki cel, który nie do końca jest spójny z nami, na którym tak naprawdę wcale nam nie zależy, ale chcielibyśmy żeby jednak do nas należał – bo tak wypada, bo inni tak robią. Dlatego zanim wyznaczysz sobie cel dokładnie przemyśl, czy naprawdę Ci na nim zależy, czy to tylko Twoje pobożne życzenie i miło by było gdyby się spełniło.

fot. Ariel Lustre, unsplash.com
Kiedy już wyznaczyłeś swój cel, zastanów się i oceń w skali od 1 do 10 jakie są Twoje dzisiejsze możliwości, by go osiągnąć. Jeśli Twoje możliwości są na poziomie od 1 do 5 to cel jest ambitny i wart Twojej uwagi. Wyznaczanie sobie celów mało ambitnych często sprawia, że albo osiągamy je bardzo szybko, albo w kluczowych momentach brakuje nam motywacji, by przy nich wytrwać. Ambitne cele, które są dla Ciebie naprawdę istotne sprawiają, że czujesz się naładowany energią i chęcią do tego, by działać, by podążać w jego kierunku. Nawet wtedy, gdy przychodzą trudności Ty wiesz, że gra jest warta świeczki i dajesz z siebie wszystko. Ambitny cel wyzwala w Tobie chęć walki, często samemu ze sobą, ze swoimi słabościami, lenistwem, lękami. Uczysz się opuszczać swoją strefę komfortu, by zdobyć to, na czym tak bardzo Ci zależy. Zdobywasz nowe umiejętności, często zawierasz nowe znajomości, działasz, bo wiesz, że żeby osiągnąć coś naprawdę wielkiego potrzeba ciężkiej i mądrej pracy. Poznajesz siebie, testujesz swoje możliwości, siłę charakteru.

Zawsze warto stawiać sobie ambitne cele bo nawet jeśli nie uda Ci się w pełni ich zrealizować to i tak będziesz dużo dalej niż gdybyś wyznaczył sobie jakiś łatwy cel.

Warto jednak pamiętać, że prawie zawsze na Twojej drodze do ambitnego celu pojawią się trudności. Przyjdą takie momenty, gdy wytrwanie w swoim postanowieniu okaże się bardzo trudne, gdy powstaną takie przeciwności, że będziesz się zastanawiał czy nie odpuścić, czy to na pewno dla Ciebie. Jeśli wtedy zwątpisz to cel zostanie poza Twoim zasięgiem. Jeśli jednak zaczniesz mimo wszystko szukać sposobu jak wyjść z tej trudnej sytuacji i stale będziesz posuwał się na przód to w końcu osiągniesz sukces. Porażka jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Nie ma na tym świecie człowieka, któremu zawsze wszystko, by się udawało. Jeśli jednak przyjrzeć się otoczeniu to największe sukcesy odnoszą Ci, którzy wcześniej ponieśli wiele porażek, ale ostatecznie się nie poddali. Za każdym razem wstawali i walczyli ponownie, bogaci o wnioski z niepowodzeń. A co robi większość ludzi? Raz coś im nie wyjdzie i do końca życia rozpamiętują swoje niepowodzenia, twierdzą, że się widocznie nie nadają, że są do niczego. Jeśli życie Cię doświadcza to znaczy, że ma na Ciebie jakiś duży plan. Nikt nie dostaje problemów, z którymi nie byłby sobie w stanie poradzić tylko nie każdy o tym wie. Dlatego jeśli chcesz mieć ponadprzeciętne rezultaty, wyznaczaj sobie ambitne cele i nigdy się nie poddawaj. Jeśli Ci nie wyjdzie to zacznij jeszcze raz, tylko mądrzej. Powodzenia!

Przy okazji tego artykułu nasuwa mi się pytanie: jak Tobie idzie realizacja celów, które wyznaczyłeś sobie na początku roku?


Odbierz prezent bezpłatny e-book

"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia
nie zmarnować?


I dokonaj zmian, dzięki którym nareszcie zaczniesz, czerpać radość, realizować swój potencjał i żyć w zgodzie z sobą!


A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: