ODBIERZ PREZENT

Każdy z nas doskonale wie jak bardzo zmieniłoby się jego życie, gdyby tylko znacząco zwiększył pewność siebie, swoją samoocenę, stał się ba...

Jak pokonać nieśmiałość?

Dodane przez | 16:28 2017/03/12
Każdy z nas doskonale wie jak bardzo zmieniłoby się jego życie, gdyby tylko znacząco zwiększył pewność siebie, swoją samoocenę, stał się bardziej śmiały, przebojowy i charyzmatyczny. Każdy też świetnie zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele okazji i możliwości traci przez to, że te cechy nie towarzyszą mu na co dzień.


Urodziliśmy się z ogromną śmiałością i wiarą we własne możliwości, jednak pod wpływem różnych doświadczeń, opinii bliskich osób, trudnych przeżyć ta naturalna zdolność w wielu przypadkach została znacznie zmniejszona. 

Co zatem zrobić, by pokonać swoją nieśmiałość i zacząć wreszcie odważnie żyć, nawiązywać bliskie relacje, spełniać swoje marzenia i realizować w końcu w pełni swój potencjał?

Jak pokonać nieśmiałość?
fot. Caroline Hernandez, unsplash.com
Po pierwsze uświadom sobie, że rzeczywiście w pewnych życiowych sytuacjach jesteś nieśmiały.

Ważne jest przy tym byś, nie generalizował i nie nadawał sobie ogólnej etykiety „jestem nieśmiały”. Zamiast tego sprecyzuj w jakich konkretnie sytuacjach zaczyna brakować Ci pewności siebie.

Przykład: Być może nie masz problemu, by wyrażać swoje zdanie na forum znajomych, czy bliskich Ci osób, ale już wystąpienia publiczne przed grupą kilkunastu nieznanych Ci osób sprawiają, że tracisz swoją pewność siebie i przebojowość, zaczynasz się czerwienić i kompletnie nie wiesz co powiedzieć.

Kiedy już ustalisz w jakich sytuacjach stajesz się osobą nieśmiałą - zastanów się z czego to wynika.

Być może przeżyłeś jakieś przykre doświadczenia, które hamują Cię przed ponownym próbowaniem – zostałeś wyśmiany, odrzucony czy skrytykowany. Dziś z obawy przed tym, że te trudne i nieprzyjemne uczucia znów mogą Cię spotkać, wolisz wycofać się z niektórych aktywności tracąc przy tym zarówno okazje, jak i wiarę w siebie.

Być może blokuje Cię jakaś wada np. wada wymowy, krzywe nogi, czy krzywe zęby – jeśli możesz to popracuj nad tym, by zminimalizować lub wyeliminować tę przyczynę, jeśli jest to jednak niemożliwe to zaakceptuj to.

Inni ludzie czują, czy człowiek, z którym mają kontakt lubi siebie, szanuje i docenia - Ty wskazujesz innym jak mają Cię traktować. Dlatego zmień to, co zmienić możesz i naucz się lubić w sobie te niedoskonałości, których przekształcić nie jesteś w stanie.

Porzuć perfekcjonizm

Pozwól sobie na bycie nieidealnym. Jeśli stale będziesz chciał mieć wszystko dopięte na ostatni guzik, będziesz rozmyślał nad każdym szczegółem, użytym słowem, czy wykonanym gestem to jedynie zwiększysz w swoim życiu poziom stresu i frustracji. Rób wszystko najlepiej jak umiesz i nie roztrząsaj każdego najmniejszego niedociągnięcia.

Nikt nie jest idealny, Ty również. Dlatego odpuść sobie. 

Nie wszystko, czego się dotkniesz musi zakończyć się sukcesem. Czasami coś nie wychodzi i to jest normalne. Dlatego zamiast biczować się za to i do końca życia rozpamiętywać wszelkie niepowodzenia, naucz się wyciągać z nich lekcje i puszczać w niepamięć. Zacznij eksperymentować, doświadczać, próbować wiedząc, że albo Ci wyjdzie i odniesiesz sukces, albo nie wyjdzie i zdobędziesz doświadczenie – czegoś się nauczysz.

Sukces mówi Ci, że coś działa, zaś porażka, że dany sposób działania nie jest odpowiedni, że musisz coś zmienić. Dlatego zamiast się zamykać w sobie, zniechęcać do czegoś na kolejne lata miej świadomość, że nie ma na świecie osoby, która zawsze i wszędzie odnosiłaby jedynie sukcesy.

Porażka jest czymś normalnym, wdrukowanym w naszą codzienność, jest informacją zwrotną, że coś nie działa w ten sposób, w który Ty chciałeś i musisz pomyśleć jakie zmiany wprowadzić i spróbować jeszcze raz.

Jak pokonać nieśmiałość?
fot. Eutah Mizushima, unsplash.com

Podejmuj stopniowe działanie

Każdy doskonale wie, że praktyka czyni mistrza, że żeby opanować jakąkolwiek dziedzinę do perfekcji potrzeba wielu prób, włożonej pracy i systematyczności. Dlatego jeśli chcesz zwalczyć swoją nieśmiałość w konkretnych sytuacjach to zacznij stopniowo się w nich ćwiczyć.

Wystawiaj się na próby. Powoli poszerzaj swoją strefę komfortu, 
wychodź naprzeciw tym sytuacjom, które dziś Cię stresują, paraliżują i napawają strachem, a pewnego dnia problem nieśmiałości zniknie. 

Im więcej razy spróbujesz, tym szybciej opanujesz swój lęk i zwiększysz pewność siebie. Nie każda próba zakończy się sukcesem, ale Tobie nie będzie to już przeszkadzało, bo wiesz, że wszelkie niepowodzenia są potrzebne do tego, byś mógł wzrastać, dlatego za każdym razem znów się podniesiesz, uśmiechniesz i ruszysz przed siebie.

Przykład: Jeśli masz problem z tym, by podejść do kogoś, kogo nie znasz  i rozpocząć z nim rozmowę to zacznij od ćwiczenia z pytaniem na mieście o drogę. Jest to naturalne pytanie, które możemy usłyszeć od jakiegokolwiek przechodnia, więc nikogo nie zdziwi, a Ty dzięki niemu nauczysz się podchodzić do ludzi i rozpoczynać rozmowę, a przy okazji doświadczysz tego, że większość osób jest naprawdę pozytywnie do innych nastawiona i jeśli tylko mogą to chętnie pomogą.

Jeśli masz problem z wystąpieniami publicznymi to nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę i mówić do tłumów tylko rozpocznij od zabrania głosu przy niewielkiej ilości osób. Wyraź swoje zdanie – najpierw przy grupie osób, które doskonale znasz i z którymi czujesz się dobrze, potem poszukaj osób, które mają podobne do Twoich zainteresowania i gdzie możecie wymienić się z nimi poglądami, a dopiero na końcu przed grupą ludzi, których w ogóle nie znasz.

Nie krytykuj i nie oceniaj

Doskonale wiesz, że wszystko działa w dwie strony. Jeśli jesteś osobą, która krytykuje, ocenia, wytyka błędy to zdajesz sobie sprawę, że gdy Tobie powinie się noga inni mogą zrobić to samo. Boisz się tego, więc robisz wszystko, by wypaść zawsze jak najlepiej, by się tylko nie ośmieszyć, wielokrotnie tracąc przy tym wiele nadarzających się okazji i możliwości rozwoju. Obawiasz się, że inni ludzie zareagują w ten sam sposób, który Ty doskonale znasz i stosujesz.

Jeśli zaś jesteś osobą pozytywnie nastawioną do innych, wpierasz ich zamiast drwić z nich - to za każdym razem, gdy podejmujesz jakąś próbę oczekujesz pozytywnej reakcji z ich strony. Wsparcia, zamiast odtrącenia, wyrozumiałości, zamiast potępienia.


Traktuj innych, tak samo jak chciałbyś być przez nich traktowany, a z pewnością w końcu zaczną się tym odwdzięczać.

Pamiętaj też, że na co dzień każdy jest dużo bardziej skupiony na sobie, niż na Tobie. Ludzie interesują się przede wszystkim swoim życiem, swoimi problemami i tym aby samemu dobrze wypaść, dlatego nie przywiązują aż tak wielkiej wagi do tego co robisz, mówisz ani jak wyglądasz. Zatem nie przejmuj się aż tak bardzo tym, co mogą pomyśleć na Twój temat, bo nawet jeśli coś sobie pomyślą, to równie szybko o tym zapomną, będąc pochłonięci swoim życiem.

Jak pokonać nieśmiałość?
fot. Andrew Branch, unsplash.com

Nie kręć sobie filmów

Jak często, kiedy podejmujesz jakiekolwiek działanie, które z jakiegoś względu jest dla Ciebie mało komfortowe i sprawia, że tracisz pewność siebie - zaczynasz kręcić sobie film? Jeszcze nic takiego się nie wydarzyło, nikt nic nie powiedział, ale Ty już doskonale wiesz, co sobie pomyśleli. Jak często tworzysz w swojej głowie przeróżne scenariusze, które niekoniecznie Ci służą, które zamiast dodawać otuchy, sprawiają, że wolisz się wycofać?

Jesteś na jakimś przyjęciu, widzisz samotną osobę, do której chętnie byś podszedł i zagadał, ale nie potrafisz… w swojej głowie zdążyłeś nakręcić już taki dramat i  horror, że naprawdę trzeba by było mieć mocne nerwy, by to przeżyć. 

Dlatego jeśli wiesz, że niczemu to nie służy i w niczym kompletnie nie pomaga to zaniechaj kręcenia filmów. Nie zastanawiaj się co ktoś miał na myśli mówiąc to czy tamto, co oznaczało to Twoim zdaniem wymowne spojrzenie, co chciał wyrazić przez to, że się uśmiechnął, czy zachował w jakikolwiek inny sposób. Jeśli nie wiesz, a chcesz się dowiedzieć, to zapytaj, ale nie twórz swoich historii.


Popracuj nad swoją samooceną i poczuciem własnej wartości

Bądź dla siebie wyrozumiały. Pogódź się z tym, że nie we wszystkim możesz być doskonały, jednak zamiast skupiać się na brakach, naucz się dostrzegać i akcentować swoje atuty. Każdy z nas ma w sobie coś szczególnego, unikalnego - Ty również. Dostrzeż zatem swoje sukcesy, zauważ jakimi cechami musiałeś się wykazać, by stały się one Twoim udziałem.

Zdefiniuj swoje mocne strony, talenty i umiejętności, dzięki czemu zrozumiesz jak wiele masz innym do zaoferowania. 

Stojąc w cieniu, izolując się od ludzi, pozbawiasz ich możliwości poznania siebie i obdarzenia ich swoimi zdolnościami. Jesteś wyjątkową istotą, nawet jeśli dziś masz ochotę w to wątpić, to prawda jest taka, że masz w sobie jakiś szczególny dar, który tylko Ty możesz wykorzystać. Jeśli tego nie zrobisz, świat zostanie go pozbawiony. Odkryj zatem swoje powołanie i odważ się dzielić nim z innymi.

Pracuj nad budowaniem pewności siebie i pamiętaj, że za każdym razem, gdy decydujesz się wykroczyć poza swoją strefę komfortu i zrobić coś, co nie jest dla Ciebie łatwe, ale jest potrzebne do tego byś mógł wzrastać - to zwiększasz wiarę we własne możliwości i z każdym kolejnym doświadczeniem jest Ci coraz łatwej.

Przeczytaj więcej we wpisie : Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

Miej dystans do siebie, a kiedy trzeba zdobądź się na otwartość

Nie traktuj siebie aż tak poważnie. Naucz się śmiać z siebie, ze swoich wpadek. Zacznij obracać drobne niepowodzenia w żart. Jeśli coś Ci nie wyszło to nie rób z tego dramatu życia, nie rozczulaj się nad sobą, tylko uznaj to za fakt – tym razem nie wyszło, ok.


Pomyśl, co następnym razem możesz zrobić inaczej i tyle. 

Odwołuj się zawsze do konkretnej sytuacji, nie generalizuj, że „zawsze jesteś taki…”, „że Ty już tak masz…”, „że Tobie to nigdy…”.

W pewnych przypadkach możesz też zdobyć się na szczerość i poinformować innych, że w danej sytuacji czujesz się onieśmielony czy że odczuwasz tremę. Pozwoli Ci to przełamać pewną barierę – kiedy to powiesz inni będą wiedzieli, że jesteś zestresowany, spięty i czujesz się nieswojo i w wielu przypadkach będą bardziej wyrozumiali, a także pomogą Ci przez to przejść.

Skup się na osobach, z którymi rozmawiasz

W pokonywaniu nieśmiałości z pewnością pomoże także skupienie swojej uwagi na osobie, z którą rozmawiasz. Zamiast zastanawiać się co masz odpowiedzieć i czy nie wyjdziesz przy tym na głupka, słuchaj uważnie tego, co mówi i zadawaj pytania do tego, co właśnie usłyszałeś. Ważne jest także, byś utrzymał z nią kontakt wzrokowy.


Ludzie lubią, gdy kogoś naprawdę interesuje to, co mają do powiedzenia, 
dlatego jeśli tylko nauczysz się uważnie słuchać, będą czerpali ogromną przyjemność z przebywania w Twoim towarzystwie.

Przykład: Jeśli chcesz kogoś poznać to zamiast zastanawiać się nad tym, co masz powiedzieć, co robić żeby dobrze wypaść naucz się uważnie słuchać i zainteresuj się tym, co ten ktoś mówi – dzięki temu zyskasz w jego oczach dużo więcej niż gdybyś starał się wyjść na najmądrzejszą i najzabawniejszą osobę na świecie.

A jakie Ty znasz sposoby na pokonanie nieśmiałości?

Jeśli czujesz, że potrzebujesz zadbać o siebie, stać się pewną siebie osobą to już dziś zapisz się na listę osób zainteresowanych: 

kursem online 
"ZBUDUJ SIEBIE NA NOWO, 
czyli pewność siebie w praktyce"

Masz dość płakania w poduszkę, gdy Twój kolejny związek kończy się z hukiem, a awans w pracy przechodzi Ci koło nosa? 
Czy jesteś gotowa na to, aby być wreszcie szalenie szczęśliwa? 
W tym kursie zdradzę Ci jak za pomocą prostych narzędzi odzyskać wiarę w siebie i swoje możliwości.
Pokażę Ci krok po kroku jak zbudować autentyczną pewność siebie, swoją wewnętrzną siłę, byś nie musiała już dłużej czekać, aby zacząć doceniać siebie i cieszyć się życiem.

Zapisu na listę osób zainteresowanych kursem możesz dokonać tutaj>>> 
Dzięki temu będziesz na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiesz się kiedy rusza przedsprzedaż.
Będzie trwała ona tylko kilka dni. ;)

0 komentarze: