ODBIERZ PREZENT

Z pewnością każdy choć raz doświadczył uczucia strachu, spoconych dłoni, ucisku w gardle, paraliżu i niemocy. U różnych osób objawia się w ...

Jak pokonać strach?

Dodane przez | 09:33 2017/03/04
Z pewnością każdy choć raz doświadczył uczucia strachu, spoconych dłoni, ucisku w gardle, paraliżu i niemocy. U różnych osób objawia się w różny sposób. Czasami jest niezbędny, mobilizuje do ucieczki czy sprostania poszczególnym zadaniom, innym razem zaś blokuje, odbiera chęci do działania i sprawia, że zamykamy się w sobie. Bierze się zarówno z doświadczeń życiowych, jak i przekonań, braku pewności siebie oraz z różnych wzorców kulturowych. Jak poradzić sobie z nim, gdy czujemy, że zaczyna nas ograniczać, odbierać energię i radość życia?

Jak pokonać strach?
fot. Ben Raynal, flickr.com, licencja CC
  • Po pierwsze uświadom sobie, że odczuwasz strach, a następnie określ czego on dotyczy - Żeby móc pokonać strach trzeba najpierw przyznać samemu przed sobą, że rzeczywiście w pewnych sytuacjach nam towarzyszy, a następnie zauważyć kiedy się pojawia - jakie wydarzenia sprawiają, że zaczynamy go odczuwać. 
  • Zastanów się skąd ten strach pochodzi, czego się obawiasz - Być może boisz się czegoś, co ze względów bezpieczeństwa wpojono Ci w dzieciństwie, ale dziś kiedy jesteś już dorosły i sytuacja się zmieniła, możesz zadecydować inaczej i porzucić dawne obawy. Być może Twój strach wynika z tego, że doświadczyłeś jakiejś przykrej sytuacji i do dziś sobie z nią nie poradziłeś. Zdefiniuj, czego tak naprawdę się boisz?
  • Pomyśl, co ten strach chce Ci powiedzieć, co dzięki niemu zyskujesz? - Czasami strach bywa pozytywny, ostrzega Cię przed zrobieniem czegoś, czego później byś żałował, ale są też momenty, kiedy wpływa na Ciebie negatywnie blokując przed podjęciem wyzwań. Pomyśl, co zyskujesz dzięki temu, że wciąż go masz, a co tracisz? Przeanalizuj też, czy Twoje obawy mają logiczne uzasadnienie.
  • Określ, co najgorszego może się wydarzyć i jak sobie z tym poradzisz - Jaki najgorszy scenariusz może się ziścić? Czy wciąż będziesz żył? W jaki sposób sobie z tymi przeciwnościami poradzisz? Kto może Ci wówczas pomóc?  Pomyśl jakie masz możliwości.
  • Wychodź mu naprzeciw, mierz się z nim – stopniowo, powoli mierz się ze swoim strachem, bez względu na to, czy masz lęk wysokości, czy też obawiasz się porażki. Poszerzaj delikatnie swoją strefę komfortu, wychodź naprzeciw tym czynnikom, które dziś Cię paraliżują. Pomyśl o sytuacjach, w których odczuwałeś lęk, czułeś dyskomfort, ale patrząc na to z dzisiejszej perspektywy - poradziłeś sobie. Wiesz już, że w podobnej sytuacji dasz radę, bo masz już takie doświadczenie. Jeśli boisz się wystąpień publicznych to zacznij od zabierania głosu na zebraniach, czy innych ważnych wydarzeniach – zgłoś się, powiedz dwa zdania i usiądź. Po pewnym czasie takich doświadczeń wystąpienia publiczne przestaną być dla Ciebie traumą.
  • Proś o pomoc, gdy czujesz, że sam sobie nie poradzisz - są takie lęki, które trudno zwalczyć poprzez samodzielną pracę nad nimi. Warto wówczas zgłosić się po pomoc do specjalisty, który w odpowiedni sposób pochyli się nad Twoim problemem i może Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie. Jeśli czujesz, że sam sobie nie radzisz to odważ się i poproś o pomoc - pamiętaj, że stawką jest Twoje życie.
  • Wyciągaj lekcje z niepowodzeń i nie biczuj się za nie – bez względu na to jakąś porażkę poniosłeś, czy jak trudnego wydarzenia doświadczyłeś przeanalizuj je (być może przy pomocy specjalisty), przepracuj, wyciągnij wnioski na przyszłość i nie wracaj myślami do tych trudnych przeżyć za każdym razem, gdy ponownie los wystawi Cię na próbę. Nie pozwól, by przeszłość wpływała destrukcyjnie na Twoją teraźniejszość. Jeśli przykładowo przeżyłeś bardzo trudne rozstanie, to możesz oczywiście do końca życia wybrać życie w pojedynkę i bać się komukolwiek zaufać, a możesz zadecydować, że przeanalizujesz poprzednią relację, wyciągniesz wnioski i bogatszy o to doświadczenie z ufnością, gdy będziesz już gotowy, rozpoczniesz nowy związek.
Jak pokonać strach?
fot. Paul García Fotografía, unsplash.com

Jak radzić sobie z najczęstszymi lękami?

1.       Strach przed krytyką innych
Często boimy się, że nie podołamy jakiemuś zadaniu, że się jedynie ośmieszymy przed innymi, że zostaniemy skrytykowani. Od dziecka chcieliśmy sprostać wymaganiom rodziców i nauczycieli, robiliśmy wszystko, by byli z nas dumni. Czasami wynikało to nie tyle z naszej dużej ambicji, ile z chęci zasłużenia na miłość. Dziś już nie musimy nikogo zadowalać, nikomu się przypodobać. Jednak wciąż tak bardzo boimy się usłyszeć, że zawiedliśmy, że coś nam nie wyszło. Boimy się oceny.

Co zatem zrobić, by strach przed krytyką przestał nas paraliżować? Określ swoje wartości, cele, buduj budową pewności siebie. Człowiek, który zna swoją wartość nie przejmuje się tym, co powiedzą inni. On wie, że nie musi nikomu dogadzać. Jest spójny i wie, że najważniejszą osobą, która może go skrytykować jest on sam. Reszta osób może dać mu jedynie feedback, z którego skorzysta bądź nie, ale nikt nie ma wpływu na to, co on będzie o sobie myślał i jak się będzie czuł. Tylko on. Dlatego rób wszystko tak, byś sam był z siebie dumny, byś nie zawodził siebie, byś żył w zgodzie z sobą, a to, co powiedzą inni przestanie robić na Tobie aż tak duże wrażenie.

Przeczytaj więcej we wpisie : Co myślą o Tobie inni? Fakty i mity

2.       Strach przed porażką
Jak często chcesz podjąć jakieś działanie, spróbować czegoś nowego, porzucić to, co Cię ogranicza, ale boisz się, że nie podołasz, że poniesiesz klęskę? Tak wiele jest niezrealizowanych marzeń, niezałożonych firm, nieodkrytych nowych możliwości tylko dlatego, że ich właściciele zwątpili w sukces. Możesz wciąż bać się, że Ci nie wyjdzie i nic nie robić, a możesz pomimo tego strachu działać. Lęk przed porażką bywa mobilizujący, dzięki niemu wiesz, że hurra optymizm to za mało, byś mógł podjąć się wyzwania, że potrzebujesz mieć plan, często zaplecze finansowe, że musisz podejść do sprawy poważnie, a nie na zasadzie „co będzie, to będzie”. Jednak nie pozwól, by strach przed porażką sprawił, że się wycofasz nawet nie próbując. Jeśli jest coś, na czym naprawdę bardzo Ci zależy, ale nie robisz tego, bo się boisz, że nie wyjdzie to tracisz szansę i okazję do tego, by się w pełni realizować. Jak wiele zyskujesz stale się bojąc podjąć ważne dla Ciebie działanie tylko dlatego, że może nie wyjść? I co z tego jeśli nawet nie wyjdzie?

Zdobędziesz nowe doświadczenie, cenną lekcję i bogatszy o tę wiedzę będziesz mógł próbować ponownie. Bierz przykład z tych, którzy swoim działaniem pokazują, że można osiągnąć naprawdę dużo, jeśli tylko całkowicie się zaangażuje w to swój czas i swoją energię. Ucz się na błędach zarówno innych, jak i swoich, ale nigdy nie pozwól, by lęk przed porażką hamował Twoje działanie i sprawiał, że wybierzesz przeciętność.

Przeczytaj więcej we wpisie : Jak nie paść ofiarą przeciętności?

Jak pokonać strach?
fot. Jason Blackeye, unsplash.com

3.       Obawa chorób i śmierci
Niektórzy nawet wolą nie chodzić do lekarzy i nie robić badań, by tylko się nie dowiedzieć, że są na coś chorzy, boją się tej najgorszej diagnozy. Zapominając, że to, że nie wiedzą o chorobie nie sprawia, że tej choroby nie ma. Wybierają niewiedzę, a gdy już dolegliwości stają się na tyle uciążliwe, że stwierdzają, że muszą coś z tym zrobić, często okazuje się, że jest za późno. W większości chorób ważny jest czas, dlatego jeśli czujesz, że coś jest nie tak, to nie udawaj, że nie widzisz problemu tylko szukaj specjalistów, którzy Ci pomogą. Świadomość śmierci zaś powinna sprawiać, że nie będziesz marnował swojego czasu, że będziesz żył w zgodzie ze sobą i innymi. Nie masz wpływu na to który dzień będzie Twoim ostatnim, ale masz wpływ na to jak przeżyjesz każdy dzień, który został Ci dany. Dlatego mając świadomość tego, że Twój czas jest policzony wykorzystaj go najlepiej jak potrafisz, realizuj się, spełniaj marzenia, nie chowaj urazy i żyj tak jakby każdy dzień był Twoim ostatnim.4.       Strach przed zaufaniem komuś i byciem w związku
Są też osoby, które czują lęk przed tym, by komuś zaufać, otworzyć się przed nim – doskonale wiedząc, że może to zostać wykorzystane przeciwko nim. Boją się więc pełnego zaangażowania, są niepewni i nieufni. Nie chcą być zranieni. Niektórzy czują lęk przed wyrażaniem swoich uczuć zarówno tych pozytywnych, jak i tych negatywnych. Tłumią wszystko w sobie, aż pewnego dnia czara goryczy się przelewa i nie są w stanie już normalnie funkcjonować. Jeśli czujesz, że i Ty jesteś osobą, która boi się miłości, związku to zastanów się co jest tego przyczyną? Być może kiedyś zostałeś już porzucony, zdradzony albo odtrącony – i jedyne, co pamiętasz to ból, który się z tym wiązał? Dziś już nie chcesz cierpieć, więc wybrałeś życie na uboczu, obserwację zamiast działania, wycofanie zamiast aktywności, pewną samotność od niepewnej zależności. Jeśli jednak czujesz, że ten lęk wcale Ci nie służy, że tak naprawdę nie chcesz go karmić to - przepracuj to. Przeanalizuj dotychczasowe sytuacje, wyciągnij z nich lekcje, jeśli jednak czujesz, że sam sobie z tym nie poradzisz, zgłoś się po pomoc do specjalisty.

5.       Obawa, że się nie realizuję i nie wypełniam swojej misji
W dobie dzisiejszych czasów i nieograniczonych możliwości nic już nie jest takie oczywiste i proste. Nie ma już kilku głównym zawodów, które warto wykonywać, by żyć na godziwym poziomie. Dziś możesz sam kreować swoje miejsce pracy i świetnie przy tym zarabiać. Nawet to, że kończysz określony kierunek studiów wcale nie oznacza, że do końca życia musisz być z nim związani. Przez to, że ten wybór jest nieograniczony ludzie coraz częściej zaczynają się zastanawiać do czego mają predyspozycje, co powinni robić, by żyć z pasją i wypełniać swoją misję. Podejmują jakieś działanie, ale po chwili poddają je w wątpliwość „czy to oby na pewno to”. Boją się, że życie przecieknie im przez palce, a oni nie doświadczą tego, co najlepsze. Jest to dość duża pułapka, która sprawia, że człowiek zamiast doświadczać, ciągle analizuje. Zamiast czuć, zaczyna się stale zastanawiać. Zamiast próbować, woli przyglądać się z boku.

Dlatego zamiast ciągle się zastanawiać, czy na pewno wypełniasz swoje powołanie, rób to, co daje Ci ogromną satysfakcję, przy czym możesz się rozwijać i zarabiać pieniądze. To, że dziś podoba Ci się dana aktywność wcale nie oznacza, że za 20 lat też tak będzie. Dlatego zamiast szukać zajęcia na całe życie dokonuj analiz w perspektywie 10 lat – wybierz czemu chcesz zadedykować najbliższe 10 lat swojego życia i daj z siebie w tej dziedzinie wszystko, a za kolejne 10 lat podejmiesz decyzję czy chcesz to kontynuować, czy może dostrzeżesz dla siebie inne perspektywy.

Uczyń swój strach sprzymierzeńcem, gdy się pojawi zadaj mu pytanie: co chcesz mi powiedzieć? Pomyśl jakie masz możliwości wyboru.
Co się stanie, gdy mu ulegniesz i co możesz zyskać, gdy go pokonasz?


Jeśli czujesz, że potrzebujesz zadbać o siebie, stać się pewną siebie osobą to już dziś zapisz się na listę osób zainteresowanych: 

kursem online 
"ZBUDUJ SIEBIE NA NOWO, 
czyli pewność siebie w praktyce"

Masz dość płakania w poduszkę, gdy Twój kolejny związek kończy się z hukiem, a awans w pracy przechodzi Ci koło nosa? 
Czy jesteś gotowa na to, aby być wreszcie szalenie szczęśliwa? 
W tym kursie zdradzę Ci jak za pomocą prostych narzędzi odzyskać wiarę w siebie i swoje możliwości.
Pokażę Ci krok po kroku jak zbudować autentyczną pewność siebie, swoją wewnętrzną siłę, byś nie musiała już dłużej czekać, aby zacząć doceniać siebie i cieszyć się życiem.

Zapisu na listę osób zainteresowanych kursem możesz dokonać tutaj>>> 
Dzięki temu będziesz na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiesz się kiedy rusza przedsprzedaż.
Będzie trwała ona tylko kilka dni. ;)

0 komentarze: