ODBIERZ PREZENT

Nie od dziś wiadomo, że kto pyta nie błądzi . Warto wykorzystać to także w naszym codziennym życiu i zadawać pytania samemu sobie . Zawsze...

Jakie pytania warto sobie zadawać?

Dodane przez | 11:58 2017/03/18
Nie od dziś wiadomo, że kto pyta nie błądzi. Warto wykorzystać to także w naszym codziennym życiu i zadawać pytania samemu sobie. Zawsze wtedy, gdy szukasz jakiegoś rozwiązania, masz wątpliwości, chcesz coś ulepszyć, znaleźć najlepsze rozwiązanie – zadawaj sobie odpowiednie pytania i czekaj na odpowiedź.

Jeśli chcesz żyć bardziej świadomie i dokonywać wyborów w zgodzie z samym sobą, sztuka zadawania pytań staje się wręcz niezbędna. W dzisiejszym artykule przedstawię kilka pytań, które warto sobie od czasu do czasu zadać, by sprawdzić kierunek, w którym zmierzamy, bo chyba nie ma nic gorszego niż skupiać się na realizacji celów, które w ogóle nie są spójne z nami i trwać w relacjach, które nas osłabiają jedynie dlatego, że wciąż nie zadaliśmy sobie pytania „jak tak naprawdę chcemy żyć?”.

Jakie pytania warto sobie zadawać?
fot. Alex Blăjan, unsplash.com
To na czym się koncentrujesz rośnie
Każdy z nas ma jakieś problemy, dylematy, znajduje się od czasu do czasu w sytuacji wręcz beznadziejnej. I może wówczas skupić się na narzekaniu jakie to jego życie jest fatalne, że w sumie to nic kompletnie mu nie wychodzi, że co by nie zrobił to dupa zawsze z tyłu, ale poza jeszcze gorszym samopoczuciem i ewentualnym współczuciem otoczenia niczego w ten sposób nie zyska.

Rzeczywistość wciąż pozostanie bez zmian. A może usiąść, określić swój problem i zacząć zastanawiać się nad tym jak się z tym uporać, co wybrać. Dzięki zadawaniu sobie odpowiednich pytań nagle zaczniesz znajdywać rozwiązania, generować pomysły, uruchomisz swoją wyobraźnię i kreatywność.

W jaki sposób zadawać pytania?

Jeśli masz jakiś problem
  • Jedną z opcji jest to byś w ciszy i skupieniu określił z czym się chcesz zmierzyć, zdefiniował, co jest tym wzywaniem. Następnie weź czystą kartkę A4 na górze napisz swój problem, a pod nim zacznij wypisywać wszystkie możliwe rozwiązania, jakie przychodzą Ci do głowy – nich ich będzie minimum 20. Pytaj siebie „jak możesz ten problem rozwiązać?”, szukaj sposobów.
  • Niezbędne jest byś je zapisywał, dzięki temu nic nie umknie Twojej uwadze, a Ty spośród tylu pomysłów będziesz mógł wybrać te, które najbardziej Ci odpowiadają. To ćwiczenie pozwoli Ci także dostrzec, że nie ma sytuacji bez wyjścia, zawsze jest jakaś możliwość, trzeba tylko chcieć ją dostrzec.
  • Czasami rozwiązanie wcale nie jest takie oczywiste i nie przychodzi tak łatwo. Siedzisz, myślisz i nic sensownego nie przychodzi Ci do głowy. Wówczas warto dać sobie czas, zająć się czymś zupełnie innym, nie myśleć o tym. Często jest tak, że kiedy odsuniesz się od swojego problemu rozwiązanie pojawi się w najmniej oczekiwanym momencie – być może odpowiedź przyjdzie nieoczekiwania z Twojego wnętrza w postaci intuicji, przekonania, być może usłyszysz coś od kogoś, przeczytasz, obejrzysz i nagle stwierdzisz, że chcesz z tego rozwiązania skorzystać.
  • Ja często, gdy zastanawiam się nad jakimś rozwiązaniem otwieram przypadkową książkę dotyczącą rozwoju osobistego na dowolnej stronie i czytam kilka zdań, na które akurat padł mój wzrok. Często znajduję tam wskazówkę, którą mogę wykorzystać przy swoich zmaganiach.

Jeśli szukasz swojej drogi, chcesz określić swoje cele
  • Usiądź wygodnie, zamknij oczy i wyobraź sobie swoje idealne życie, co robisz, jak wyglądasz, gdzie jesteś, kto jest wokół Ciebie, jak lubisz spędzać swój wolny czas, czym się zajmujesz zawodowo, z kim lubisz się spotykać, w jakie miejsca lubisz chodzić. Im więcej pytań, tym szerszy obraz zbudujesz. 
  • Obserwuj uczucia jakie temu towarzyszą, czy czujesz radość, spokój, szczęście, czy może niepokój, smutek i żal? Twoje idealne życie powinno napawać Cię optymizmem, jeśli coś w tym obrazie sprawia, że nie czujesz się dobrze – zadawaj kolejne pytania i dowiedz się o co chodzi, być może tak naprawdę wcale to nie jest Twoim celem, a tak sobie wmówiłeś lub poszedłeś za głosem otoczenia.
Jakie pytania warto sobie zadawać?
fot. Ethan Sykes, unsplash.com
  • Następnie zapisz swoje odpowiedzi na kartce lub narysuj, ale przelej myśli na papier, dzięki temu będziesz mógł powracać co jakiś czas do tych zapisków, ale przede wszystkim będziesz mógł wciąż kreatywnie szukać nowych rozwiązań, zamiast skupiać się na tym, by nie zapomnieć poprzednich. 
  • Dopisuj wszystkie pomysły, gdy tylko się pojawią. Zacznij też powoli, ale sukcesywnie wdrażać je w życie i obserwuj jak się z nimi czujesz. Zawsze możesz je w trakcie dopracować, uszczegółowić, czy zmienić, ale jeśli nie podejmiesz próby ich wdrożenia, a wciąż pozostaniesz na etapie rozmyślania to niewiele się zmieni, a Ty nadal nie będziesz pewny, czy to jest to.
  • Zastanów się też jakie osoby podziwiasz, co w nich jest takiego, że Cię do siebie przyciągają, jak się zachowują, ubierają, w jaki sposób myślą – pomoże Ci to określić, co jest dla Ciebie ważne, co Cię pociąga.

Jakie pytania warto sobie zadawać od czasu do czasu nawet wtedy, gdy nie mierzysz się z żadnymi wyzwaniami ani nie zastanawiasz nad celami?

1.       Co mogę zrobić, by czuć się jeszcze lepiej, by być naprawdę szczęśliwym?
2.       W jakim stanie jest moje zdrowie i kondycja fizyczna? Jak mogę je ulepszyć?
3.       Za co jestem wdzięczny?
4.       Co takiego podoba mi się w sobie, z czego jestem dumny?
5.       Jakie wnioski wyciągam z danej sytuacji, jakie lekcje na przyszłość?
6.       Co bym zrobił gdyby został mi miesiąc życia?
7.       Czym dla mnie jest sukces, kiedy będę czuł, że go osiągnąłem?
8.       Jakie są Twoje największe obawy, co Cię powstrzymuje przed realizacją swoich planów?
9.       Co dobrego zrobiłeś dziś dla siebie?
10.   W jaki sposób możesz jeszcze bardziej ulepszyć relacje z bliskimi?

Każde z tych pytań pozwoli Ci przyjrzeć się swojemu życiu. Dzięki nim zdefiniujesz co tak naprawdę się dla Ciebie liczy i czy Twoje obecne życie temu odpowiada. Czasami tak bardzo skupiamy się na tym czego nie mamy, że zapominamy docenić to, co już stało się naszym udziałem.

Czasami tak bardzo zmęczeni codziennością nie zastanawiamy się nad tym, czy oby na pewno spełnia ona nasze oczekiwania – wolimy nie zadawać pytań na wypadek, gdyby odpowiedzi okazały się niezbyt przychylne. Jeśli jednak chcesz czerpać ze swojego życia jak najwięcej, w pełni się realizować, żyć we wspierających relacjach to zadawanie sobie pytań nie jest przywilejem, ale staje się koniecznością.

Kreuj świadomie swoje życie, pytaj siebie w jakim punkcie jestem i do którego chciałbym dojść. Opracuj plan działania. Następnie wdrażaj je stopniowo w życie, a po jakimś czasie odkryjesz, że to, o czym marzyłeś stało się Twoją rzeczywistością.

dzięki któremu będziesz mógł/a jeszcze efektywniej realizować swoje cele :) oraz


"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia nie zmarnować?" A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: