ODBIERZ PREZENT

Jak wiele razy Twój brak pewności siebie sprawił, że nadarzająca się okazja zawodowa przeszła Ci koło nosa albo straciłeś szansę na poznani...

Pewność siebie, a nawiązywanie nowych znajomości

Dodane przez | 07:53 2017/04/13
Jak wiele razy Twój brak pewności siebie sprawił, że nadarzająca się okazja zawodowa przeszła Ci koło nosa albo straciłeś szansę na poznanie kogoś wyjątkowego tylko dlatego, że zabrakło Ci odwagi, by spróbować? Zła wiadomość jest taka, że jeżeli nie popracujesz nad swoją pewnością siebie, to takie sytuacje będą się powtarzać, dobra wiadomość to taka, że pewność siebie można zbudować. Zauważ też, że to nie jest tak, że zawsze jesteś osobą niepewną siebie – są w Twoim życiu sytuacje, w których ją przejawiasz i takie, w których Ci jej brakuje. Dziś zastanowimy się jak pewność siebie wpływa na nawiązywanie kontaktów i co ją hamuje.

Najczęstsze obawy przed nawiązaniem kontaktu z kimś, kogo nie znamy.
fot. Tiko Giorgadze, unsplash.com

Gdyby każdy z nas był osobą pewną siebie i wierzył w swoje możliwości, życie wielu osób stałoby się dużo łatwiejsze. Przestaliby patrzeć jak to inni dostają awanse, poznają miłość życia, paradują w stroju kąpielowym po plaży, a zaczęliby sięgać po swoje marzenia. Brak pewności siebie nikomu nie służy, w niczym nie pomaga, często wręcz utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jednak jak być pewnym siebie, gdy od dziecka tak wielu z nas stale za wszystko krytykowano? W szkole każdy nasz błąd był zawsze skrupulatnie zaznaczany na czerwono, a po powrocie do domu z oceną 4 rodzice pytali „a czemu nie 5?”. Rzadko kto miał to szczęście, że był chwalony, słyszał o swoich mocnych stronach, czuł się doceniony i wyjątkowy. Gdy w późniejszym okresie odnieśliśmy jakiś sukces społecznie akceptowane było to, żeby zbytnio się z tym nie afiszować – w przeciwnym razie albo uznano, że się przechwalamy, albo za wszelką cenę starano się ten sukces pomniejszyć. Za każdym razem sprowadzano nas do parteru, „nie wychylaj się, bądź jak większość”. W takich warunkach ciężko było zbudować wewnętrzną pewność siebie i być przekonanym o swojej wartości. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o to teraz.

Co najczęściej blokuje nas przed nawiązaniem kontaktu z kimś, kogo nie znamy?

Boimy się, że się ośmieszymy, zrobimy z siebie głupka

Nikt nie lubi być w niezręcznej sytuacji, więc wolimy nie ryzykować. Mało kto ma do siebie taki dystans, który pozwala mu na popełnianie gaf. Czy nie łatwiej byłoby Ci gdybyś potrafił sam śmiać się ze swoich pomyłek albo obrać je w żart? Nikt z nas nie jest perfekcyjnie doskonały i nikt też nie chce i nie oczekuje, że inni tacy będą. Dużo lepiej rozmawia nam się z osobami takimi samymi jak my, którzy są po prostu normalni, a nie wybitni we wszystkim.
Kiedyś też się tym przejmowałam. Nie potrafiłam przy kimś nowo poznanym nic zjeść, bo bałam się, że się ubrudzę, coś mi spadnie, wysypie się – nie było to oczywiście bezpodstawne myślenie. Jednak zaczęłam powoli wystawiać się na próbę, a w pewnym momencie, gdy już wiele razy coś mi spadło, wylało się, a nawet ochlapałam tę drugą osobę zrozumiałam, że poza mną nikomu to nie przeszkadza. Większość uznała daną sytuację za zabawną, a mnie za człowieka z krwi i kości i cieszyli się, że nie udaję i nie robię z tego problemu.

Najczęstsze obawy przed nawiązaniem kontaktu z kimś, kogo nie znamy.
fot. Dan Bøțan, unsplash.com

Boimy się, że nie będzie o czym rozmawiać, że temat skończy się po 3, maksymalnie 5 minutach

Jeśli natrafisz na drugą równie niepewną siebie osobę jak Ty, a jeszcze w dodatku mało mówią to jest pewne prawdopodobieństwo, że tak to się może skończyć. Ale jeśli nawet tak, by się stało to nie warto się tym zbytnio przejmować i zrażać, przecież nie podchodziłeś do tej osoby z zamiarem przeprowadzenia wywiadu, czy napisania o niej biografii. Im więcej razy będziesz próbował, tym większa szansa, że w końcu trafisz na osoby, z którymi znajdziesz wspólny temat i miło spędzisz czas. Jeśli będziesz nawiązywać kontakty nie oczekując zbytnio niczego to przestaniesz mieć opory, by zagadać.

Boimy się, że nie jesteśmy w stanie tej osoby zbytnio sobą zainteresować, nic szczególnego nie mamy do zaoferowania

Nie wiemy co ta osoba lubi, czym się zajmuje, ale już na starcie boimy się, że nie sprostamy jej wymaganiom, że będziemy dla niej za mało interesujący. Jeśli będziesz zawierał nowe znajomości na zasadzie „miło jest poznać kogoś nowego, dowiedzieć się czegoś o nim” to przestaniesz tak bardzo przejmować się sobą i tym, jak wypadniesz. Ludzie uwielbiają, gdy ktoś jest zainteresowany ich osobą zamiast, gdy stale przejmuje się sobą i tym, co ma do powiedzenia. Przenieś uwagę na tę drugą stronę, a będziesz jednym z najlepszych rozmówców.

Poza głównymi obawami często po prostu nie wiemy jak zagadać. Podejść i co powiedzieć? A może nie podchodzić tylko patrzeć, delikatnie się uśmiechnąć i niech ten ktoś przejmie inicjatywę? Nie wiemy co zrobić, więc wybieramy, że nie zrobimy nic. Będziemy stać jak słup soli w nadziei, że kiedyś może już będziemy gotowi, by zrobić pierwszy krok. Niestety jeśli nie zbudujemy pewności siebie to mało prawdopodobne, że kiedykolwiek odważymy się na to, chyba że w totalnym akcie desperacji.

Od czego warto zacząć?

Zaakceptuj siebie 

Swoje zalety, mocne strony, ale również słabe, jak również swój wygląd. Jeśli czujesz się sam z sobą niepewnie albo co gorsza źle, to wciąż będziesz mieć duży problem, by nawiązać kontakt z kimś innym. Jeśli sam siebie nie akceptujesz to dlaczego inni mają to zrobić? To Ty, poprzez swoje zachowanie, mówisz im jak mają Cię traktować. Dlatego im szybciej sam pokochasz siebie, tak w pełni, tym szybciej inni dostrzegą Twoją wartość. Każdy z nas lubi przebywać w towarzystwie pozytywnych, uśmiechniętych i otwartych osób.

Najczęstsze obawy przed nawiązaniem kontaktu z kimś, kogo nie znamy.
fot. Scott Webb, unsplash.com

Daj sobie prawo do bycia nieidealnym 

Nie wiesz co powiedzieć, nastała niezręczna cisza, pobrudziłeś się, potknąłeś - i co z tego? Myślisz, że tej drugiej osobie nigdy się to nie zdarzyło? Każdy z nas ma na swoim koncie jakieś wpadki i tylko od niego zależy czy przejdzie nad nimi do porządku dziennego, czy uczyni problem życia.

Pamiętaj, że nie zawierasz znajomości od razu na całe życie 

Poznawaj nowe osoby nie mając żadnych planów z nimi związanych. Podchodź na zasadzie „chcę miło spędzić czas - może razem będzie jeszcze milej”. Podchodź z rzeczywistą chęcią i intencją poznania tego kogoś tak na chwilę, na tu i teraz. A być może zdecydujecie się jeszcze na następne spotkanie.


Ciekawi mnie, co Was hamuje przed nawiązaniem kontaktu z kimś nieznajomym? Jak sobie z tym radzicie, macie jakieś swoje sposoby?Jeśli czujesz, że potrzebujesz zadbać o siebie, stać się pewną siebie osobą to już dziś zapisz się na listę osób zainteresowanych: 

kursem online 
"ZBUDUJ SIEBIE NA NOWO, 
czyli pewność siebie w praktyce"

Masz dość płakania w poduszkę, gdy Twój kolejny związek kończy się z hukiem, a awans w pracy przechodzi Ci koło nosa? 
Czy jesteś gotowa na to, aby być wreszcie szalenie szczęśliwa? 
W tym kursie zdradzę Ci jak za pomocą prostych narzędzi odzyskać wiarę w siebie i swoje możliwości.
Pokażę Ci krok po kroku jak zbudować autentyczną pewność siebie, swoją wewnętrzną siłę, byś nie musiała już dłużej czekać, aby zacząć doceniać siebie i cieszyć się życiem.

Zapisu na listę osób zainteresowanych kursem możesz dokonać tutaj>>> 
Dzięki temu będziesz na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiesz się kiedy rusza przedsprzedaż.
Będzie trwała ona tylko kilka dni. ;)

0 komentarze: