ODBIERZ PREZENT

O tym, że warto mieć zdrowe poczucie własnej wartości chyba nikogo nie trzeba przekonywać . O tym jak bardzo pewność siebie przydaje się ...

Pewność siebie, czy już arogancja? - czyli jak się nie stać nadętym bufonem?

Dodane przez | 22:09 2017/04/10
O tym, że warto mieć zdrowe poczucie własnej wartości chyba nikogo nie trzeba przekonywać.
O tym jak bardzo pewność siebie przydaje się podczas rozmów kwalifikacyjnych, czy prób awansu przekonał się każdy kto na nich poległ.
Pewność siebie przydaje się nie tylko w życiu zawodowym, ale również w prywatnym, bo jak zawrzeć nową znajomość jeśli tak mało w siebie wierzymy i boimy się do kogokolwiek podejść? Niektórym brakuje pewności siebie, inni kipią od jej nadmiaru.
Gdzie jest więc ta granica, po której przekroczeniu uważani jesteśmy za aroganckich i nadętych dupków?

Pewność siebie, czy już arogancja?
fot. Chris & Karen Highland, flickr.com, licencja CC

Człowiek pewny siebie…

Według mnie człowiek pewny siebie to taka osoba, która emanuje ogromnym pięknem i spokojem. On wie, że nie musi nikomu przypaść do gustu, nie musi się naginać, by spełniać cudze oczekiwania. Jest sobą i to wystarcza.
Akceptuje siebie, takim jakim jest, dostrzega swoje zalety i wady – te, które mu nie odpowiadają stara się wykorzenić, nie robiąc przy tym ogromnego problemu. Nie szuka podziwu u innych, nie potrzebuje, by to oni budowali jego poczucie własnej wartości. Jest spójny.
Traktuje innych jako równie wartościowe jednostki, nie czuje się lepszy od nich. 

Efekt: ludzi pewnych siebie lubimy i szanujemy. Podziwiamy ich osiągnięcia i chcemy się od nich uczyć. Uwielbiamy przebywać w ich towarzystwie bo są otwarci, szczerzy i uśmiechnięci – bije od nich pozytywna energia i siła. Nie grają, nie udają i nie podlizują się nikomu :)

Człowiek arogancki…

Człowiek arogancki to taka osoba, która robi wszystko, by pokazać innym, że jest od nich lepszy, wywyższa się, jest zarozumiały, uważa, że tylko on ma monopol na wiedzę, a reszta jest w błędzie. Jest przekonany o swojej wyższości. Rzadko kiedy przyznaje się do błędów.
Często lekceważy innych, potrzebuje ich, po to, by eksponować swoją wielkość.

Należy jednak pamiętać, że wiele osób pod tą swoją arogancją ukrywa to, że tak naprawdę czuje się niepewnie, nie do końca wierzy w siebie i swoje możliwości - a więc grają, udają pewnego siebie na pokaz, by imponować innym, a także zgrywają cwaniaka.

Efekt: to się nie może dobrze skończyć i tak - z ludźmi aroganckimi mamy kontakt tylko wtedy, gdy jesteśmy do tego zmuszeni, strasznie się przy tym męcząc. Po spotkaniu z nimi czujemy się gorzej niż przed. Po rozmowie z nimi czujemy się gorsi, głupsi i niewystarczająco dobrzy, a ponieważ nikt z nas nie lubi się tak czuć, wolimy omijać ich szerokim łukiem.

Zdarza się jednak, że kogoś ocenimy zbyt pochopnie. Jego zbytnią pewność siebie od razu zaklasyfikujemy jako arogancję. Dlatego zanim przypniemy komuś łatkę aroganta i bufona warto poznać tę osobę bliżej.
Może naprawdę odniosła ogromne sukcesy i mówiąc o nich, czując z nich dumę wcale nie robi tego po to, by się wywyższać, ale inspirować, wskazywać drogę, że jeśli chcesz to Ty też tak możesz. Może kocha siebie i akceptuje, a my jeśli nie do końca czujemy się dobrze w swojej skórze odczuwamy jakiś dyskomfort w jej towarzystwie.

Co zatem zrobić, by być pozytywną i pewną siebie osobą, zamiast zadufanym w sobie gnojkiem?

Należy zbudować zdrową pewność siebie, która będzie się opiera na silnych fundamentach, na autentycznym poczuciu własnej wartości, a nie sztucznej grze świateł. Na takim przekonaniu, że jesteśmy wyjątkowi, bo nie ma na świecie drugiej takiej samej osoby jak my - dobrze przecież wiemy, że nie urodził się nikt, kto miały dokładnie te same co my cechy, te same linie papilarne, zdolności, sposób myślenia, kto miałby ten sam zestaw zalet i wad.
Jesteśmy zatem niepowtarzalni.

Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a niektórzy wręcz robią wszystko, by zniwelować swoją wyjątkowość i na siłę starają upodobnić się do innych. Zamiast zachować autentyczność, być spójnym ze sobą, zamiast zastanowić się jak chcą żyć, co dla nich jest ważne – patrzą na wszystkich wokół i wybierają to samo, co oni.

Słuchają dobrych rad, które niekoniecznie pasują do ich koncepcji życia, ale zostały wypowiedziane przez osoby, które szanują i tak zamiast żyć po swojemu, wciąż spełniają oczekiwania innych, wierząc, że ci inni wiedzą lepiej co jest dla nich dobre.
To nigdy dobrze się nie kończy, bo w chwili, gdy stracimy siebie nic już nam nie zostaje.

Pewność siebie, czy już arogancja?
fot. Olu Eletu, unsplash.com

Jak zbudować pewność siebie opartą na solidnych fundamentach w 9 krokach?

  • poznaj siebie (swoje wartości, mocne strony, jak również te słabe, zastanów się co jest dla Ciebie ważne, jak chcesz żyć, a przestaniesz być zależny od opinii otoczenia)

  • miej swoje zasady i nie naginaj ich tylko dlatego, że komuś innemu one nie odpowiadają (jeśli wiesz, że są pozytywne, nikogo nimi nie krzywdzisz to bądź spójny ze sobą w przeciwnym razie będziesz chwiejny jak chorągiewka na wietrze, tracąc przy tym szacunek do siebie)

  • celebruj swoje sukcesy (te mniejsze i te większe) nie czekaj aż ktoś inni zrobi to za Ciebie, aż ktoś inny powie, że wykonałeś super robotę, sam sobie pogratuluj, doceń siebie, dzięki temu wzrośnie Twoje poczucie własnej wartości, które będzie oparte na faktach

  • dotrzymuj obietnic, zwłaszcza tych danych sobie, po prostu traktuj siebie poważnie, bo tylko w ten sposób zwiększysz swoje zaufanie do siebie i nie będziesz bał się podejmować nowych wyzwań, bo będziesz wiedział, że jeśli tak postanowisz to zawsze dasz z siebie wszystko

  • bądź autentyczny, mów i rób to, co uważasz za słuszne, co jest w zgodzie z Tobą, w przeciwnym razie nikt nie będzie traktował Ciebie serio, nawet Ty sam

  • doceniaj to wszystko, co piękne w Twoim życiu (być może na co dzień nie zauważasz jak wiele dobra Cię spotyka, jak wiele wspaniałych osób Cię otacza), dzięki temu będziesz czuł ogromną dumę i radość już z tego co masz, a nie stale ubolewał nad tym, czego Ci brak

  • odczuwaj wdzięczność, dziękuj zatem za wszystko, co ma dla Ciebie wartość, za każdy nowy dzień, za nowe szanse i możliwości, za każdą ludzką życzliwość, a będziesz miał ich więcej

  • zachowaj dystans do siebie, pozwól sobie na bycie nieidealnym, nie traktuj każdej krytyki jako wyroczni, śmiej się ze swoich wpadek, a przestaną być dramatem dnia

  • i co najważniejsze, zachowaj pokorę, nie wywyższaj się ponad innych ludzi, zauważ ich wartość, pamiętaj, że wciąż wiele musisz się nauczyć, w przeciwnym razie bardzo szybko zachłyśniesz się pierwszymi sukcesami i staniesz nadętym dupkiem, z którym nikt nie będzie chciał mieć nic wspólnego
Niestety dość często uzależniamy nasze poczucie własnej wartości od czynników zewnętrznych – od stanu konta, wykonywanego zawodu, miejsca, w jakim mieszkamy, auta, którym jeździmy,  jak również od posiadania partnera czy dzieci. Gdy któregoś z tych elementów brakuje nie czujemy się wystarczająco mądrzy, piękni, bogaci, dobrzy, a co gorsza… nie czujemy się szczęśliwi. Uzależniamy nasze samopoczucie od tego, co jest wokół i czujemy się źle, gdy czegoś nie mamy.

Wszystko to, w każdej chwili można posiąść (wiem, że niezbyt dobrze to brzmi w przypadku partnera i dzieci), jak również stracić

I co wtedy? Co się dzieje, gdy naszą pewność siebie oparliśmy na niewłaściwych filarach, uzależniliśmy od czynników zewnętrznych?

W chwili, gdy one się łamią nasza pewność siebie diametralnie spada. Uważamy, że jesteśmy do dupy, że nic nam się nie udaje, nikt już nas nie zechce. Zaczynamy wątpić w siebie i trwa to dopóki dany czynnik nie zostanie odbudowany, dopóki ponownie nie pojawi się w naszym życiu.

A co by się stało, gdybyśmy zbudowali naszą pewność siebie na solidnych fundamentach? 
- Jak bardzo wówczas zmieniłoby się nasze życie?
- Jak wyglądałyby nasze relacje gdybyśmy nie musieli udawać kogoś, kim nie jesteśmy? 
- Gdyby zostali przy nas tylko tacy ludzie, którzy nas naprawdę cenią i chcą być?

Pomiędzy pewnością siebie, a arogancją jest cienka granica, którą w każdej chwili można przekroczyć. Dlatego tak ważna jest intencja z jaką coś robisz, opieranie się na faktach oraz sam sposób wypowiedzi i zachowania.
Jeśli Twoja pewność siebie oparta jest na znajomości siebie, swojej wartości, a nie udawana i robiona na pokaz po to tylko, by osiągnąć jakiś cel to tak też będziesz odbierany i nie potrzebujesz wówczas żadnych sztuczek, by okazać ją innym.

A jaką Wy dostrzegacie różnicę pomiędzy pewnością siebie, a arogancją?

Jeśli czujesz, że potrzebujesz zadbać o siebie, stać się pewną siebie osobą to już dziś zapisz się na listę osób zainteresowanych: 

kursem online 
"ZBUDUJ SIEBIE NA NOWO, 
czyli pewność siebie w praktyce"

Masz dość płakania w poduszkę, gdy Twój kolejny związek kończy się z hukiem, a awans w pracy przechodzi Ci koło nosa? 
Czy jesteś gotowa na to, aby być wreszcie szalenie szczęśliwa? 
W tym kursie zdradzę Ci jak za pomocą prostych narzędzi odzyskać wiarę w siebie i swoje możliwości.
Pokażę Ci krok po kroku jak zbudować autentyczną pewność siebie, swoją wewnętrzną siłę, byś nie musiała już dłużej czekać, aby zacząć doceniać siebie i cieszyć się życiem.

Zapisu na listę osób zainteresowanych kursem możesz dokonać tutaj>>> 
Dzięki temu będziesz na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiesz się kiedy rusza przedsprzedaż.
Będzie trwała ona tylko kilka dni. ;)

0 komentarze: