ODBIERZ PREZENT

Ostatnio jest to jedno z najczęstszych pytań jakie mi zadajecie. Pytają o to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie jestem psychologiem ani...

Jak poradzić sobie po rozstaniu?

Dodane przez | 09:17 2017/05/25
Ostatnio jest to jedno z najczęstszych pytań jakie mi zadajecie.
Pytają o to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie jestem psychologiem ani terapeutą, więc wszelkie porady jakie mogę Wam udzielić będą jedynie oparte na moim doświadczeniu i obserwacji otoczenia.
Byłam w kilku związkach, które się rozpadły i dziś chcę podzielić się z Tobą swoimi wnioskami.
To jest moje zdanie, Ty możesz mieć inne.


Jak poradzić sobie po rozstaniu?
fot. Toa Heftiba, unsplash.com

Porzuć złudzenia

To, że dana relacje się rozpadła stało się faktem.
I nawet jeśli czujesz się pokrzywdzony, niesprawiedliwie potraktowany to niczego nie zmienia. Dlatego im szybciej pogodzisz się z tym, że to już koniec, tym szybciej będziesz mógł wrócić do normalnego funkcjonowania. 

Przestań się łudzić, że ta druga strona zmieni zdanie, że da się to jeszcze poskładać.
Bo w większości przypadków w dojrzałych relacjach – koniec oznacza koniec, a nie drugi początek. Dlatego przyjmij to do swojej wiadomości, nawet wtedy, gdy jakaś część Ciebie usilnie protestuje

Często jest to jeden z najtrudniejszych elementów rozstania

Tak trudno pogodzić się nam z tym, że osoba, którą kochaliśmy, której ufaliśmy zadecydowała za nas. Zrezygnowała z nas. Postanowiła, że już nie chce dzielić swojego świata z nami. Odeszła.
Jednak im szybciej to zaakceptujemy, tym szybciej przestaniemy cierpieć.

Każdy związek czegoś nas uczy
Jednak to od nas zależy co z tą wiedzą zrobimy

Często mamy tendencje do idealizowania byłego partnera, do pamiętania tylko tego, co było piękne. Nagle jakoś dziwnym trafem wszelkie jego wady i niedoskonałości przestają mieć znaczenie.
Nagle jedyne, co się liczy, co stanowi nasz główny cel to jest to, by znów z nami był, by wrócił

Polecam, by w miarę szybko po rozstaniu przeanalizować swój związek

Zastanowić się, co takiego nam się w nim podobało i chcielibyśmy w kolejnym, a co kompletnie nam nie odpowiadało i już nigdy nie chcielibyśmy tego doświadczać. Jacy byliśmy, jakie błędy popełniliśmy, jakie lekcje wynosimy na przyszłość, nad czym musimy popracować

Jeśli tego nie zrobimy to w kolejnych relacjach znów będziemy popełniać te same błędy i odtwarzać te same znane sobie scenariuszeJak zapomnieć o byłym partnerze?

Jest to jedno z najczęściej pojawiających się pytań.

Nie da się

Możesz próbować przestać o nim myśleć, przestać wspominać i rozpamiętywać, ale i tak nigdy do końca nie zapomnisz. Nie da się tak po prostu wymazać ze swojej pamięci kilku wspólnie przeżytych miesięcy, czy lat. 

Ponadto zawsze zastanawia mnie po co w ogóle to robić?

W każdym związku były zarówno piękne chwile, jak i te niezbyt przyjemne.
Dlaczego zatem mielibyśmy chcieć to wszystko skreślić i wymazać z naszej pamięci? 

W pewnym momencie emocje opadną, pamięć i tak stanie się wybiórcza, ale nie ma żadnego sposobu, by już teraz, zaraz nic nie pamiętać.

Jak poradzić sobie po rozstaniu?
fot. Milada Vigerova, unsplash.com


Pisać/ odzywać się do byłego partnera, 
czy odpuścić?

Nie wiem czy jest na to dobra odpowiedź i jedyna słuszna. Często piszemy, bo mamy nadzieję, że ta druga strona przemyśli i zmieni zdanie. Zobaczy, że nam zależy i wróci. 

Jednak tak naprawdę jedynie przedłużamy tym swoje cierpienie

Żyjemy nadzieją i złudzeniami, że jeszcze kiedyś będziemy razem. Nie chcemy przyjąć do wiadomości, że to koniec. Bo przecież było tak pięknie, nie dawała żadnych znaków, a tu nagle mówi, że było miło, ale się skończyło. 

Moim zdaniem jedyne co warto to poznać prawdziwe przyczyny rozstania (byście wiedzieli nad czym warto popracować), zrozumieć dlaczego do niego doszło i wspólnie postanowić, czy jest jeszcze szansa, by cokolwiek zmienić.

Jeśli jest to dajcie sobie czas, jeśli nie ma to warto ten kontakt zerwać – dzięki temu dużo łatwiej będzie Wam się pozbierać. 

Być może kiedyś, gdy minie sporo czasu będziecie w stanie pozostać dobrymi znajomymi (być może nigdy nie będziecie na to gotowi), utrzymywanie ze sobą kontaktu na początkowym etapie, zaraz po rozstaniu jest bardzo trudno i sprawia więcej bólu niż radości.


Co zrobić żeby były partner wrócił?

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie:
Czy jest sens żeby wracał? 

Być może dziś nie wyobrażasz sobie życia bez niego, nie możesz pogodzić się z goryczą porażki, bo przecież miało być tak pięknie, wspólne plany, a tu…  nie ma już nic. 

Jednak często jest tak, że gdy minie jakiś okres i będziemy już w stanie na chłodno ocenić tę sytuację dochodzimy do wniosku, że powrót wcale nie byłby dobrym rozwiązaniem

Ja proponuję zająć się sobą. Nie zastanawiać się nad tym, co tu zrobić żeby on czy ona zmienili zdanie, ale pomyśleć co mogę zrobić w tej sytuacji dla siebie.

I tak:
  • Możesz oczywiście usiąść i płakać, że to koniec, rozczulać się nad sobą albo co gorsza popaść w jakiś nałóg. I o ile trwa to kilka dni to jeszcze nie ma dramatu, ale jeżeli rozpoczyna się już kolejny miesiąc albo co gorsza, rok to warto się wziąć na poważnie za siebie. 
  • Możesz też zająć się sobą. Znaleźć jakieś hobby lub wrócić do poprzedniego, uczęszczać na dodatkowe zajęcia, zacząć uprawiać sport, uczyć się języka obcego – cokolwiek, co pozwoli Ci wypełnić czas, który spędzałaś/eś z tą drugą osobą. Zajmij się czymś, co zwiększy Twoje kompetencje, co sprawi, że nie będziesz miał czasu, by rozmyślać.

Daj sobie czas żeby pocierpieć, popłakać, przemyśleć, ale zaraz po tym weź się w garść, zrób coś dla siebie. Nie jesteś robotem, więc oczywiste jest, że każde rozstanie jest pewnym ciosem, niesie ból, łzy, rozgoryczenie, rozczarowanie, zwątpienie, zniechęcenie.
Nie pozwól jednak, by ten cios znokautował Cię na długi czas i sprawił, że już nigdy nikomu nie zaufasz.

Wyciągaj lekcje z każdej nieudanej relacji i pracuj nad sobą - nad komunikacją, wyrażaniem swoich potrzeb, asertywnością. Dzięki temu kolejna relacja będzie miała dużo większą szansę stać się tą jedyną, wyjątkową, niepowtarzalną i być może nawet na całe życie.

Nie wchodź od razu z jednej relacji w drugą

Daj sobie czas, by wszystko przemyśleć, by poukładać sobie życie na nowo, by pobyć ze sobą i dopiero wtedy, gdy będziesz naprawdę gotowy decyduj się na kolejny związek.

Często, by zapomnieć o byłym partnerze od razu poszukujemy kolejnego

Byleby tylko ktoś nowy zapełnił pustkę, wypełnił nasze dni i myśli. Wierzymy, że w ramionach kolejnego partnera zapomnimy o poprzednim. I tak całkowicie niegotowi popełniamy znów te same błędy.

A jakie Ty masz sposoby na poradzenie sobie z rozstaniem?


Jeśli czujesz, że doszłaś lub doszedłeś do takiego punktu w swoim życiu, w którym potrzebujesz dokonać zmiany
czy to w sferze zawodowej, czy prywatnej, 

zacząć żyć wreszcie w zgodzie z sobą, a nie pod dyktando innych,

to już dziś zapisz się na listę osób zainteresowanych: 

kursem online 
"ZBUDUJ SIEBIE NA NOWO, 
czyli pewność siebie w praktyce"

Dla kogo jest tej kurs?

Dla kobiet i mężczyzn.

Jeśli odnajdujesz siebie, w którymś z poniższych opisów, to ten kurs jest stworzony z myślą o Tobie:

1. Masz wrażenie, że żyjesz tylko po to, by spełniać oczekiwania wszystkich wokół, stale słyszysz, co masz zrobić, 
jak żyć, jak wychowywać dzieci, gdzie pracować
i już nawet nie wiesz, co tak naprawdę dla Ciebie jest ważne, w czym to Ty jesteś świetna
albo nawet jeśli wiesz, to nie potrafisz komunikować się asertywnie  i przez to w dalszym ciągu żyjesz pod ich dyktando,


2. Masz za sobą bolesne rozstanie, po którym straciłaś/eś pewność siebie i wiarę w miłość. Czujesz się skrzywdzona, samotna, porzucona i niechciana.
Może nawet czujesz się gorsza i niewiele warta,


3. Znasz swój cel, nawet bardzo Ci na nim zależy,(np. założenie swojego biznesu), ale nie działasz, bo boisz się, że jeszcze nie jesteś ekspertem, że jeszcze nie jesteś gotowa/y,  w Twojej głowie stale pojawiają się myśli ​​​​​​​"a, co jeśli nie wyjdzie lub spotkam się z krytyką innych?" 
I czekasz zamiast spełniać swoje marzenia.


Dzięki udziale w kursie online "Zbuduj siebie na nowo":


-   spojrzysz na swoje życie z lotu ptaka,

Przyjrzysz się bliżej sobie, swoim przekonaniom, mocnym stronom, wartościom, swoim sukcesom. Nauczysz się czerpać siłę ze swoich doświadczeń. 

Stworzysz swoje zasady postępowania, byś dużo łatwiej podejmowała ważne decyzji i by przede wszystkim były one spójne z Tobą.

Być może odkryjesz nawet pomysł na dalszy rozwój swojej kariery lub zdecydujesz się założyć własny biznes. 

-   dowiesz się jak skutecznie radzić sobie z głosem wewnętrznego krytyka i krytyką innych, często bliskich i ważnych dla Ciebie osób,

-   nauczysz się asertywnie komunikować, by Twoje zdanie, potrzeby, opinie wreszcie stały się tak samo ważne, jak potrzeby i zdanie innych osób.

W tym kursie zdradzę Ci jak za pomocą prostych narzędzi krok po kroku
 zbudować autentyczną pewność siebie i żyć na własnych zasadach!

Zapisu na listę osób zainteresowanych kursem możesz dokonać tutaj>>> 
Dzięki temu będziesz na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiesz się kiedy rusza przedsprzedaż.
Będzie trwała ona tylko 2 dni. ;)


0 komentarze: