ODBIERZ PREZENT

O tym, że warto mieć swoje cele, planować, wyznaczać priorytety i konsekwentnie realizować swoje zadania wiesz doskonale. Z pewnością przek...

Kobieta efektywna i efektowna - gdy wiesz, co chcesz zrobić, ale nie wiesz jak

Dodane przez | 09:35 2017/05/16
O tym, że warto mieć swoje cele, planować, wyznaczać priorytety i konsekwentnie realizować swoje zadania wiesz doskonale. Z pewnością przekonałaś się też jak o tym jak bardzo zwiększa się Twoja efektywność w ciągu dnia jeśli zaplanowałaś wcześniej, co po kolei jest do wykonania. 
Jednak bywają takie momenty, gdy masz przed sobą swoje cele, cały spis zadań, ale nie wiesz jak się za nie zabrać. Dziś poznasz sposoby, które pozwolą Ci uniknąć tego problemu.


fot. Mel Elías, unsplash.com

1.       Upewnij się, że to Twój cel i znajdź swoje powody
Jeśli masz przed sobą jakieś ważne i trudne zadanie upewnij się, że naprawdę zależy Ci na jego wykonaniu i że tylko Ty możesz to zrobić najlepiej. Pomyśl:

Jakie korzyści z niego wynikają, dlaczego Ci na nim zależy?
Co się stanie, gdy tego nie zrobisz, co stracisz?
Jak zmieni się Twoje życie, gdy ten cel zostanie zrealizowany?

Znajdź swoje powody, dla których ten cel wart jest Twojej uwagi. 
Czasami mamy przed sobą jakieś zadania, które przyprawiają nas o ból głowy, wydają się bez sensu, ale doskonale wiemy, że musimy się z nimi zmierzyć i je wykonać, by móc zrealizować swój większy cel. Ale zawsze warto znać swoje "dlaczego tej cel jest dla mnie ważny i chcę go zrealizować".

Za każdym razem, gdy mam przed sobą zadanie, które wymaga efektywnego działania zastanawiam się jakie korzyści w perspektywie długofalowej się za nim kryją. Gdy przyjdzie zniechęcenie, brak wyników, monotonia – to właśnie moje powody, moje sile „dlaczego” pozwolą mi wytrwać.

Pomyśl w jakich obszarach swojego życia chcesz być bardziej efektywna i zastanów się dlaczego?


2.       Uwierz w siebie i swoje możliwości
Często jest tak, że mamy jakieś pragnienie, chcemy czegoś dokonać, jednak gdzieś w głębi czujemy, że jest to bardzo trudne do zrealizowania, że być może na to nie zasługujemy, nie jesteśmy wystarczająco mądre, ładne, czy cokolwiek innego. Zaczynamy wątpić w siebie i swoje możliwości.

Wątpliwości są czymś normalnym i naturalnym, zwłaszcza wtedy, gdy po raz pierwszy musimy się z czymś zmierzyć i zwłaszcza wtedy, gdy przez większą część swojego życia ktoś nam stale próbował wmówić, że do niczego się nie nadajemy, wytykał błędy, krytykował.

Boimy się, że nie podołamy, że za mało wiemy, nie jesteśmy wystarczająco przygotowane, ale nigdy nie będzie tak, że będziesz wiedziała wszystko. Dlatego zacznij z tą wiedzą, z tymi umiejętnościami, które już masz, a resztę zdobędziesz w trakcie.

By z większą odwagą kroczyć na przód warto pomyśleć:

 Jakie Twoje mocne strony pomogą Ci zrealizować Twój cel?
Ja zawsze w takich chwilach odwołuję się do swojego doświadczenia. Myślę o podobnych zadaniach do wykonania, o innych trudnych wyzwaniach, z  którymi musiałam się zmierzyć i doskonale sobie z nimi poraziłam.

Też tak spróbuj. 
Być może zdałaś maturę, skończyłaś studia, dostałaś awans, tworzysz wspaniały związek, masz wspaniałe osoby wokół siebie, ćwiczysz regularnie, zdobyłaś jakiś medal w zawodach - jakie Twoje cechy Ci w tym pomogły? Może jesteś systematyczna, zdeterminowana, opanowana, ambitna, wrażliwa, skuteczna, współpracująca, lojalna, konsekwentna?

Zastanów się jakie Twoje cechy Ci w tym pomogły?

fot. Tamara Bellis, unsplash.com


3.       Dokończ niezałatwione sprawy 
Jeżeli wiesz, że masz w swoim życiu jakieś niezałatwione sprawy, jakieś relacje, które wciąż nie dają o sobie zapomnieć, a nie są one zbyt pozytywne, jakieś zadania, które zaniedbałaś to warto byś się nimi wreszcie zajęła. 

Jeśli chcesz działać efektywnie musisz wyrzucić ze swojej głowy wszystkie niedokończone sprawy. 
Przelej je na papier, a następnie wpisz do kalendarza wyznaczając im termin, kiedy się nimi zajmiesz. 

W przeciwnym razie wciąż będą o sobie przypominać w najmniej odpowiednim momencie. Jeśli ciągniesz za sobą jakiś bagaż negatywnych emocji, żal, ból, złość to one stale z ogromną siłą hamują Twoje działania i codzienny entuzjazm. 

Przez najbliższy tydzień zajmij się tym wszystkim, co wiesz, że i tak musisz wykonać, ale z jakiegoś powodu wciąż z tym zwlekasz i odkładasz na jutro.

Nie jesteś w stanie na dłuższą metę działać efektywnie jeśli Twoje życie prywatne wali Ci się na głowę. Dlatego zajmij się nim w pierwszej kolejności. 

Pomyśl, co takiego możesz zrobić, by poprawić relacje z najbliższymi: z partnerem (byłym partnerem), dziećmi, rodzicami?
Jak możecie podzielić się obowiązkami domowymi, byś nie byłą jedyną osobą, która się na tym zna?

Odbierz >>> bezpłatny dzienny PLANNER 


4.       Sporządź plan realizacji swojego celu
Zaczynaj z wizją końca. Wyobraź sobie, że Twój cel właśnie został zrealizowany, cieszysz się jego fenomenalnymi wynikami, czujesz ogromną dumę i radość, a także podziw dla samej siebie za wytrwałość i konsekwencję w działaniu. 
Poczuj to całą sobą. 
Zobacz jak wyglądasz, jak wygląda Twoje otoczenie, co mówią Twoi najbliżsi, a następnie przejdź w myślach powoli od tej wizji do dnia dzisiejszego.

Co takiego musiałaś zrobić, by ten cel zrealizować?
Jakie kamienie milowe pojawiły się na Twej drodze?
(istotne, ważne, duże wydarzenia/zadania, na które składało się wiele pomniejszych działań)

Jeżeli masz przed sobą jakieś trudne, długotrwałe zadanie to wyznacz jego datę końcową, a następnie podziel je na poszczególne elementy. Możesz w tym celu wykorzystać małe samoprzylepne karteczki i wypisać na nich każde zadanie, które będziesz musiała wykonać, by zrealizować swój ostateczny cel. 

Ułóż je chronologicznie - co po kolei musi się zadziać, by Twój cel został osiągnięty. 
Możesz potem te karteczki nakleić na kartkę A4. 
Następnie do każdego zadania (do każdej małej karteczki samoprzylepnej) wypisz poszczególne czynności, jakie się na nie składają. 
Rozpisuj aż do najprostszego zadania, które jest niezbędne do zrealizowania. 

Często duże, trudne zadania nas zniechęcają swoimi rozmiarami, dlatego warto rozpisać je do takich elementów, które przestaną nas przerażać. 

Planuj zawsze realnie, a nie super optymistycznie
Raczej jest mało realne, że napiszesz wartościową pracę magisterską przez 2 tygodnie (oczywiście pewnie jest to możliwe, gdybyś pisała dzień i noc, ale nie wiem czy warto aż tak ryzykować).

Wyznacz sobie rezerwę czasową
Jeśli wiesz, że ostateczny termin wykonania zadania to koniec maja to ustal sama ze sobą, że skończyć wszystko do maksymalnie połowy maja, by w razie nieprzewidzianych trudności wciąż zmieścić się w terminie (to, że jakieś opóźnienia po drodze się pojawią jest niemal pewne).

Planuj zawsze z długopisem w ręku i na papierze
Po to, by nic Ci nie umknęło. Pamięć bywa złudna, dlatego warto mieć wszystko przed nosem czarno na białym.

fot. Cathryn Lavery, unsplash.com

5.       Nie bądź zdziwiona, gdy nadejdą trudności 
To, że nadejdą trudności masz niemal zagwarantowane, dlatego już dziś pomyśl z czym możesz mieć problem i jak sobie z nim poradzisz. Możesz to być Ty sama (lenistwo, wymówki, brak siły, czasu oraz motywacji, wątpliwości, niewspierające przekonania, zastanawianie się „co inni powiedzą/pomyślą”), mogą to być również okoliczności zewnętrzne (zbyt późna pora, znajomi, rodzina, brak pieniędzy).

Zrób listy:
  1. Listę, w której napiszesz jaką wiedzę i umiejętności będziesz musiała zdobyć, by zrealizować swój cel.
  2. Listę osób, którzy mogą Ci pomóc zrealizować Twój cel, z którymi możesz współpracować.
  3. Listę z przeszkodami, które według Ciebie mogą się pojawić.  
 Do każdej z tych trudności wypisz sposoby, które pozwolą Ci je pokonać. 

Pomyśl o tym zanim przystąpisz do realizacji celu, bo wówczas, gdy tylko pojawi się jedna z tych trudności będziesz już wiedziała jak sobie z nią poradzić.


6.       Każdy dzień planuj z wyprzedzeniem
Najlepiej wieczorem wypisz zadania na następny dzień. Możesz to zrobić w swoim kalendarzu, plannerze, zeszycie lub na kartce papieru.

Ustal kolejność tych zadań i wyznacz priorytety. 

Zastanów się, które z wypisanych działań są kluczowe w realizacji Twojego celu i to na nich skup się w pierwszej kolejności. 

Pamiętaj o regule 80/20 i trzymaj się jej

Ja dodatkowo wieczorem przed realizacją danego, ważnego zadania przygotowuję już sobie to, co mogę -  przeglądam materiały, składam w jednym miejscu to, co będzie mi niezbędne do wykonania danego zadania, dzięki temu następnego dnia dużo szybciej i energiczniej przystępuję do jego realizacji.

Więcej o regule 80/20 przeczytasz tutaj.

Odbierz >>> bezpłatny dzienny PLANNER 

7.       Rób codziennie i cotygodniowe podsumowania
Pod koniec każdego dnia, zanim jeszcze przystąpisz do sporządzania listy zadań na kolejny dzień zastanów się jakie cele zrealizowałaś dzisiaj,  jakie zadania z listy nie zostały zrobione i dlaczego? Żeby zwiększyć swoją efektywność trzeba stale analizować i wyciągać wnioski. 

Jeżeli widzisz, że znów połowy zadań nawet nie tknęłaś to zastanów się z czego to wynika 
– być może planujesz mało realistycznie, za dużo na siebie bierzesz (w końcu papier przyjmie wszystko), 
a być może gdzieś pomiędzy jednym zadaniem, a  drugim tracisz mnóstwo czasu na sprawy, które nie są ani istotne, ani ważne, a wręcz należą do pożeraczy czasu. 


Ścigaj się ze sobą. Każdego tygodnia staraj się działać bardziej efektywnie i mieć więcej powodów do dumy.

Pamiętaj też o tym, by nagradzać się po wykonaniu każdego większego, trudniejszego etapu.
Doceniaj siebie za swoja konsekwencję w działaniu.

fot. Priscilla, unsplash.com

8.       Modyfikuj plan działania 
Zmieniaj to, co się nie sprawdza. Czytaj, pytaj, szukaj wsparcia od osób, które być może już zrealizowały podobny cel do Twojego i ucz się z ich doświadczenia. Głupotą jest robić stale to samo i liczyć, że wreszcie osiągnie się inny efekt. 

Jeśli widzisz, że dana metodą się nie sprawdza to zmień ją
Być może będziesz musiała wprowadzić jakieś czynności, których do tej pory nie planowałaś, a być może z innych czynności należałoby zrezygnować. 

Dlatego tak ważne jest byś wyznaczała sobie terminy końcowe na wykonanie poszczególnych fragmentów działania, byś robiła codzienne i cotygodniowe podsumowania:

To dzięki nim wiesz, w jakim punkcie jesteś – czy przybliżasz się do swojego celu, czy też oddalasz
Plan realizacji jest rzeczą zmienną, nie trzymaj się go kurczowo, gdy widzisz, że jakieś działanie, którego nie planowałaś sprawdza się lepiej.

Odpuść sobie perfekcjonizm
Nic tak nie zabija produktywności i nie hamuje entuzjazmu jak zbytni perfekcjonizm, jak stałe ulepszanie czegoś, co już jest i tak bardzo dobre. 

Przyjmuję zasadę, że jeśli zrobiłam coś, co jest już dobre i co jestem w stanie zaakceptować to wypuszczam to dalej.  Nie poprawiam po raz setny, bo przecież zawsze wszystko można zrobić lepiej. Gdybym np. miała czekać aż będę pisać perfekcyjne posty, będę miała perfekcyjną stronę i perfekcyjny fan page to do dziś nic, by nie powstało.

Rób najlepiej jak umiesz w danym momencie i puszczaj to dalej bez zbędnego ulepszania, poprawiania
Porzuć manię stałego poprawiania, ulepszania, dopieszczania, bo tylko marnujesz swój czas i energię, którą mogłabyś spożytkować w kolejnych etapach dojścia do celu.

Więcej przeczytasz tutaj


9.       Motywacja jest przereklamowana


"Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać."

Nie przestawaj dopóki nie osiągniesz swojego celu. Nie zniechęcaj się trudnościami, nie załamuj drobnymi niepowodzeniami. Jeśli naprawdę Ci zależy na realizacji Twojego celu to nie narzekaj i nie rozczulaj się nad sobą, że jest ciężko, ale zamiast tego z konsekwencją każdego dnia rób coś, co Cię do niego przybliży. 

Motywacja jest z reguły na początku jakiegoś wyzwania
i pozwala Ci zacząć z większa energią, chęcią i zapałem, ale zawsze mija pozostawiając szarą rzeczywistość. 
I wtedy większość odpuszcza - stwierdzają, ze ich cel wymaga zbyt dużo poświeceń i rezygnują.

Sukces nigdy nie jest dziełem przypadku, a raczej długiej i ciężko żmudnej pracy. Czasami trzeba wykonać coś, na to co nie masz ochoty, coś co nie sprawia żadnej przyjemności, ale jeśli jest to niezbędne, by dany cel osiągnąć to weź się do roboty i nie marudź jak bardzo dzisiaj Ci się nie chce. 

Od siedzenia na dupie kompletnie nic się nie zmienia, dlatego wykształć w sobie samodyscyplinę i każdego dnia zrób coś, cokolwiek, co przybliży Cię do Twojego celu. Wielkie cele zrealizujesz tylko wtedy, gdy przez długi czas będziesz potrafiła narzucić sobie dyscyplinę, by wykonać systematyczną pracę.

fot. David Marcu, unsplash.com

A, co jeśli brakuje Ci wytrwałości?


"Winda do sukcesu nie działa, ale klatka schodowa jest zawsze otwarta"
Zig Ziglar

Tu nie ma drogi na skróty, nie ma łatwych i szybkich rozwiązań. Każdy sukces, każdy trudny cel wymagają zapłaty odpowiedniej ceny, pewnych wyrzeczeń i systematycznych działań. A większość ludzi wcale nie chce ich ponieść. Godzą się jedynie na pewnie niedogodności, ale nie na wszystkie. Mówią "fajnie, by było zrealizować to czy tamto", ale gdy przychodzą pierwsze trudności wynajdują tysiące wymówek i usprawiedliwień dlaczego to akurat dzisiaj nic w tym kierunku nie zrobią.

 Aby zrealizować swoje cele niezbędne jest byś robił to, co konieczne i nie zastanawiał się nad tym czy masz dziś na to ochotę, czy też odczuwasz jej brak. Po prostu działaj. 

Jesteś sumą podejmowanych decyzji i tylko od Ciebie zależy co wybierzesz,
czy będzie to działanie, czy też zniechęcenie, a w konsekwencji pewnie ostatecznie, porzucenie swojego celu.


Nie rozmyślaj o tym jak bardzo mi się nie chce, tylko działaj.
Codziennie. Systematycznie, krok po kroku. 
Czasami powoli, ale wciąż do przodu. 

Codziennie zrób coś, co będzie Cię przybliżało do Twojego celu. 
Postanów, że codziennie przez chociaż 5 minut zajmiesz się tym, na czym Ci zależy.

Zdecyduj, że poświęcisz 5 minut spośród aż 24 godzin, aby coś przeczytać albo przez 5 minut będziesz ćwiczył lub robił przez ten czas cokolwiek innego, co jest niezbędne do osiągnięcia Twojego celu. Po prostu zacznij. 

Jeśli nauczysz się systematycznie działać w drobnych sprawach będzie Ci także dużo łatwiej wytrwać w tych trudniejszych, które będą wymagały większego zaangażowania, czy nakładu czasu.

Czasami po prostu musisz się zmusić do działania. 

Ucz się od osób, które imponują Ci swoją konsekwencją i zaangażowaniem.

Naśladuj osoby, które podziwiasz. Pomyśl, co oni zrobiliby gdyby znaleźli się w podobnej sytuacji do Twojej, co by wybrali. Ucz się od najlepszych, od osób, które już mają efekty, do których Ty zmierzasz, patrz jak działają, jak myślą, jak żyją. Inspiruj się zwłaszcza w tych chwilach, w których ciężko o wytrwałość.

Zawsze zanim zdecydujesz się, aby ostatecznie odpuścić - daj najpierw z siebie wszystko.

Czasami motywacji brak, naprawdę człowiekowi bardzo się nie chce, a wyniki zbyt szybko się nie pojawiają w zamian za to przychodzi zniechęcenie i chęć odpuszczenia. Jeśli Ty też tak masz to, gdy już nic nie działa, 5 minutowa aktywność to dla Ciebie zbyt wiele to zrób sobie przerwę. 

Odpocznij kilka dni, w trakcie których przemyśl jeszcze raz swój cel, plan działania i podejmij decyzję, czy wracasz do gry, czy też rezygnujesz. dzięki któremu będziesz mógł/a jeszcze efektywniej realizować swoje cele :) oraz


"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia nie zmarnować?" 


A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: