ODBIERZ PREZENT

Nikt z nas nie lubi być atakowany i krytykowany . I nawet jeśli zgadzamy się z negatywną oceną innych to rzadko potrafimy się do tego przyz...

Gdy Ty atakujesz, on się broni, czyli o sztuce udzielania negatywnej informacji zwrotnej

Dodane przez | 14:06 2017/07/27
Nikt z nas nie lubi być atakowany i krytykowany. I nawet jeśli zgadzamy się z negatywną oceną innych to rzadko potrafimy się do tego przyznać. Przeważnie szukamy czegoś na swoje usprawiedliwienie, tłumaczymy się albo odbijamy piłeczkę i zaczynamy krytykować tę drugą stronę. 
W końcu nikt nie jest idealny, więc zawsze znajdzie się coś, co możemy komuś wyrzucić. 
Jak zatem komunikować swoje negatywne opinie, by odniosły pozytywny skutek?

fot.Jared Brashier, Unsplash

1. STOSUJ KOMUNIKAT "JA"
Wyrażaj swoje emocje i uczucia w taki sposób, by nie oceniać, nie obwiniać i nie atakować swojego partnera. Nie sugeruj swojemu partnerowi, że to on odpowiada za Twoje złe samopoczucie. 

Mów o tym, co Ty czujesz, kiedy on mówi czy robi to, co Tobie nie pasuje. 
Możesz też na koniec dodać jakiego zachowania w przyszłości oczekujesz. 

Komunikuj mu otwarcie swoje uczucia i emocje – nie każ się domyślać. 
Pozbądź się przy tym bezwzględnego i zjadliwego tonu głosu. 
Spokojnie przedstaw swoje stanowisko.


2. SKUP SIĘ NA ZACHOWANIU 

Istotne jest byś w swojej wypowiedzi skupiła się na jego zachowaniu, a nie oceniała jego cechy charakteru. 

Skup się na czynach i odwołuj do faktów

Ważne jest także byś wybrała do tego odpowiedni moment. Wyrażanie swojej opinii w chwili, gdy sytuacja już i tak jest zaogniona, gdy oboje jesteście zdenerwowani – nie rozwiąże żadnego problemu

Poczekaj aż się uspokoicie i przemyślicie daną sytuację. 
Dopiero wtedy podejmijcie rozmowę i wysłuchajcie tego, co wzajemnie macie sobie do powiedzenia. 


3. PRZEDSTAW KONKRET

Jeśli chcesz załatwić jakikolwiek problem to najpierw go nazwij. Sprecyzuj jak najdokładniej, o co Ci chodzi. A potem bądź precyzyjna w przedstawieniu swojego zdania partnerowi. 

Nie mów „bo Ty zawsze”, „bo Ty nigdy” – takie uogólnienia jedynie sprawią, że zacznie się bronić i nie weźmie Twoich uwag na poważnie. 

Mów o jaką konkretnie sytuację/słowa Ci chodzi – tak, by partner rzeczywiście mógł się do tego odnieść i nad tym popracować.4. BĄDŹ OTWARTA

Ocenianie innych zazwyczaj przychodzi nam bardzo łatwo. Potrafimy wymienić wszelkie błędy partnera, nie do końca widząc swoje. 

Jeśli w naszym związku nie dzieje się najlepiej to wychodzimy z założenia, że partner musi się zmienić, że niech to on zacznie od siebie. Jeśli zależy Ci na Waszej relacji to pamiętaj, że masz wpływ tylko na siebie. 

Gdy przedstawisz swoje zdanie, dowiedz się co ma Ci w tym temacie do powiedzenia

Nie zamykaj się tylko wokół tego, co sama myślisz i czujesz. 
Zrozum także jego sposób działania, bo dopiero wtedy będziecie w stanie znaleźć wspólne wyjście.


5. NIE WYPOMINAJ WSZYSTKICH BŁĘDÓW

Często, gdy dochodzi do krytyki i wzajemnej niezbyt miłej wymiany zdań – zapominamy się i zaczynamy wyrzucać z siebie wszystko to, co przyjdzie nam do głowy. 

Wypominamy wydarzenia sprzed roku albo nawet kilku lat. Mówimy dużo i szybko, by przypadkiem niczego nie zapomnieć. Nagle odżywają stare rany, sytuacje, które już zostały omówione i wybaczone, ale niezapomniane. 

Dobrze wiesz, że to do niczego pozytywnego nie prowadzi, że będzie gorzej niż jest, ale dzięki temu czujesz chwilową ulgę. Zapominasz, że w ten sposób nie rozwiązujesz żadnego problemu. 

Za każdym razem, poruszaj tylko jeden problem – wyrażaj tylko jedną negatywną uwagę. 
Nie wypominaj wszystkiego, co kiedykolwiek miało miejsce, bo tylko nakręcasz spiralę wzajemnych oskarżeń.


6. WYBIERZ ODPOWIEDNI MOMENT

Wytykanie błędów pod wpływem impulsu, w gniewie i złości, niewiele zmieni. Wymienicie się co najwyżej kąśliwymi komentarzami i jak było do dupy, tak też zostanie. 

Dlatego tak istotne jest to byście rozmawiali ze sobą dopiero wtedy, gdy oboje macie na to czas i jesteście w spokojnym, pokojowym nastroju. Tylko tak jesteście w stanie bez nerwów i wzajemnych oskarżeń, znaleźć wspólnie rozwiązanie. 

Pamiętaj, że jesteście zespołem, więc nie warto grać przeciwko sobie – ale warto ustalać wspólne zasady, respektując potrzeby obu stron.


7. ZAPEWNIJ PARTNERA O SWOICH UCZUCIACH

Krytyka często boli, czujemy że ta druga osoba nie do końca nas akceptuje, że być może w pewnych aspektach ją zawodzimy. 

Dlatego tak ważne jest zapewnienie swojego partnera, że mimo wszystkich naszych uwag wciąż go kochamy i wciąż nam na nim zależy, że robimy to po to, by nam obojgu żyło się ze sobą lepiej, bo nie ma nic gorszego niż noszenie w sobie jakiekolwiek urazy, a potem po latach wyrzucenie jej z siebie. Wtedy najczęściej jest już ona tak głęboka, że niewiele da się z nią zrobić.Jeśli czujesz, że potrzebujesz zadbać o siebie, stać się pewną siebie osobą to już dziś zapisz się na listę osób zainteresowanych: 

kursem online 
"ZBUDUJ SIEBIE NA NOWO, 
czyli pewność siebie w praktyce"

Masz dość płakania w poduszkę, gdy Twój kolejny związek kończy się z hukiem, a awans w pracy przechodzi Ci koło nosa? 
Czy jesteś gotowa na to, aby być wreszcie szalenie szczęśliwa? 
W tym kursie zdradzę Ci jak za pomocą prostych narzędzi odzyskać wiarę w siebie i swoje możliwości.
Pokażę Ci krok po kroku jak zbudować autentyczną pewność siebie, swoją wewnętrzną siłę, byś nie musiała już dłużej czekać, aby zacząć doceniać siebie i cieszyć się życiem.

Zapisu na listę osób zainteresowanych kursem możesz dokonać tutaj>>> 
Dzięki temu będziesz na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiesz się kiedy rusza przedsprzedaż.
Będzie trwała ona tylko kilka dni. ;)

0 komentarze: