ODBIERZ PREZENT

O tym, że warto mieć swoje cele i o tym, że najlepiej, by były ona zapisane wie już chyba każdy. Tylko jakoś nie każdy wciąż się tym zajął....

7 stopni, by osiągnąć swoje cele - według Briana Tracy

Dodane przez | 15:54 2017/08/10
O tym, że warto mieć swoje cele i o tym, że najlepiej, by były ona zapisane wie już chyba każdy. Tylko jakoś nie każdy wciąż się tym zajął. Są co prawda osoby, które wolą żyć z dnia na dzień i nie zastanawiać się nad tym, czego tak naprawdę chcą.

Wierzą, że życie im się przytrafia, że nie są w stanie przewidzieć co ich spotka, więc zamiast kreować samemu swoją rzeczywistość, wolą reagować na to, co zastaną.

Jeśli należysz do tej grupy osób to ten artykuł z pewnością nie jest dla Ciebie, ale jeśli jesteś jedną z tą osób, które chcą świadomie kierować swoim życiem to czytaj dalej.

Wiem, że nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć i że nie zawsze w życiu wszystko idzie zgodnie z planem. Wiem też jednak jak bardzo różni się nasz sposób myślenia i działania, gdy wiemy dokąd zmierzamy, od tego, gdy żyjemy z dnia na dzień, bez większej wizji.

Dziś przedstawię Ci 7 stopni, które są, zdaniem Briana Tracy, przydatne w osiąganiu celów.
Bo jak to mówi ich autor: „Każdy plan jest lepszy, niż jego brak”.

Zatem poświęć dziś swój czas i dokładnie przemyśl, co takiego chcesz osiągnąć – stwórz wizję swojego życia.


fot. John Matychuk on Unsplash


1.       Zdecyduj, czego chcesz 
i zastanów się dlaczego Ci na tym zależy

Określ, co tak naprawdę chcesz osiągnąć, jak ma Twoje życie wyglądać. Na co byś się odważył, gdybyś miał nieograniczone możliwości, gdybyś miał gwarancję sukcesu? Zapisz na kartce wszystko to, co przychodzi Ci na myśl. Pisz precyzyjnie, ze szczegółami. Pisz tak żeby Twoja wizja była pociągająca oraz motywująca. 

Jak wygląda Twoje życie, gdy spełnia 100% Twoich oczekiwań? Gdzie mieszkasz, z kim, czym zajmujesz się zawodowo, jak spędzasz swój wolny czas? Zadbaj o to, by Twoja wizja naprawdę oddawała to, czego pożądasz, by była dla Ciebie interesująca. Jasno sprecyzuj, czego chcesz i zastanów się „po czym poznasz, że dany cel został już przez Ciebie osiągnięty?”

Zastanów się też nad tym, dlaczego w ogóle tego chcesz. Wielu z nas chce być zdrowa, bogata, mieć udane relacje z innymi, szczęśliwą i kochającą się rodzinę, spędzać wakacje w egzotycznych miejscach. Ale dlaczego? Dlaczego to jest dla Ciebie ważne? Zapisz swoją odpowiedź.


2.       Wyznacz termin osiągnięcia swojego celu 
i określ skąd startujesz

Rozłóż duży cele na małe. Często ambitne cele, odłożone w czasie nas przerażają, wyglądają na niemożliwe do zrealizowania, pozostają więc jedynie pobożnymi życzeniami. Jeśli chcesz jednak żeby Twoja wizja naprawdę miała szansę się spełnić musisz ten duży cel podzielić na mniejsze kawałki. 

Zapisz zatem swój cel długoterminowy – co chcesz osiągnąć za 5 lat. A następnie podziel go na etapy. Co chcesz osiągnąć za 3 lata, za rok, za pół roku, z miesiąc, za tydzień. Jakie działania musisz podjąć, by Twój cel został faktycznie zrealizowany?

Jeśli określisz termin realizacji celu uzyskasz większą motywację i siłę do działania, będziesz też na bieżąco obserwować w jakim miejscu jesteś – jak wiele już za Tobą i ile jeszcze przed Tobą. Będziesz trzymać się kursu, zaczniesz szybciej podejmować  trafne decyzje, bo będziesz wiedzieć, które z nich przybliżają Cię do realizacji Twojego celu, a które oddalają.

A co jeśli nie osiągniesz swojego celu w wyznaczonym czasie? Wyznaczysz kolejną datę.

Określ też swoją obecną sytuację. 
Bez względu na to, co takiego chcesz osiągnąć, czy zarobić określoną sumę pieniędzy, czy może schudnąć kilka kilogramów to niezbędne jest byś ustaliła punkt, z którego startujesz. 
Jak na ten moment wygląda stan Twoje konta, Twoje inwestycje, zarobki? 
Ile obecnie ważysz, jakie masz parametry w obwodach? 
Określ dokładnie swoje obecne położenie. Bądź przy tym obiektywna i precyzyjna.


3.       Określ przeszkody jakie mogą
pojawić się na drodze do Twojego celu

To, że pojawią się przeszkody jest niemal pewne. Im bardziej ambitny cle przed Tobą, tym więcej możliwych przeszkód do pokonania. Dlatego już teraz wiedz, że one nastąpią i przygotuj się na tyle, na ile możesz. Owszem nie przewidzisz wszystkiego, ale zapisz teraz te przeszkody, które przychodzą Ci do głowy. 

Jeśli chcesz schudnąć to pomyśl co może utrudnić Ci realizację tego celu i zapisz jak sobie z tym poradzisz. Przewidywanie trudności sprawia, że gdy one nadejdą Ty będziesz umiała szybciej i trafniej reagować, nie będą wówczas dla Ciebie jakimś wielkim zaskoczeniem. 

Zastanów się dlaczego do tej pory nie osiągnęłaś wyznaczonego celu, co takiego utrudniało Ci jego realizację? 

Brian Tracy wskazuje, że 80% przeszkód jakie napotkasz w realizacji swojego celu będzie pochodzić z Twojego wnętrza, a tylko 20% z przeszkód to obiektywne trudności.

4.       Zastanów się jaką wiedzę 
i umiejętności będziesz musiała zdobyć

Określ jakie umiejętności i wiedzą są kluczowe i niezbędne do tego, by Twój cel został rzeczywiście zrealizowany. To, co robiłaś do tej pory doprowadziło Cię do miejsca, w którym jesteś. Jeśli chcesz je zmienić musisz wprowadzić zmiany. Musisz określić czego będą one dotyczyć. 

Według Briana Tracy w każdym zawodzie istnieje od 5 do 7 umiejętności, które są niezbędne i przydatne do tego by Twoja kariera rozwijała się w zawrotnym tempie. 

Określ jakie to umiejętności i pracuj nad ich zdobyciem. Być może niezbędne okażą się dodatkowe szkolenia, przeczytanie odpowiedniej literatury, poszukanie mentorów. 

Zastanów się nad tym, która umiejętność, gdybyś ją zdobył i był w niej naprawdę bardzo dobry  – wprowadziłaby największe zmiany w Twoim życiu?

Określ teraz jakie 5 umiejętności musisz zdobyć, by Twoja kariera rozwinęła się tak, jak tego pragniesz. A jakie 5 umiejętności musisz zdobyć, by być wspaniałą partnerką i matką?

Jakie umiejętności będą Ci niezbędne za rok, za trzy lata, za pięć lat? Określ je i pomyśl jak możesz je zdobyć. To one będą Cię wyróżniały na ryku pracy, to one sprawią, że będziesz się realizowała w roli matki i żony. To dzięki nim będziesz mogła zrealizować swój główny cel.


5.       Zastanów się czyjej pomocy 
i współpracy będziesz potrzebowała

Kolejnym etapem niezbędnym na drodze osiągnięcie Twoich celów to określenie osób, organizacji i instytucji, które są niezbędne do tego byś mogła urzeczywistnić swoje pragnienia. Zastanów się zatem, kto taki może Ci pomóc, kto może z Tobą współpracować. 

Rób też więcej niż inni od Ciebie oczekują. Zaskakuj swoich klientów, szefa, współpracowników. Działaj zawsze w 100%  - dawaj z siebie wszystko albo nic. 

Jeśli decydujesz się na współpracę z kimś to myśl w kategoriach wygrana-wygrana. 
Rób wszystko żebyście oboje na tym skorzystali. 
Nie ma nic gorszego nie wykorzystywanie tej drugiej osoby albo działanie swoim kosztem.

fot. Fabrizio Verrecchia on Unsplash

6.       Spisz dokładnie swoje plany 
– krok po kroku

Spójrz na listę umiejętności, które musisz zdobyć, na listę nazwisk osób, których pomocy lub współpracy potrzebujesz, a także na listę przeszkód, które mogą pojawić się na Twojej drodze. Osiągnięcie celu może wymagać nawet od 20 do 40 etapów. Nie zrażaj się tym. 

Pamiętaj, że im bardziej ambitny i oddalony w czasie cel, tym dłuższa droga do jego osiągnięcia i tym więcej do zrobienia.  Pamiętaj, że bez względu na to, co będziesz robić, a czego robić nie będziesz – czas i tak upłynie. Dlatego wykorzystaj go pozytywnie, wykorzystaj go w taki sposób, który przybliży Cię do realizacji Twojej wizji. 

Stwórz zatem szczegółowy spis wszystkich czynności, ponumeruj je i osadź w czasie. Uszereguj swoje zadania – zastanów się nad tym, co musi być zrobione w pierwszej kolejności, a co ma być wykonane w dalszej. 
Ustal ostateczne terminy. 
Koryguj swoje zamierzenia. 

Każdy plan jest po to, by Ci pomóc w realizacji Twojego celu, a nie sztywną wytyczną. Jeśli widzisz, że coś nie działa, zmieniaj – a nawet ułóż nowy plan. Jeśli widzisz, że dany termin jest nierealny to wyznacz drugi.


7.       Działaj - rób swoje

Ostatnim etapem osiągania celów jest akcja. Każdego dnia zrób coś, co przybliży Cię do realizacji Twojego celu. Nie odkładaj działań na jutro ani na bliżej nieokreślone kiedyś. Już dziś zrób coś, cokolwiek, co przybliży Cię chociaż odrobinę w kierunku Twoich pragnień. 

Wiedz, że będzie ciężko, że realizacja celów wymaga pracy, wysiłku, poświęcenia i 100% zaangażowania, ale jeśli ten cel jest zgodny z Tobą, z Twoją wizją idealnego życia to podejmij ten trud i działaj. 
Bądź zdecydowana i wytrwała. 
Wykształć w sobie samodyscyplinę i trzymaj się obranego kursu, a pewnego dnia – być może nawet dużo szybciej niż dziś sobie ustaliłaś – Twój cel stanie się wreszcie Twoim udziałem. 

Nastaw się, że czasami będzie trudno, że być może przyjdą chwile zwątpienia i zniechęcenia, gdzie nie wszystko będzie szło po Twojej myśli, ale nie poddawaj się. Za każdym razem, gdy będziesz dziać wytrwale będzie rosłą Twoja pewność siebie i duma z własnych osiągnięć, będziesz mieć więcej energii, by stawiać czoła przeciwnościom. 
Wytrwaj - posuwaj się stale na przód. Nawet małymi krokami, nawet pełzając, ale wciąż do przodu.


Wierzę, że te 7 kroków przybliży Cię do osiągnięcia Twoich celów i pomoże Ci w realizacji wizji Twojego idealnego życia. 
Pamiętaj tylko o tym jak ważna jest konsekwencja w działaniu i wytrwałość!


Odbierz w prezencie bezpłatny e-book

"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia
nie zmarnować?
I dokonaj zmian, dzięki którym nareszcie zaczniesz żyć pełnia życia, realizować swój potencjał i żyć w zgodzie z sobą!


A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: