ODBIERZ PREZENT

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, co sprawia, że jedne osoby realizują swoje cele, a inne nawet nie sprecyzowały czego chcą? Jak bardzo róż...

Określ czego chcesz i odważnie realizuj swoją wizję

Dodane przez | 08:59 2017/08/29
Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, co sprawia, że jedne osoby realizują swoje cele, a inne nawet nie sprecyzowały czego chcą? Jak bardzo różnią się wyniki tych osób? Czy warto określić dokąd się zmierza? Moim zdaniem tak, bo tylko wtedy świadomie kształtujemy swoje życie, dokonujemy wyborów, które są zgodne z nami, a nie z oczekiwaniami naszych najbliższych czy otoczenia, bo tylko wtedy wiemy jakie kolejne kroki musimy wykonać. Jeśli Ty również chcesz odważnie realizować swoją wizję idealnego życia to poznaj kilka zasad, które Ci to ułatwią.


Zdjęcie: Jonatan Pie on Unsplash

1.       Ustal swoją wizję idealnego życia

Miej swoją wizję idealnego życia. zapisz jak ma ono wyglądać za 5 lat, za 3 lata, za rok. I w oparciu o nią wyznaczaj cele krótkoterminowe. Mając swoją wizję wiesz dokąd zmierzasz, wiesz na co musisz teraz poświęcić swój czas, by rzeczywiście tam dotrzeć. 

Ale samo posiadanie wizji nie wystarczy. Ona wskazuje jedynie kierunek, jednak żeby się tam znaleźć potrzebna jest codzienna wytrwała podróż. Codzienne posuwanie się naprzód, krok po kroku. Czasami wolno, czasami ciężko, ale wciąż systematycznie na przód. 

Skoncentruj się na swoich celach i codziennie rób coś, co Cię do nich przybliży. Jeśli wiesz dokąd zmierzasz, znajdziesz środki potrzebne do tego. Jeśli nie wiesz, czego chcesz to często nie wykorzystasz nadarzających się okazji. 

Zaplanuj zatem swój czas, swoje dni, tygodnie oraz miesiące. Gdy stworzysz już wizję, ustal plan jej realizacji. Zapisz jakie czynności musisz wykonać, by stała się ona Twoją rzeczywistością.

Być może zdecydujesz się rozpocząć jakieś studia podyplomowe, być może będziesz musiała poznać nowe osoby, które będą mogły Ci w tym pomóc. Ustal, co jest niezbędne do tego, byś mogła zrealizować swoje cele.


2.       Przeznacz swój czas na wykonywanie czynności produktywnych

Doba każdego z nas składa się z 24 godzin, ale tylko nieliczni potrafią wykorzystać ten czas efektywnie. Inni ślizgają się z godziny na godzinę, zastanawiając się nad tym, co tu zrobić żeby się nie narobić. Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym są takie czynności, które mają wartość, jak i takie, które tylko „zabijają czas”. 

Jeśli chcesz odnosić sukcesy i cieszyć się ze swoich osiągnięć to zastanów się nad tym, jakie czynności w Twojej pracy mają największe znaczenie? 
Ustal zatem priorytety i zacznij swój dzień od ich realizacji. 

Większość osób zaczyna swoje działania od czynności, które są przyjemne, ale niekoniecznie ważne. Zmień to. Pracuj wytrwale nad tymi zadaniami, od których najwięcej zależy – ustal co jest najważniejsze i wytrwale realizuj swoje plany. Nie ulegaj wykonywaniu czynności błahych.

Ustal swoje priorytety zgodnie z regułą 20/80/ a zatem niech 20% Twoich działań daje 80% wartości Twojej pracy.  Zatem jeśli na liście zadań do wykonania masz 10 czynności to tylko 2 z nich są kluczowe. Twoją rolą jest ustalenie, które 2 zadania są najważniejsze. 
Miej zatem każdego dnia przed sobą wyznaczone 2 zadania, które koniecznie muszą zostać wykonane.
Wykonując je, kontrolujesz swoje życie.

3.       Oddziel to, co pilne od tego, 
co ważne

Pilne zadania to są te, które musza być natychmiast wykonane – często uzależnione są od czynników zewnętrznych, okoliczności, innych ludzi.  Przeważnie nie mają one dużego wpływu na cele długoterminowe, a zatem na to, co ważne. Wykonuj w pierwszej kolejności to, co pilne, a zaraz potem przechodź do zadań ważnych.  Pamiętając przy tym, że to od nich w dużej mierze zależy realizacja Twojej wizji. 

Przed podjęciem się jakiegoś zadania, zastanów się, które z nich ma największy wpływ na Twoją przyszłość. W ustalaniu swoich zadań możesz posłużyć się metodą proponowaną przez Briana Tracy – a jest nią model ABCD.

Przy każdym zadaniu na Twojej liście umieść jedną z tych liter, pamiętając o tym, że:

A – oznacz te zadania, które są najważniejsze, których nie możesz pominąć

B – to te zadania, które nie są aż tak ważne, a ich niewykonanie nie będzie miało dużych konsekwencji

Pamiętaj przy tym, że dopóki nie wykonasz wszystkich zadań z literą A, nie możesz przejść do zadań oznaczonych literą B. Jeśli masz kilka zadań z literą A to oznacz je A1, A2, A3 itd. To samo dotyczy liter B,C,D.

C – to te zadania, które są miłe, ale nie mają większego znaczenia dla realizacji Twoich celów (telefon do przyjaciółki, wypicie kawy w kawiarni). To czy je wykonasz, czy też nie pozostanie bez większego znaczenia dla ostatecznych wyników.

D – to te sprawy, które możesz delegować innym
Pamiętaj, że nie wszystko musisz robić sama. A jeśli chcesz osiągać naprawdę fenomenalne wyniki w swoim biznesie to koniecznie, część zadań przekaż komuś innemu, pamiętając przy tym byś sobie zostawił 20% najważniejszych – tych, które tylko Ty możesz wykonać.


W chwili, gdy określi swoją wizję stwórz plan jej realizacji. Podziel go na mniejsze fragmenty – na poszczególne miesiące, tygodnie, dni i codziennie sukcesywnie nad nim pracuj. Ustalaj priorytety swoich działań, by czas przestał Ci przepływać przez palce. Dzięki temu w krótkim czasie, osiągniesz dużo więcej. Skup się na tym, co ma największą wartość, pracuj nad tym wytrwale, a efekty nie będą kazały długo na siebie czekać.


Odbierz w prezencie bezpłatny e-book

"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia
nie zmarnować?
I dokonaj zmian, dzięki którym nareszcie zaczniesz żyć w zgodzie z sobą!


A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: