ODBIERZ PREZENT

Jak często to właśnie one blokują Twoje działania? Jak często to, że boisz się, iż w jakiejś dziedzinie poniesiesz klęskę sprawia, że nawe...

Co zrobić, gdy najdą Cię wątpliwości?

Dodane przez | 13:16 2017/10/17
Jak często to właśnie one blokują Twoje działania? Jak często to, że boisz się, iż w jakiejś dziedzinie poniesiesz klęskę sprawia, że nawet nie zaczynasz? Jak sobie z nimi radzić, żeby nas wzmacniały zamiast osłabiały?

Kiedy przypominam sobie wszystkie ważne wydarzenia w moim życiu to większości z nich towarzyszyły wątpliwości i strach. Bałam się tego, że podejmę jakąś decyzję, która później z perspektywy czasu okaże się być fatalna.

Pamiętam jak wiele razy wpadał mi do głowy jakiś pomysł, ale potem im dłużej o nim myślałam, tym bardziej przerażało mnie jego wykonanie.
Bo co jeśli nie wyjdzie? Jeśli się pomyśle, jeśli to jednak nie to

Pytałam wtedy innych co o tym myślą… i ile osób, tyle opinii

Więc wciąż nie wiedziałam co wybrać. Decydowałam się, więc na to co moim zdaniem miało najwięcej sensu albo nie robiłam nic. Czekałam. Do dziś nie wiem na co. Na objawienie? Na odpowiedź z nieba, która utwierdzi mnie w przekonaniu, że „tak, ta droga jest właściwa, idź nią”.

Kiedy wybierałam kierunek studiów – miałam wątpliwości. 
Kiedy decydowałam się na drugi kierunek – też towarzyszyły mi wątpliwości. 
Gdy rozpoczynałam swoją pierwszą, pracę i gdy rozpoczynałam swoją 7 pracę – za każdym razem była ta niepewność – jak sobie poradzę, czy mi się spodoba. 

Kiedy zakładałam swojego bloga też miałam mnóstwo wątpliwości – i tak np. czy ktoś to w ogóle będzie czytał, jakie zagadnienia wybrać, czy tematy nie skończą mi się zbyt szybko, jaka jest moja grupa docelowa. Do dziś część z nich zostało, chociaż minął już prawie rok.

Jedyne czego się nauczyłam to jest to, że wątpliwości były, są i będą, że nigdy mnie nie opuszczą. Za każdym razem, gdy znów stanę przed podjęciem istotnej decyzji najprawdopodobniej one się pojawią. Więc jak z nimi żyć?


Fotografia: Kalen Emsley

1.       Przyjmij, że wątpliwości są czymś naturalnym

Twój umysł chce Cię chronić, więc podrzuca Ci wiele pomysłów, dlaczego podjęcie się danego wyzwania nie ma sensu. Chce Cię chronić przed niepowodzeniem, porażką, rozczarowaniem. 
Robi to na wiele sposobów, ale najczęściej poprzez to, że w Twojej głowie odgrywa się walka – prowadzisz wtedy taki wewnętrzny dialog – z jednej strony chcesz coś zrobić i dostrzegasz plusy, ale z drugiej wyraźne minusy. Myślisz wówczas:

A co jeśli nie wyjdzie? 

Być może stracę pieniądze, uznanie, ludzie będą gadać, że jestem nieudacznikiem. 
Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, co będzie jeśli jednak dany pomysł i jego wykonanie okażą, że strzałem w dziesiątkę? Dużo częściej te negatywne głosy wygrywają, a wtedy kolejny raz zostajemy w tym samym punkcie. Z marzeniami, chęciami, ale brakiem odwagi do działania.2.       Jeśli chcesz cokolwiek zmienić zaryzykuj

Wiesz już, że Twój pomysł może być rewelacyjny, wiesz też, że może okazać się klapą
Przyjmujesz to do wiadomości, zgadzasz się na to i robisz wszystko, co tylko jest w Twojej mocy, by jednak wypalił. Wiesz, że może nie wyjść, bierzesz to pod uwagę, godzisz się z tym – że być może stracisz część pieniędzy, być może stracisz czas, ale wiesz też, że: 

jeśli nie zaryzykujesz nie podejmiesz się 
tego wyzwania to masz wręcz zagwarantowane, że 
– nie wyjdzie

Jeśli masz w sobie jakieś gorące pragnienia, chęć zrobienia czegoś, które towarzyszą Ci już od dłuższego czasu i stale powracają do Ciebie jak bumerang to zajmij się nimi wreszcie. 
Pomyśl w jaki sposób możesz je zrealizować. W jaki sposób ograniczyć ryzyko strat i zacznij działać.


3.       Przygotuj się najlepiej jak umiesz 
i wystartuj z tym, co juz masz

Często jedną z wątpliwości, które nam towarzyszą przed podjęciem jakiegoś ważnego dla nas wyzwania to… obawa, że nie jestem jeszcze wystarczająco przygotowana, nie mam aż tak rozległej wiedzy, doświadczenia, że może jeszcze się poduczę, podszkolę. Poczekam

I te obawy nie tylko dotyczą osób, które dopiero co zaczynają działać w danej branży, ale często i takich osób, które już nawet mają za sobą pierwsze sukcesy

Wciąż wydaje im się, że jeszcze nie są wystarczająco dobre w tym, co chcą robić, więc zamiast działać i w trakcie nabywać niezbędne umiejętności oraz wiedzę to… wolą póki co pozostać w swojej bezpiecznej przystani i nie zaczynać. Wciąż się uczyć.

Może nigdy nie będziesz czuła, 
że to już jest ten moment, 

może wciąż będzie Ci się wydawało, że jeszcze nie czas, 
że jeszcze możesz się więcej czegoś nauczyć, zdobyć nowe kompetencje. 

Dlatego zacznij z tym co masz, w tym miejscu, 
w którym jesteś

Kiedy zakładałam swojego bloga też miałam wątpliwości czy już wiem na tyle dużo, by móc się tym dzielić z innymi. 

Uznałam wówczas, że z pewnością są osoby, które wiedzą ode mnie dużo więcej, jak i te, które wiedzą dużo mniej. I ja nie chcę przemawiać do tych, którzy już są ekspertami, bo wtedy rzeczywiście raczej niczym ich nie zaskoczę, ale że chcę pomóc tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rozwojem osobistym. 

Chcę pomagać tym osobom, które mają problem z efektywnością, pewnością siebie, z budowaniem relacji, a nie tym, którym idzie to świetnie – bo oni już tę wiedzę i umiejętności mają. 
Dlatego zaczęłam z tym, co miałam i wciąż szkolę się dalej.

Doskonal swoje działania w trakcie ich realizowania, 
ale nie czekaj aż wszystko będzie doskonałe, 
byś mogła zacząć działać

Wątpliwości będą Ci towarzyszyć zawsze, dlatego zastanów się co Ci one mówią, skąd się pojawiają, czy należą do Ciebie, czy może do innych bliskich Ci osób. 

Działaj pomimo licznych wątpliwości, bo nigdy nie będzie tak, że one wszystkie znikną. 

Przygotuj się najlepiej jak umiesz, podejmij najlepsze z możliwych decyzji i realizuj swoje pomysły, a potem na bieżąco koryguj kierunek swoich działań.


Zachęcam Cię też do zapoznania się z artykułem >>> 5 kroków, które ułatwią Ci podejmowanie trudnych decyzji.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz zadbać o siebie, stać się pewną siebie osobą to już dziś zapisz się na listę osób zainteresowanych: 

kursem online 
"ZBUDUJ SIEBIE NA NOWO, 
czyli pewność siebie w praktyce"

Masz dość płakania w poduszkę, gdy Twój kolejny związek kończy się z hukiem, a awans w pracy przechodzi Ci koło nosa? 
Czy jesteś gotowa na to, aby być wreszcie szalenie szczęśliwa? 
W tym kursie zdradzę Ci jak za pomocą prostych narzędzi odzyskać wiarę w siebie i swoje możliwości.
Pokażę Ci krok po kroku jak zbudować autentyczną pewność siebie, swoją wewnętrzną siłę, byś nie musiała już dłużej czekać, aby zacząć doceniać siebie i cieszyć się życiem.

Zapisu na listę osób zainteresowanych kursem możesz dokonać tutaj>>> 
Dzięki temu będziesz na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiesz się kiedy rusza przedsprzedaż.
Będzie trwała ona tylko kilka dni. ;)

0 komentarze: