ODBIERZ PREZENT

Bez względu na to, czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz własną firmę istotne jest byś miała swoje zasady i wartości, którymi będziesz ...

Określ wartości i zasady, którymi kierujesz się w biznesie

Dodane przez | 22:19 2017/10/09

Bez względu na to, czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz własną firmę istotne jest byś miała swoje zasady i wartości, którymi będziesz się kierowała. Nie wszystko w życiu da się przewidzieć, czasami sytuacja jest dynamiczna i wymaga od nas natychmiastowego działania i wówczas odwołanie się do swoich wartości i zasad staje się nie tylko pomocne, ale i kluczowe, by wciąż żyć w zgodzie z sobą.

Kiedyś w jednej z książek Briana Tracy przeczytałam:

"nieważne kto Ciebie zatrudnia -
to Ty jesteś prezesem swojej firmy usługowej"

To Ty jesteś odpowiedzialna za swoja karierę, wiedzę i finanse. Nie Twój pracodawca, ale Ty. 

Twój pracodawca może Cię w tym wspomóc, ale nie musi. 

Jeśli chcesz się rozwijać i to Ty sama musisz zadbać o poziom swoich kompetencji – jeździć na szkolenia, czytać literaturę fachową, uczyć się w domu. 
Dziś nikt z nas nie ma już gwarancji dożywotniego zatrudnienia, ale zapewnioną pracę mają Ci, którzy stale się rozwijają i zdobywają nowe kompetencje.

Fotografia: rawpixel.com, unsplash


Określ wartości,
 jakimi chcesz się kierować w biznesie

A czym są wartości? To drogowskaz, który wskazuje nam jak postąpić w danej sytuacji, to coś co dla nas ważne, czym chcemy się w życiu kierować. Wśród moich wartości są: odpowiedzialność, uczciwość, szacunek, zaangażowanie, autentyczność, jakość.

Kieruję się nimi podczas kontaktu z klientami, tworząc produkty i za każdym razem, gdy robię jakikolwiek interes niezwiązany z moją działalnością. To one wskazują mi co wybrać w danej sytuacji, jak postąpić. Zwłaszcza w sytuacji, gdy doraźne korzyści wydają się być duże.

Ostatnio pomagałam w sprzedaży nieruchomości. Znalazłam osoby zainteresowane jej kupnem, ale sprawa nie była aż tak prosta jakby się chciało, gdyż osoby te najpierw musiały sprzedać swoją nieruchomość, a dopiero potem za uzyskane pieniądze mogły kupić ode mnie. Miały już co prawda kupca, ale on wciąż czekał na kredyt. 

Zdecydowaliśmy się jednak na podpisanie umowy przedwstępnej i mieliśmy nadzieję, że wszystko się pomyślnie zakończy.

I pewnego dnia otrzymałam telefon od innej zainteresowanej kupnem osoby. Oznajmiłam jej wówczas, że na ten moment sprzedaż nieruchomość została zawieszona, że mam podpisaną umowę przedwstępną z innymi osobami, ale dopiero za około miesiąc będę wiedziała czy dojdzie ona do skutku.

W odpowiedzi usłyszałam, że ta pani ma gotówkę i jak tylko spodoba się jej mieszkanie to od razu je bierze, a ja przecież mogę zwrócić tamtym ludziom podwójny zadatek i w czym problem.

Dla tej pani rzeczywiście w niczym. A dla mnie w podejściu.
Jeżeli się z kimś na coś umawiam to dotrzymuję słowa. 

Wiedziałam od początku, że kupno tej nieruchomości od osób, z którymi zawarłam umowę nie zależy tylko od nich, ale też od tego, czy osoby kupujące od nich otrzymają kredyt. Zgodziłam się na takie warunki i ustaliliśmy wspólnie, że poczekamy do połowy czerwca. 

Ostatecznie umowa doszła do skutku, a ja przez cały ten czas byłam spokojna, bo wiedziałam, że postępuję właściwie - w zgodzie z sobą i swoimi wartościami. 

Za każdym razem, gdy robię jakąkolwiek transakcję 
to dokładam wszelkich starań, żeby obie strony były 
na pozycji wygrana-wygrana.

Bym zarówno ja, jak i osoba, z którą robię interes była usatysfakcjonowana wynikiem. 

Wiem, że czasami w perspektywie krótkoterminowej być może tracę, ale w perspektywie długoterminowej na pewno zyskuję.

Dlatego zachęcam Ciebie byś określiła wartości, jakimi Ty chcesz się kierować w życiu zawodowym i żyła zgodnie z nimi. Wówczas dużo szybciej podejmujesz trafne decyzje i zachowujesz szacunek do siebie.

Określ kluczowe zasady 

W oparciu o swoje wartości wyznacz zasady, którymi będziesz się kierować. 
Z czego nie chcesz zrezygnować, co jest dla Ciebie kluczowe – jako dla szefa, współpracownika, podwładnego. Jak chcesz się komunikować w swoim zespole, ze swoim szefem, z klientami? 
Jak chcesz realizować swoje obowiązki? Na czym oprzeć swoje decyzje i działania?
Napisz od 3 do 5 zasad, którymi od dziś będziesz się kierować w swojej pracy.

To one ułatwią Ci podejmowanie trafnych decyzji w sytuacji, w której być może nie będziesz mieć dużo czasu do namysłu. To dzięki nim będziesz żyć w zgodzie z samą sobą.

Podziel się w komentarzu wartościami, które są dla Ciebie istotne w biznesie.


dzięki któremu będziesz mógł/a jeszcze efektywniej realizować swoje cele :) oraz


"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia nie zmarnować?" 
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com

0 komentarze: