ODBIERZ PREZENT

Z pewnością są osoby, które wysyłają CV wszędzie gdzie się da. Nie ma dla nich większego znaczenia jaka branża, jakie stanowisko. Ewentualn...

Zdobądź pracę marzeń - jakich ofert szukać i jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Dodane przez | 21:48 2017/10/03
Z pewnością są osoby, które wysyłają CV wszędzie gdzie się da. Nie ma dla nich większego znaczenia jaka branża, jakie stanowisko. Ewentualnie wiedzą, że nic związanego z żywnością, ze sprzedażą, czy z pracą za biurkiem. Większego sprecyzowania brak.
Są też i takie osoby, które zastanawiają się na jakim stanowisku, w jakiej branży czuliby się spełnieni. 
I poszukują ofert, które temu odpowiadają.
Zarówno jedne, jak i drugie osoby mają szansę znalezienia pracy. 

Tylko, że ci pierwsi często po dosyć krótkim okresie stwierdzają, że to jednak nie to, że spodziewali się czegoś zupełnie innego. I znów szukają nowych ofert. Zaś osoby, które zastanawiają się nad ofertami pracy, czytają dokładnie zakres zadań na danym stanowisku, jak również korzyści wynikające z zatrudnienia akurat w tej firmie (np. premie, opieka medyczna, rodzaj zawieranej umowy) są w stanie szybciej znaleźć pracę, która będzie spełniała ich oczekiwania.

Dlatego tak ważne jest, by jeszcze przed wyszukaniem ofert pracy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Najlepiej jeśli zrobisz to nie tylko w głowie, ale zapiszesz odpowiedzi, gdyż dzięki temu łatwiej będzie Ci uporządkować myśli a także powrócić do tego przy czytaniu kolejnych ofert pracy. Tak byś sprawdzał czy dana oferta Ci odpowiada, czy pasuje do Ciebie.


Photo by Nick Morrison on Unsplash

Oto pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, by wiedzieć czego się szuka:

Co lubię robić, co sprawia mi przyjemność, co mogę robić nawet za darmo?
Być może uwielbiasz gotować, projektować, konstruować, naprawiać. 
W wolnym czasie chętnie czytać o nowinkach technologicznych, trendach 
w modzie czy rozwoju osobistym.
Pomyśl, co tak naprawdę sprawia Ci przyjemność i w jaki sposób mógłbyś to połączyć z pracą zawodową. Najwięcej satysfakcji z wykonywanej pracy czerpią osoby, które uwielbiają to czym się zajmują. Pamiętaj, że w pracy spędzasz około 1/3 swojej doby dlatego im bardziej będzie ona odpowiadała Twoim zainteresowaniom, tym dużo chętniej i przyjemniej będzie Ci w niej przebywać.

Jakimi wartościami kieruję się w życiu?
Rodzina, zdrowie, lojalność, niezależność, finanse. Co jest dla Ciebie ważne?

Jakie mam umiejętności?

Np. Przez 5 lat byłem przewodniczącym koła naukowego, organizowałem różne wydarzenia dzięki czemu potrafię pracować w zespole, budować relacje, jak również wywiązywać się ze swoich obowiązków terminowo.
Przez ostatnie 2 lata pracowałam na stanowisku doradcy klienta, co nauczyło mnie badania potrzeb, cierpliwości. Zwiększyło także moją siłę perswazji 
i umiejętność używania języka korzyści.

Zastanów się czym się zajmowałeś i czego dzięki temu się nauczyłeś? Pamiętaj żeby poprzeć swoje umiejętności przykładami.

Jakie mam doświadczenie?
Jakie prace wykonywałeś do tej pory? Jeżeli masz bardzo bogate doświadczenie zawodowe możesz głównie skupić się na działalności 
z ostatnich 5-10 lat. Rekruter oglądający Twoje CV z pewnością przy tym punkcie zatrzyma się dłużej. Będzie patrzył w jakich branżach i na jakich stanowiskach pracowałeś, czy jest to ze sobą spójne, czy występuje całkowita różnorodność. Jak często zmieniałeś pracę. Zastanów się też nad pytaniem co robiłeś w luce w zatrudnieniu. Może było to spowodowane wyjazdem za granicę, chorobą, urlopem macierzyńskim, studiami. Pomyśl nad każdym zatrudnieniem – na czym dokładnie polegały Twoje obowiązki na każdym stanowisku, które zajmowałeś.

Czy wciąż chcę szukać pracy w branży, w której pracowałem dotychczas? Dlaczego?
Może chcesz kontynuować bo kochasz tę branżę, masz już doświadczenie, wiedzę. Czujesz się w tym pewnie. A może wręcz przeciwnie. Czujesz, że potrzebujesz odmiany, chcesz się rozwijać na innych płaszczyznach.

Czy ma być to praca na pełny etat, ¾, ½ a może ¼ etatu?
Może chcesz pogodzić ją z innymi aktywnościami czy studiami. Zastanów się też jakie zarobki są Ci potrzebne.

Czy ma być to praca biurowa, przy bezpośredniej obsłudze klienta a może jedynie telefonicznie?
Zastanów się gdzie siebie widzisz. Czy wolisz pracę za biurkiem połączoną z obsługą klientów, czy najlepiej żeby tych klientów było bardzo niewielu albo wcale. Jeżeli masz bogate doświadczenie być może już wiesz, że któraś z tych opcji Cię nie satysfakcjonuje. Możesz wówczas pomijać te oferty pracy.

W jakiej branży chciałbym pracować? Dlaczego?
Jeżeli jest to spójne z Twoim dotychczasowym doświadczeniem czy wykształceniem to z pewnością będzie Ci łatwiej, będziesz miał już niezbędną wiedzę. Jeżeli zaś nie masz żadnej praktyki, ale z jakiegoś względu dana branża wydaje Ci się interesująca to nie rezygnuj, spróbuj swoich sił. Zawsze możesz zdobyć potrzebną wiedzę czy umiejętności.

Co najbardziej podobało mi się w moich poprzednich pracach?
Najczęstszą odpowiedzią jaką słyszę jest atmosfera – zgrany zespół 
i wyrozumiały szef, godziny pracy, zarobki, możliwość rozwoju, szkolenia.

Co nie podobało mi się w moich poprzednich pracach?
Najczęściej słyszę, że atmosfera, zarobki, brak umowy o pracę. Te same czynniki mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Zastanów się co Tobie się najbardziej nie podobało i czego już byś nie chciał doświadczać.

Czy odpowiada mi praca zmianowa? Czy może wolę stałe godziny pracy? Na nocki?
Czy ma być to praca od poniedziałku do piątku, czy może weekendowa? 
A może zarówno kilka dni w  tygodniu, jak i w weekendy? Czy od 8 do 16, czy może nie ma to dla Ciebie większego znaczenia i każdego dnia możesz przychodzić na różne pory?

Dlaczego w ogóle szukam pracy?
Chcę zdobyć nowe doświadczenie, więcej zarabiać, poszukać nowej pracy, gdyż w obecnej już się nie rozwijam, nie odpowiada mi atmosfera pracy. Im więcej będziesz miał powodów, tym większą znajdziesz motywację do szukania ofert pracy. Dlatego tak ważne jest byś zastanowił się po co w ogóle otwierasz te oferty pracy? Z nudów, z ciekawości, czy może chcesz coś 
w swoim życiu zmienić?
Powyższe ćwiczenie potraktuj bardzo poważnie. Sumienne wykonanie tego zadania w dużym stopniu pomoże Ci znaleźć odpowiednie oferty pracy i zwiększy Twoją świadomość w obszarze swoich uzdolnień, mocnych stron, doświadczenia oraz pragnień a to na pewno przyda Ci się podczas rozmowy rekrutacyjnej.


Photo by Samuel Zeller on Unsplash


Bardzo istotne jest byś poszedł na rozmowę rekrutacyjną przygotowany. Byś czuł, że nie jesteś przypadkową osobą, w przypadkowym miejscu. Czasami podczas rozmów z kandydatami zastanawiam się czy to ja szukam pracy, czy tylko mi zależy żeby kogoś zatrudnić? 

Czy tak ciężko było poświęcić swój cenny czas na zapoznanie się z podstawowymi informacjami o firmie? Ktoś, kto nie wie gdzie dokładnie aplikuje, dlaczego akurat do tej firmy, jakie ma mocne strony, czego chciałby się nauczyć, jaką ma wizję siebie, co go interesuje nigdy dobrze nie punktuje. 

Wciąż są stanowiska pracy, gdzie rynek pracy jest brutalny. 
Tu nie ma miejsca dla osób, które coś by chciały, ale nie wiedzą co. 
Bo przyjdzie inna osoba, która będzie to wiedziała 
i zostanie zatrudniona zamiast Ciebie. 

Dlatego przygotuj się porządnie do rozmowy rekrutacyjnej, nie tylko przeczytaj umieszczone pytania, ale też odpowiedz sobie na nie. Możesz odpowiedzieć na nie komuś bliskiemu tak, by posłuchał Twoich odpowiedzi i dał Ci jakieś wskazówki. 

Mów prawdę, nie wymyślaj, ale zastanów się jakich słów użyć, by przekazać swoją historię w sposób zarówno spójny, jak i ciekawy.

 • Co wiesz o firmie, w której chcesz pracować? Od kiedy istnieje na rynku, ilu ma pracowników, ścieżki awansu;
 • Dlaczego akurat w tej firmie i w tej branży chcesz pracować?
 • Dlaczego aplikujesz akurat na to stanowisko?
 • Jak będziesz mógł wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie?
 • Jakie są Twoje mocne strony?
 • Jakie są Twoje słabe strony? 
 • Jaki jest Twój największy zawodowy sukces?
 • Jakie są Twoje 3 cechy, które mogą Ci się przydać do pracy akurat na tym stanowisku?
 • Jakimi wartościami kierujesz się w życiu?
 • Co uważasz za swoją największa porażkę?
 • Opisz stresującą sytuację jaka spotkała Cię w poprzednim miejscu pracy? Jak sobie z nią poradziłeś?
 • Czy w swoim poprzednim miejscu pracy wprowadziłeś jakąś innowację/usprawnienie? Opisz je.
 • Dlaczego tak często zmieniałeś pracę? Dlaczego pracowałeś w różnych branżach?
 • Gdzie widzisz siebie za rok, za 3 lata, za 5 lat?
 • Jeżeli chcesz się przebranżowić to jaki jest tego powód?
 • Dlaczego chcesz zmienić pracę?
 • Jakie były plusy i minusy Twoich poprzednich prac? Co Ci się w nich podobało, a czego nie lubiłeś?
 • Co robiłeś w luce, która wynika z Twojego CVNp. urlop macierzyński, wyjazd za granicę, studia;

Jeżeli aplikujesz na stanowisko sprzedażowe przypomnij sobie badanie potrzeb, techniki sprzedaży, przećwicz z najbliższymi scenki sprzedażowe.
Jeżeli aplikujesz na stanowisko gdzie wymagana jest wiedza specjalistyczna – przypomnij sobie najważniejsze zagadnienia np. procedury.

Zobacz co rekruter umieścił w wymaganiach w ofercie pracy, która Ciebie interesuje i pomyśl w jaki sposób je spełniasz. Pomyśl nad pytaniami, które rekruter mógłby chcieć Tobie zadać by sprawdzić czy spełniasz wymogi stawiane w ogłoszeniu o pracę.
Gdy wymagana jest kreatywność, pomyśl nad wydarzeniami 

w Twoim życiu gdzie musiałeś wykazać się kreatywnością, najlepiej jeśli będą one związane ze sferą zawodową, studiami.


Ostatnie, lecz nie mniej ważne pytanie: Pensja

Pytanie ile chciałbyś zarabiać, pojawia się na każdej rozmowie rekrutacyjnej. Dla wielu z pewnością jest to trudne  i niezręczne pytanie. Bo co tu powiedzieć, żeby dobrze wypaść? Wiadomo, że każdy chciałby zarabiać jak najwięcej. Dlatego tak istotne jest, by przed przyjściem na rozmowę rekrutacyjną zrobić niewielkie rozpoznanie w terenie. 

Ile zarabiają osoby na stanowisku, na które aplikuję w tej firmie do której składam swoje CV? 
Twoje wynagrodzenie pewnie nie będzie zbytnio od tego odbiegać. Jeżeli nie ma nigdzie takich informacji, nie masz w tej firmie swoich znajomych to zastanów się ile może zarabiać osoba na tym stanowisku z Twoim stażem pracy. 

Zastanów się też jaka kwota jest Ci niezbędna do tego żeby się utrzymać, zaspokoić potrzeby i mieć jeszcze środki finansowe na jakieś przyjemności. Proponuję Ci abyś podał kwotę, którą chcesz zarabiać w widełkach (od… do…) i wartość netto (na rękę). Dzięki temu będzie można z Tobą negocjować. Podając kwotę bardzo wysoką, wręcz wygórowaną musisz liczyć się z tym, że danej pracy nie dostaniesz bo firma nie będzie w stanie spełnić Twoich oczekiwań. 

Często rekruter też jest ograniczony widełkami i albo jesteście w stanie się dogadać i zarówno jego, jak i Twoje widełki, będą się w pewnym stopniu pokrywały albo podziękuje Ci po tym etapie rekrutacji. Podawanie zbyt niskiej kwoty też nie jest najlepszym rozwiązaniem bo sprawia wrażenie, że jesteś osobą mało ambitną. 

Wszystko oczywiście zależy od stanowiska na które aplikujesz, od umowy którą dostaniesz (w przypadku umowy o pracę masz zagwarantowaną kwotę minimalną poniżej której pracodawca nie może zejść), od Twojego doświadczenia, branży, a także możliwości danej firmy. Zastanów się nad tym pytaniem, gdyż to że ono padnie jest niemal pewne. I nie mów wówczas rekruterowi, że to trudne pytanie, że nie wiesz, że nigdy o tym nie myślałeś… 

Każdy rekruter wie, że przychodzisz do pracy nie tylko po rozwój, doświadczenie, ale także po pieniądze.

Co w sytuacji gdy padają pytania, które nie powinny paść?

(np. jakiego jesteś wyznania, jakie masz poglądy polityczne, czy planuje pani zajść w ciążę). Wówczas możesz nie odpowiadać. Wiem, że pewnie część osób, pomimo że poczuje się niezręcznie udzieli rekruterowi prawdziwej bądź wymyślonej na poczekaniu odpowiedzi, która będzie dobrze brzmiała. 

Proponuję Ci zastanowić się wówczas czy rzeczywiście chcesz pracować w takiej firmie. Każdy szanujący się rekruter wie, że takie pytania nie mogą paść. Mimo wielkiej chęci poznania odpowiedzi na pytania osobiste, nie może sobie pozwolić na ich zadanie.


dzięki któremu będziesz mógł/a jeszcze efektywniej realizować swoje cele :) oraz


"Z czego warto zrezygnować, by sobie życia nie zmarnować?" 
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak wzmocnić swoją pewność siebie i budować wartościowe relacje dołącz do grupy na Facebooku: www.facebook.com


0 komentarze: