ODBIERZ PREZENT

Wiele osób chce być asertywna, wiele tez wie jakie korzyści za tym stoją, ale co tak naprawdę oznacza bycie asertywnym, czym ta asertywność...

Sztuka mówienia NIE, czyli jak odmawiać asertywnie?

Dodane przez | 23:11 2017/11/02
Wiele osób chce być asertywna, wiele tez wie jakie korzyści za tym stoją, ale co tak naprawdę oznacza bycie asertywnym, czym ta asertywność jest?

Nie ma jednej precyzyjnej definicji, istnieje wiele różnych wyjaśnień. I tak spośród wielu definicji asertywności przedstawię Ci tę, która jest mi najbliższa.

Asertywność to umiejętność wyrażania  siebie w jasny i bezpośredni  sposób w kontakcie z innymi osobami. Wyrażania swoich emocji, opinii, potrzeb, krytyki, umiejętność odmawiania bez intencji ranienia innych,  a wiec w taki sposób który respektuje uczucia, opinie, potrzeby i prawa innej osoby. Z asertywnością łącza się tez takie wyrażenia jak: autentyczność, stanowczość, empatia, uczciwość, bezpośredniość.

Photo by Enis Yavuz on Unsplash
Asertywność charakteryzuje się tym, ze uważamy ze zarówno my, jak i inny ludzie jesteśmy w porządku. Szanujemy zatem zarówno swoje prawa, jak i prawa innych.
Często asertywność postrzegamy jako „umiejętność mówienia nie”, ale tak naprawdę kryje się pod nią jak widzisz dużo więcej.

Asertywność nie jest wrodzona. Jest to umiejętność nabyta, a wiec każdy może ja posiąść. 
I tak naprawdę każdy z nas w pełnych sytuacjach ja wybiera, a w innych zapomina o niej.

Często jest tez tak, ze w stosunku do pewnych osób czy w pewnych sytuacjach jesteśmy asertywni zaś w innych przyjmujemy postawę uległą, agresywna lub manipulacyjna.

Dlaczego tak ważne jest byś stał się osobą asertywną?

Bo tylko w ten sposób będzie mógł/mogła żyć w zgodzie z sobą, będziesz siebie szanować a w dalszej konsekwencji zyskasz także sympatie innych osób, bo tak naprawdę dużo bardziej lubimy towarzystwo osób, które maja swoje zasady, wartości, które maja swoje zdanie i nie boja się go wyrazić, zamiast tylko stale przytakiwać. Nikt z nas nie lubi przebywać w towarzystwie ludzi, którzy myślą jedno, mówią drugie, a robią trzecie.

Każdy z nas ma swoje terytorium, swoje granice i chce żeby były one respektowane. Zatem masz prawo do tego by być sobą, by wyrażać siebie, ale jednocześnie pamiętaj ze druga osoba ma również prawo do tego by być sobą i wyrażać siebie.

Masz też prawo do tego, by odmawiać.

Pewnie wielokrotnie w swoim życiu było tak, że nie chciałeś się na coś zgodzić, czegoś zrobić, ale nie wiedziałeś jak odmówić. Bałeś się konsekwencji z tym związanych albo tego, że sprawisz komuś przykrość.

Być może należysz do osób, które za każdym razem, gdy koleżanka z pracy przyjdzie z jakimś swoim zadaniem, Ty rzucasz to, co robisz by tylko jej pomóc, bo boisz się że stracisz jej sympatię. Być może należysz do osób, które nie potrafią odmówić szefowi zostania po godzinach nawet wtedy, gdy masz już zupełnie inne plany.

Jeśli wciąż będziesz tak postępować to w pewnym momencie dojdzie do tego, że zaczniesz odczuwać złość i żal, będziesz czuł się skrzywdzony i zaczniesz obwiniać o to tę drugą osobę. W konsekwencji czego w pewnym momencie już nawet niewielkie wydarzenie, kolejna prośba może sprawić, że wybuchniesz i wylejesz z siebie cały ten nagromadzony żal.

Nie potrafimy odmawiać, bo boimy się, że ta druga strona przestanie nas lubić. Ale tak naprawdę zapominamy o tym, że jeśli nie komunikujemy się z nią w sposób uczciwy, nie wyrażamy siebie to nasza relacja słabnie, nie jesteśmy w niej sobą. 

Jeśli chcesz, aby Twoje relacje były naprawdę udane to musisz jasno komunikować innym jak chcesz być traktowana/traktowany. 

Bo ludzie traktują Cię w taki sposób,
 w jaki im podyktujesz. 
Ludzie na początku badają Cię,
 na ile mogą sobie pozwolić. 

Czasami delikatnie naruszają Twoje granice i patrzą co się stanie. 
Jeśli nie zareagujesz odpowiednio to zaczną powoli coraz bardziej wchodzić na Twoje terytorium. 

Dlatego musisz im jasno komunikować jak mają się z Tobą obchodzić. Na co pozwalasz, a na co się nie zgadzasz.

Przejmij zatem odpowiedzialność za relacje, w których jesteś. Mów im jasno na co się zgadzasz, na co się nie zgadzasz, co wybierasz. Pamiętaj, że jeśli tylko nie krzywdzisz tym innych, to masz prawo żyć tak, jak chcesz.

Inni mają prawo prosić, 
a Ty masz prawo odmówić.
I odwrotnie - Ty masz prawo prosić,
a oni mają prawo odmówić. 

Jeśli chcesz zrobić to asertywnie to Twoja odmowa musi być uczciwa i stanowcza. Powinna zawierać słowo „nie” oraz jasną, konkretną informację jak chcesz postąpić, co wybierasz. Może też obejmować wyjaśnienie, dzięki czemu rozmówca będzie miał możliwość lepiej zrozumieć dlaczego tak postępujesz, a także ewentualnie zmiękczenie.
  •     „Nie”
  •    Informacja jak zamierzamy postąpić
  •    Uzasadnienie
  •    Ewentualne zmiękczenie
Przykłady:
ODMOWA POŻYCZENIA PIENIĘDZY
Ktoś chce pożyczyć od Ciebie pieniądze, a Ty nie chcesz mu ich dać. Jak odmówić? Możesz powiedzieć: nie, nie pożyczę Ci tych pieniędzy, ponieważ nie zwróciłeś mi jeszcze tych, które ostatnio Ci dałam.

ODMOWA KOLEŻANCE
Gdy koleżanka chce się z Tobą dzisiaj spotkać możesz powiedzieć: nie, nie spotkam się dzisiaj z Tobą, ponieważ dzisiejszy dzień spędzam z moimi dziećmi. Jeśli jest to dla Ciebie ważna osoba możesz złagodzić trochę fakt odmowy i to zmiękczyć, dodając: chętnie się spotkam z Tobą innego dnia. Może być piątek?

ODMOWA SZEFOWI
Jeśli szef prosi byś został po godzinach to możesz powiedzieć: jeśli jest to pilne to mogę zostać, ale myślałam, że dzisiaj wyjdę na czas. Jeśli nie jest to pilne to chętnie wykonam tę pracę jutro, gdy tylko rozpocznę pracę.
Warto jednak podkreślić, że asertywna odmowa dotyczy próśb, a nie poleceń służbowych.


Techniką, która również pomoże Ci w stosowaniu asertywnej odmowy jest tzw. „zdarta płyta"
Stosują ją wtedy, gdy po Twojej odmowie, ktoś dalej nalega i wciąż prosi. Wtedy ponownie odmów, jeśli będzie trzeba to zrób to kolejny raz. Zmieniaj dobór słów, ale pozostaw wciąż ten sam sens i uzasadnienie swojej odmowy.

Możesz też wykorzystać technikę  jujitsu
Charakteryzuje się ona tym, że podczas odmowy wykorzystujesz argumenty swojego rozmówcy. I tak na przykład, gdy koleżanka z pracy prosi Cię o przysługę, którą jest wykonanie za nią raportu, dodając, że pół roku temu to ona Ci pomogła. Wtedy Ty możesz odpowiedzieć: „Nie, nie wykonam tego raportu. Owszem, pamiętam jak kiedyś Ty mi pomogłaś z moim i wciąż bardzo Ci za to dziękuję, ale obecnie jestem zajęta innym ważnym zleceniem. Przykro mi, ale nie mogę Ci pomóc.”

Asertywna odmowa nie ma w sobie pretensji ani usprawiedliwień.

Pamiętaj, że on ma prawo Cię o coś poprosić, a Ty masz prawo odmówić. Dlatego nie czuj się za to winny, nie przepraszaj za swoją odmowę, nie tłumacz się nadmiernie, nie usprawiedliwiaj. Pamiętaj też o tym, by mówić stanowczo. Bo gdy np. powiesz „chyba nie dam rady się z Tobą dziś spotkać…” To druga strona może zacząć próbować Cię przekonywać do zmiany zdania.

Przejmij pełną odpowiedzialność za siebie. Nie mów „muszę”, „nie mogę”, "chciałbym, ale". Zamiast tego mów „chcę”, „wybieram”, „postanowiłem”.

Możesz też uprzedzić swojego rozmówcę o tym, co teraz wybierasz zanim on Cię o coś poprosi. Np. „Chcę Cię uprzedzić, że postanowiłam od dzisiaj nie odbierać telefonów służbowych po godzinie 18:00”.

Pamiętaj, że masz prawo do tego, by zachowywać się asertywnie, jak również do tego, by zachowywać się nieasertywnie. 
To Ty wybierasz jak chcesz postąpić. 
Jeśli zgadzasz się na coś, na co kompletnie nie masz ochoty to niech to będzie Twój wybór, Twoja decyzja, że tak zamierzasz w tej sytuacji postąpić, a nie konieczność bo nie wiesz jak odmówić.  

Jeśli czujesz, że doszłaś lub doszedłeś do takiego punktu w swoim życiu, w którym potrzebujesz dokonać zmiany
czy to w sferze zawodowej, czy prywatnej, 

zacząć żyć wreszcie w zgodzie z sobą, a nie pod dyktando innych,

to już dziś zapisz się na listę osób zainteresowanych: 

kursem online 
"ZBUDUJ SIEBIE NA NOWO, 
czyli pewność siebie w praktyce"

Dla kogo jest tej kurs?

Dla kobiet i mężczyzn.

Jeśli odnajdujesz siebie, w którymś z poniższych opisów, to ten kurs jest stworzony z myślą o Tobie:

1. Masz wrażenie, że żyjesz tylko po to, by spełniać oczekiwania wszystkich wokół, stale słyszysz, co masz zrobić, 
jak żyć, jak wychowywać dzieci, gdzie pracować
i już nawet nie wiesz, co tak naprawdę dla Ciebie jest ważne, w czym to Ty jesteś świetna
albo nawet jeśli wiesz, to nie potrafisz komunikować się asertywnie  i przez to w dalszym ciągu żyjesz pod ich dyktando,


2. Masz za sobą bolesne rozstanie, po którym straciłaś/eś pewność siebie i wiarę w miłość. Czujesz się skrzywdzona, samotna, porzucona i niechciana.
Może nawet czujesz się gorsza i niewiele warta,


3. Znasz swój cel, nawet bardzo Ci na nim zależy,(np. założenie swojego biznesu), ale nie działasz, bo boisz się, że jeszcze nie jesteś ekspertem, że jeszcze nie jesteś gotowa/y,  w Twojej głowie stale pojawiają się myśli ​​​​​​​"a, co jeśli nie wyjdzie lub spotkam się z krytyką innych?" 
I czekasz zamiast spełniać swoje marzenia.


Dzięki udziale w kursie online "Zbuduj siebie na nowo":


-   spojrzysz na swoje życie z lotu ptaka,

Przyjrzysz się bliżej sobie, swoim przekonaniom, mocnym stronom, wartościom, swoim sukcesom. Nauczysz się czerpać siłę ze swoich doświadczeń. 

Stworzysz swoje zasady postępowania, byś dużo łatwiej podejmowała ważne decyzji i by przede wszystkim były one spójne z Tobą.

Być może odkryjesz nawet pomysł na dalszy rozwój swojej kariery lub zdecydujesz się założyć własny biznes. 

-   dowiesz się jak skutecznie radzić sobie z głosem wewnętrznego krytyka i krytyką innych, często bliskich i ważnych dla Ciebie osób,

-   nauczysz się asertywnie komunikować, by Twoje zdanie, potrzeby, opinie wreszcie stały się tak samo ważne, jak potrzeby i zdanie innych osób.

W tym kursie zdradzę Ci jak za pomocą prostych narzędzi krok po kroku
 zbudować autentyczną pewność siebie i żyć na własnych zasadach!

Zapisu na listę osób zainteresowanych kursem możesz dokonać tutaj>>> 
Dzięki temu będziesz na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiesz się kiedy rusza przedsprzedaż.
Będzie trwała ona tylko 2 dni. ;)


0 komentarze: