ODBIERZ PREZENT

Masz prawo do tego, by dobrze myśleć i mówić o sobie, by dbać o siebie i by być sobą. Masz prawo do tego, by wyrażać swoje myśli, emocje i ...

Jak rozpoznawać i stawiać swoje granice?

Dodane przez | 15:11 2017/12/11
Masz prawo do tego, by dobrze myśleć i mówić o sobie, by dbać o siebie i by być sobą. Masz prawo do tego, by wyrażać swoje myśli, emocje i pragnienia jeśli nie masz przy tym intencji, by ranić innych. Masz też prawo mieć swoje własne zdanie.

Rozpoznawanie i stawianie swoich granic jest niezbędne jeśli chcemy zdrowo funkcjonować w społeczeństwie. To dzięki nim jesteśmy w stanie oddzielić swoje potrzeby, emocje i myśli od potrzeb, emocji i myśli innych ludzi. To dzięki nim nasze relacje staną się dużo głębsze bo już nie będziemy udawać, po ciuchu cierpiąc samemu.  

Bo będziemy wiedzieli, że jesteśmy tak samo ważni jak inni ludzie – i nie ważniejsi, nie najważniejsi, ale tak samo ważni. To dzięki nim inni ludzie będą wiedzieli gdzie jest furtka do nas – na co pozwalamy, a na co się nie zgadzamy. Dzięki temu, że nasza komunikacja stanie się bardziej otwarta i bezpośrednia nie będziemy kazali się innym domyślać jakie są nasze oczekiwania, pragnienia, myśli. Po prostu im to powiemy. 

I takie granice stawiamy w kontakcie z najbliższymi: czyli członkami rodziny, partnerem, dziećmi, przyjaciółmi, oraz z zupełnie obcymi nam osobami.

Zdjęcie: Dave Robinson

I by żyć w zgodzie z sobą to warto w pierwszej kolejności stworzyć udaną relację z samym sobą, poznać siebie, poznać swoje wartości, mieć swoje zasady.
Poznaj swoje wartości >>> Moje wartości

Warto nazwać swoje granice – co jest dla nas w porządku, a na co się nie zgadzamy. Jakie sfery naszego życia chcemy zachować dla siebie, dla najbliższych, a jakimi chcemy dzielić się z innymi. 
W przeciwnym razie ciężko nam będzie dbać o nasze granice, bo sami nie będziemy wiedzieli gdzie one przebiegają. 

I wtedy dużo częściej będziemy zachowywać się manipulacyjnie zamiast asertywnie. Bo w zależności od ryzyka konfrontacji – raz będziemy ulegli, innym razem agresywni. 
Wybierając to, co bardziej się nam w danej chwili opłaca. I w tej samej sytuacji będziemy w stanie w stosunku do naszej koleżanki zachować się np. agresywnie, a do naszego szefa ulegle. 

Dlatego warto znać swoje wartości, mieć swój kodeks postępowania, swoje główne zasady i trzymać się ich bez względu na to kto jest po drugiej stronie. 

Warto też pamiętać o tym, że inni ludzie też mają swoje granice, które wcale nie musza przebiegać w tych samych punktach co nasze. Więc jeśli chcemy poznać ich granice to warto o nie pytać, rozmawiać na ten temat, np. „czy to jest w porządku, gdy ja…?” 

I co ważne nasze granice mogą ulegać wraz z biegiem czasu pewnym zmianom. To, co dziś jest dla nas nie do przyjęcia za jakiś czas może być już przez nas dopuszczalne – warto więc raz na jakiś czas przyjrzeć się sobie bacznie, na nowo ustalić swoje wartości, zasady, tak by były one wciąż spójne z nami.

Swoje granice, jak również wyrażanie swoich emocji najłatwiej można przekazać poprzez użycie prostej formuły:

Ja czuję…. Kiedy Ty…. I oczekuję lub proszę Cię…

I rozpatrzmy taki przykład: Klient/szef/współpracownik pyta Cię o Twoje prywatne sprawy, a Ty nie chcesz o tym rozmawiać. Co wówczas możesz odpowiedzieć i by było to asertywne?

 Możesz powiedzieć np. czuję się niezręcznie kiedy pytasz mnie o moje życie prywatne, oczekuję że skupimy się na kwestiach zawodowych.

Nie mówimy „jak śmiesz o to pytać?” albo „co cię to obchodzi?” Nie szukamy jakiś pokrętnych odpowiedzi na zasadzie „co tu powiedzieć, żeby w sumie nic nie odpowiedzieć” , tylko odwołujemy się do siebie, swoich uczuć. Nie atakujemy innej osoby, pozwalamy jej wyjść z twarzą, a jednocześnie zachowujemy się w sposób zgodny z nami.

Warto zatem poszukać jakie w ogóle emocje mogą nam towarzyszyć, zrobić sobie taką listę. Bo na co dzień pewnie skupiamy się na 3 może 5 głównych i nawet nie zdajemy sobie sprawy jak duży jest wachlarz emocji zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.

Bo pamiętajmy o tym, że asertywnie możemy wyrażać nie tylko negatywne emocje, ale również pozytywne uczucia jak np. lubię z tobą rozmawiać, podoba mi się Twój styl ubioru, zależy mi na tobie, ufam Ci, chciałabym Ci podziękować.

Jeśli czujesz, że doszłaś lub doszedłeś do takiego punktu w swoim życiu, w którym potrzebujesz dokonać zmiany
czy to w sferze zawodowej, czy prywatnej, 

zacząć żyć wreszcie w zgodzie z sobą, a nie pod dyktando innych,

to już dziś zapisz się na listę osób zainteresowanych: 

kursem online 
"ZBUDUJ SIEBIE NA NOWO, 
czyli pewność siebie w praktyce"

Dla kogo jest tej kurs?

Dla kobiet i mężczyzn.

Jeśli odnajdujesz siebie, w którymś z poniższych opisów, to ten kurs jest stworzony z myślą o Tobie:

1. Masz wrażenie, że żyjesz tylko po to, by spełniać oczekiwania wszystkich wokół, stale słyszysz, co masz zrobić, 
jak żyć, jak wychowywać dzieci, gdzie pracować
i już nawet nie wiesz, co tak naprawdę dla Ciebie jest ważne, w czym to Ty jesteś świetna
albo nawet jeśli wiesz, to nie potrafisz komunikować się asertywnie  i przez to w dalszym ciągu żyjesz pod ich dyktando,


2. Masz za sobą bolesne rozstanie, po którym straciłaś/eś pewność siebie i wiarę w miłość. Czujesz się skrzywdzona, samotna, porzucona i niechciana.
Może nawet czujesz się gorsza i niewiele warta,


3. Znasz swój cel, nawet bardzo Ci na nim zależy,(np. założenie swojego biznesu), ale nie działasz, bo boisz się, że jeszcze nie jesteś ekspertem, że jeszcze nie jesteś gotowa/y,  w Twojej głowie stale pojawiają się myśli ​​​​​​​"a, co jeśli nie wyjdzie lub spotkam się z krytyką innych?" 
I czekasz zamiast spełniać swoje marzenia.


Dzięki udziale w kursie online "Zbuduj siebie na nowo":


-   spojrzysz na swoje życie z lotu ptaka,

Przyjrzysz się bliżej sobie, swoim przekonaniom, mocnym stronom, wartościom, swoim sukcesom. Nauczysz się czerpać siłę ze swoich doświadczeń. 

Stworzysz swoje zasady postępowania, byś dużo łatwiej podejmowała ważne decyzji i by przede wszystkim były one spójne z Tobą.

Być może odkryjesz nawet pomysł na dalszy rozwój swojej kariery lub zdecydujesz się założyć własny biznes. 

-   dowiesz się jak skutecznie radzić sobie z głosem wewnętrznego krytyka i krytyką innych, często bliskich i ważnych dla Ciebie osób,

-   nauczysz się asertywnie komunikować, by Twoje zdanie, potrzeby, opinie wreszcie stały się tak samo ważne, jak potrzeby i zdanie innych osób.

W tym kursie zdradzę Ci jak za pomocą prostych narzędzi krok po kroku
 zbudować autentyczną pewność siebie i żyć na własnych zasadach!

Zapisu na listę osób zainteresowanych kursem możesz dokonać tutaj>>> 
Dzięki temu będziesz na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiesz się kiedy rusza przedsprzedaż.
Będzie trwała ona tylko 2 dni. ;)

0 komentarze: